אוקטיין: "חייב להרגיש כל רידים או ביט ולוודא שאני מייצג אותו בשלמות"
28 באפריל 2015  //  By:   //  דאנסהול, ניו רוטס, ראיונות  //  No Comment

הוא אייקון שלא מפסיק להתקדם אבל נשאר עם הרגליים על הקרקע: "כיום צריכים לספק יותר מצ'ון עצמו". על הקריירה שרק נוסקת: "אני נאמן לעצמי ולמוזיקה – אנשים מזדהים עם זה". על עוד עצות ועיצוב מותג בינלאומי – הכל בראיון מיוחד

I-Octaneאוקטיין. מגה סטאר

איי אוקטיין אי אפשר לעצור. הוא נחשב לאחד האמנים העסוקים בסצנת הרגאיי-דאנסהול הג'מייקנית, משחרר מוזיקה בכמויות של מכונת ייצור (שרובה איכותית) וההכרה שלו רק נמצאת בעלייה.

מאז כונה ריצ'י ריצ' עוד באמצע העשור הקודם עבר עליו הרבה, אך יודעי דבר סימנו אותו כבר אז. בינתיים הוא כמובן שינה שם והתקדם משמעותית מבחינת הקריירה שלו כשהיום הוא נחשב לאחד הסינג-ג'יי (גם די ג'יי וגם זמר) הבולטים וזאת כשהוא רק בן 30.

אוקטיין עמוס בהופעות והקלטות, נמצא לא מעט במטוסים כשהוא נע בין ג'מייקה למקומות אחרים בעולם. יחד עם זאת, הוא אמן שיודע כי בעולם של ימינו, התקשורת והמדיה הם משהו שחייבים לתת בו אמון והדדיות. ניצלנו את זה לעוד ראיון מרתק עם אייקון בצמיחה מתמדת.

אוקטיין, אתה כמו מכונת להיטים שלא עוצרת לרגע. מאיפה מגיעה היצירתיות, ההשראה והזמן בכל פעם מחדש כדי לייצר צ'ון אחרי צ'ון?
"אם להיות כנה, זו מתנה מבורא עולם. הוא בירך אותו בכישרון ובאפשרות לחלוק אותו. בחלק שלי אני רק מוודא שאני עובד קשה ומתבונן בסביבה שלי, כי הרבה מההשראה הזו מגיע ממה שאני חווה ורואה. ברגע שאני נאמן לעצמי ולמוזיקה, אנשים כבר מזדהים עם זה והצ'ון הופך ללהיט".

אתה עובד עם כל כך הרבה מפיקים. סאנשיין, מרקוס רקורדס, צ'ימני, ליקויד, סופה הייפ. איך אתה מוצא את המילים הנכונות בכל רידים או סינגל כי הרי כולם מזהים סוג של שוני בין כל מפיק ומפיק? זה משהו שאתה שולף מיד או שלוקח לך זמן למצוא את המילים או הוייב הנכון?
"ברגע שמפיק שולח לי רידים מסוים אני לוקח זמן מסוים כדי להקשיב ולהרגיש את זה, לספוג אווירה. לפעמים זה קורה מהר ולפעמים לוקח זמן. ברגע שאני יודע מה הרידים אומר עבורי, יותר קל לי לספק את המילים שלי עליו. רידימים שונים נותנים לך וייב שונה ולכן זה באופן אולטימטיבי קובע את סוג הצ'ון. אני תמיד מנסה לוודא שהמילים שלי מייצגות את הרידים".

שיחררת תוך תקופה קצרה שלושה קליפים לצ'ונים שלך: "Don't Stop Di Vibe", "Nowdays Friend" ן-"Hurt By Friends". מה ההשפעה של וידאו על צ'ון שהוא להיט בלאו הכי? אתה חושב שאדם מזדהה יותר עם הצ'ון כשהוא רואה וידאו?
"אני חושב שאנחנו בעידן בו אנחנו צריכים לספק יותר מאשר רק הצ'ון עצמו. חשוב להוסיף אספקט ויזואלי כדי שהקהל שלנו יזדהה איתה. אנשים רוצים לראות קול בנוסף למוזיקה ואוקטיין הוא מותג ולכן אני רוצה לספק אלמנטים שונים כדי למכור את המוזיקה שלי. שימוש בקטע ויזואלי מאפשר לשיר להשפיע יותר בתת מודע אצל הקהל".

