אין מחיר לחופש: אמני הרגאיי והדאנסהול שבילו במאסר
21 באפריל 2016  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, שולחן הניתוחים  //  No Comment

ג'ה קיור מצא זמן להשתבח, קרטל טיפח מותג וכולם מתגעגעים לבוג'ו. ומי עוד הספיק להסתבך בשנים האחרונות? מעבדות לחירות – הגרסה הג'מייקנית, מוכנים?

artists2016

ביזי, קרטל ובוג'ו. המוזיקה הרוויחה 

כוכבי רגאיי דאנסהול תמיד זוכים לכותרות מאחר והם אייקוני תרבות בג'מייקה, אבל לפעמים מדובר בכותרות שהן לאו דווקא חיוביות. אתם יודעים איך זה לחיות באור הזרקורים. לא פעם הם מסתבכים עם החוק וחלקם גם מבלים זמן לא מבוטל מאחורי סורג ובריח.

לרגל הפסח – מה שמכונה "חג החירות", הנה לכם כמה מקרים של אמנים שלא ממש זכו לחופש ובילו או עדיין מבלים מאחורי סורג ובריח.

ג'ה קיור
דווקא אחרי הפריצה המפתיעה שלו בסוף שנות ה-90 וכשקריירה מבטיחה לפניו, ג'ה קיור נתפס על ידי המשטרה המקומית במונטיגו ביי בחשד לאונס ושוד של צעירה מקומית. קיור נשפט ל-15 שנים בכלא ובמהלך השנים האלו הספיק לשחרר את האלבומים המשובחים "Ghetto Life", ו-"Freedom Blues". מיד לאחר השחרור ב-2007, הספיק להוציא את האלבום "True Reflections" שכתב במהלך השהות בכלא. מאז קיור כמובן הספיק להתמסד, להפוך לאבא, להיפרד מאשתו ואבל הפך אייקון בתעשיית הרגאיי.

בוג'ו בנטון
ב-2009 הוכתה תעשיית הרגאיי בשוק כשאחד האייקונים הכי גדולים שידעה בשנות ה-90 אל תוך שנות ה-2000, מארק מיירי, שמוכר כבוג'ו בנטון נעצר במיאמי והואשם על ידי הרשויות בקשירת קשר להפצת סם וסחר בקוקאין. הדעות חלוקות עד היום כשלכל אורך הדרך לא הסכימה התביעה להגיע להחלטה פה אחד בנושא. לעולם הרגאיי זו בכל זאת מכה כי לעת עתה בוג'ו בנטון מרצה כבר שבע שנים במאסר וצפוי להשתחרר ב-2019 לאחר שעונשו קוצר לאחרונה.

וייבז קרטל
אייקון הדאנסהול הכי משפיע בג'מייקה בעשורים האחרונים ואולי מאז ומעולם לקח את החוק לידיים ואת המילים לידי ביצוע. ב-2011 נעצר קרטל בחשד לרצח של חברו בעברו, קלייב "ליזארד" וויליאמס וזאת בצוותא עם שון סטורם, אמן דאנסהול נוסף. לאחר משפט שגרף לא מעט רעש תקשורתי בג'מייקה וגם הפגנות מחוץ לכתלי בין המשפט, קרטל נשפט למאסר עולם של 35 שנים וכמוהו גם שון סטורם. מאז? אי אפשר להגיד שהמוזיקה שלו לא ממשיכה להכות גלים. בכל זאת, אייקון מקומי שבטח זוכה להקלות בתנאי המאסר, כאלו שמאפשרות לו לשחרר מוזיקה בלי סוף.

נינג'ה מאן
עוד כוכב דאנסהול שצמח ב-90 והסתבך בסוף העשור הקודם ועדיין לא יצא מזה הוא נינג'ה מאן. גם הוא הואשם ברצח ב-2009 ונכלא לשלוש שנים כשלאחר מכן השתחרר בערבות אך המשפט בנושא צפוי להתחיל ב-2017 כשמרבית הסיכויים הם שיכנס שוב למעצר. בינתיים? "הגורגון" הספיק לשחרר כמה צ'ונים מבטיחים כשהוא בחוץ.

ביזי סיגנל
אמן רגאיי ודאנסוהל נוסף שהסתבך הוא ביזי סיגנל שהיה מבוקש מאז 2002 על ידי הרשויות בארצות הברית וברח בשם בדוי. ב-2012 נעצר והודה כי הסתובב תחת השם ריאנו גורדון כששמו המקורי הוא גלנדייל גורדון וכך הצליח לחמוק לאורך עשור. הוא הואשם גם במעורבות בעסקאות סמים. לאחר חצי שנה במאסר בכלא במינסוטה שוחרר ביזי וחזר לג'מייקה. מאז? נטש את מנהלו בעבר, שיין בראון, והצליח להוכיח כי הוורסטיליות עדיין זורמת לו בעורקים.

busyביזי אחרי שחזר לג'מייקה. מצא זמן להודיה

שורת האמנים שהסתבכה ארוכה עוד יותר וכוללת אפילו את באונטי קילה שבילה מאחורי סורג ובריח ווגם לאחרונה שוב הסתבך וגם אמנים צעירים יותר דוגמת פליפה מאפיה שהסתבכו עם החוק. ועדיין מבחינה מוזיקלית, אנחנו לא ממש סובלים אלא רק מעריכים יותר. איך אומרים? את המוזיקה אי אפשר לקחת מהם.

הצטרפו אלינו גם בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply