או-ZEEN קשבת: על מה שמעניין בעולם הרגאיי הג'מייקני
2 באפריל 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, אמנים חדשים, ארלי דאנסהול, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, ניו רוטס, רוטס רגאיי, רידימים חדשים  //  No Comment

ביזי סיגנל נפרד מהמנהל שלו, נינג'ה מאן מתאושש מתאונה, ג'ה קיור חושף את העולם הפרטי שלו, סיזלה מתכונן לאלבום חדש, יו רוי מתחדש וכרוניקס ממשיך לשרוף. וגם איי אוקטיין, קונשנס, ספייס וכל מה שחם מסביב

יסתדר בניהול האחים? ביזי סיגנל בלוק חדש

ביזי סיגנל יצא בסערה אחרי תקופה של חצי שנה בכלא בארה"ב. אמן הרגאיי והדאנסהול המצליח הצליח לכבוש את ג'מייקה כבר בראשית התקופה כאשר ההופעה שנתן בסטינג 2012 נחשבה לטובה מכולן. למי ששכח, סיגנל הוציא אשתקד, עוד בתקופה שלפני הכלא את אחד האלבומים המושקעים של השנה החולפת, Reggae Music Again, וכנראה שהדחיפה שקיבל בעשייה אחרי שחזר לאי נתנה לו להבין כי הוא צריך מנהל במשרה מלאה.

סיגנל החליט להיפרד ממנהלו וחברו בשנים האחרונות, שיין בראון, האיש שלקח אותו תחת חסותו מאז 2007 ואף קיבל אותו בשדה התעופה בקינגסטון שחזר מארה"ב. סיגנל ששמו האמיתי הוא גלינדייל גורדון הסביר: "גדלתי עם השנים ואני צריך מישהו שיהיה ממוקד בי ב-100%. האחים שלי יקחו את הנושא של טרף מיוזיק תחת חסותם. אין שום וייב רע ביני לבין בראון", העיד.

בינתיים כשהוא בידיים של אחיו הספיק סיגנל לשחרר קליפ חדש לצ'ון Turf Beach Party שכאמור נושאת את שם היח"צ החדש שדרכו הוא עובד בתקופה זו. את חג הפסחא אגב בילה סיגנל בהופעות באירופה במסגרת טור שיערוך עד סוף השנה ובין לבין יחזור לגיחות ביארד הג'מייקני.

מאמן ורסיטלי לאחד האייקונים של של עולם הדאנסהול בשנות ה-90, נינג'ה מאן. האמן שהשתחרר לא מכבר אחרי שהות של שלוש שנים בכלא בג'מייקה עבר לאחרונה תאונת דרכים כאשר היה בדרכו להופעה בקינגסטון. בימים אלו מתאושש האמן בן ה-47 ששמו האמיתי הוא דון גורגון ואף הספיק לשחרר קליפ חדש וגם צ'ון העונה לשם Ninja Mi Ninja, בקרוב הוא גם ימריא לסיבוב הופעות באירופה. החלמה מהירה.

אמנים ג'מייקנים זיהו את הפוטנציאל שבהפקות דוקומנטריות או חיות על מהלך הקריירות שלהם. אחרי שאיי אוקטיין הפגיז כבר עשרה פרקים כאלה, הגיע תורו של אמן רגאיי נוסף לעשות זאת. ג'ה קיור שמחלק את חייו בין האי למיאמי, ובעיקר נמצא בפלורידה ליתר דיוק, פצח גם הוא בסדרת קטעי וידאו שכאלו בשם Webisode.

בין לבין הוא גם משמש כאבא לקאילני. ג'ה קיור (הטוויטר של ג'ה קיור)

מג'ה קיור לאחד מאלו שהוא צמח בהופעות שלהם בנשות ה-90 המאוחרות – סיזלה קלונג'י,  שיתחדש באלבום חדש "The Messiah" שעתיד לצאת ב-28 למאי לחנויות. בינתיים תוכלו לצפות בו מקליט צ'ון חדש ואיך כל העסק הזה מתנהל. לצ'ון אגב קוראים All Over The World.

מאמן וותיק לצעיר הכי חם ביארד וגם מחוצה לו כיום, כרוניקס ששיחרר וידאו לצ'ון Smile Jamaica, צ'ון שהופק על רידים בשם Honey Pot על ידי הלייבל הגרמני הוותיק Silly Walks Discotheque.

גם הדור הוותיק של חובבי הרגאיי לא נשאר מקופח. חובבי הראב א-דאב קיבלו קליפ חדש ומלהיב מבית היוצר של אגדת הרגאיי, דאדי יו רוי שמשתף פעולה עם ריצ'י סטיבנס בקליפ שאיך לא? נקרא Real Reggae Music.

אין כנראה מפיק אחד שלא מתלהב לעבוד עם הכישרון הענק הזה. ככה גם דון קורליאון, אחד המפיקים הבכירים של השנים האחרונות ששיחרר לאחרונה את הרידים Scriptures שבו כרוניקס שוב מפליא בקולו המיוחד. יחד איתו מי שעוד נותנים ביצועים הם ג'ה קיור, ג'ה וינצ'י, דווין סטיבנסון, מורגן הריטייג' וגם T.O.K.

וממפיק מוכשר אחד לכזה שירש את זה בכבוד מאבא, די ג'יניוס, בנו של אגדת הרגאיי, פרדי מקגרגור. ה-Big Ship שלו מתחדש לא מעט בצ'ונים ורידימים לוהטים. אחד משיתופי הפעולה המעניינים של התקופה האחרונה הם צ'ון משולב בשם Ask Dem של די ג'יניוס יחד עם אידוניה.

קונשנס הלוהט צילם קליפ חושני למדי עם רייני סביל, שגם לה לא חסר. בינתיים יצא רק הצ'ון העונה לשם Sekkle Dung. אחרי שבשנה שעברה היא שיתפה פעולה עם מובאדו, כנראה שסביל לא ממש סובלת בנוכחות האייקונים מהעולם הגברי.

אם כבר ליידיז שפועלות על הבמה, שיתוף הפעולה בין ספייס לטיפה הוציא קליפ לצ'ון בשם Why You Mad שנכנס עמוק לתוך המצעדים בג'מייקה.

ואיך אפשר בלי איי אוקטיין. שיתוף הפעולה המתגבש שלו עם מרקוס מיירי, הבן של בוג'ו ממשיך להניב פירות ואחרי Nuh Trust None שהניב גם קליפ, הגיע צ'ון חדש ממש ביממה האחרונה בשם Wuk Up Yuh Body.

רוצים עוד צ'ונים, רידימים, ראיונות וחדשות מהיארד הג'מייקני, תצטרפו אלינו בפייסבוק.

About the Author :

Leave a reply