אוקטיין הוא כבר מותג וזו עובדה. אנשים מכל רחבי העולם מעריצים אותך ואת המוזיקה שלך. דמיינת בימים הראשונים שלך שתשפיע על כל כך הרבה אנשים?
"לא. תמיד ידעתי שיש לי כישרון ואהבתי מוזיקה, אבל אף פעם לא חשבתי שאגיע לכזו רמה של הצלחה. אני אסיר תודה ומלא כבוד על הזכות להשפיע על אנשים. זה מראה שעבודה קשה משתלמת וכשבורא עולם מברך אותך, אתה באמת מבורך".

לאחרונה ביקרת לראשונה באפריקה. ספר לנו על החוויה הזו עבורך.
"אפריקה היתה חוויה חדשה לגמרי עבורי. האהבה והקבלה שזכיתי לשם היו בלתי נתפסים והכנות של האנשים היתה מדהימה. הם הכירו את המילים לצ'ונים שלי, אפילו של הישנים. זה היה מדהים".

אתה תומך באמנים צעירים כמו ברייקה לא מעט. מה העצה העיקרית שלך לאמנים בתחילת דרכם או כאלה שרק רוצים לפרוץ?
"אני ממליץ לאמנים עולים לעבוד קשה, לעבוד חכם, להיות ממושמע ולהתמקד בהשחזת הכישרון והעשייה שלהם לפני שמתחילים לחשוב על כסף. הכסף יגיע אם אתה עובד, אבל אתה צריך לוודא שיש לך מוצר טוב לשווק. כמו כן, להישאר עם רגליים על הקרקע כי מאוד קשה לאבד את עצמך אם אתה לא יציב. עדיף שיהיו כמה אנשים טובים בסביבה שלך".

אף פעם לא מוצאים אותך במשהו שנקרא "דיס" או עימות עם אמן אחד. זה משהו שחשוב לך על מנת להתמקד רק בהצלחת הקריירה?

"לפעמים אתה לא יכול להימנע מסכסוכים כאלו ואחרים, אבל לרוב מדובר בהסחות דעת. כדי להצליח בתעשייה הזו אתה צריך להישאר ממוקד ולחסל כמה שיותר את הדברים השליליים ואלו שיכולים להזיק. יש אמנים שנהנים מסכסוכים, אבל באופן אישי זה לא הכיוון שלי. אם יש משהו שאני צריך לתת עליו מענה, אני אטפל בזה ואמשיך הלאה. אין לי את הזמן להמשיך ולהתעסק בזה".

מאז האלבום האחרון שלך – "The Journey", שהיה אלבום רגאיי לחלוטין, אתה כבר חושב על האלבום הבא?
"The Journey' היה מתנה עבור הרבה אנשים שחיכו לזה והגיע בזמן הנכון. אני רוצה שאלבום יגיע בזמן הנכון כדי שאוכל להתגאות בו, שיהיה משהו מושלם. אחכה לתיזמון המושלם ובינתיים אוודה שאני מייצר מוזיקה איכותית וטובה".

איזה חלומות נותרו לך להגשים, בעיקר בטווח הקרוב?
"בעתיד הקרוב? אני רוצה להרחיב את הקהל שלי מעבר לקהל הטיפוסי שכבר קיים. אני גם רוצה לעבוד עם אמנים מז'אנרים אחרים כדי לצמוח למימד נוסף של מוזיקה".

אתה עובד מאוד חכם ברשתות החברתיות. כמה זה חשוב עבור אמנים בימים אלה?
"בגלל התקדמות הטכנולוגיה זה הרבה יותר פשוט לשמור על קשר עם הקהל שלנו. מדיה חברתית היא הדרך הקלה, המהירה והבסיסית לעשות את זה, רק צריך לעשות זאת בתבונה. זה נותן לאמנים הזדמנות לשמור על קשר עם המעריצים ולהבין את הרצונות שלהם".

האם אתה זמן פנוי לעצמך מחוץ למוזיקה?
"אין לי כל כך זמן פנוי וזה אחד הדברים שאני צריך להקריב. יגיע הזמן גם להירגע, אבל לעת עתה הפוקוס הוא בעבודה".

חמש שנים מעכשיו, איפה נמצא את איי אוקטיין?
"חמש שנים מהיום? אני רוצה להיות במקום הרבה יותר משמעותי עם המוזיקה שלי. אם זה מבחינת השפעה, תפוקה והשבחים שאקבל. ניסיון עושה אותך חכם יותר, כך שאני רוצה להיות ממוקד יותר בדרך שבורא עולם ארצה שאגיע ואגשים את המטרות שלי".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply