אקסום – Axum

אי שם בשכונות של נתניה הקימו שני חברים טובים, ג'ודיה (גילאור יהודה) וטדרוס (ראובן ארגאי), את  הצמד אקסום, על שם עיר הקודש של אתיופיה (מממלכת שבא הקדומה שהיתה גם על פי האמונה בקהילה האתיופית היעד האחרון של ארון הברית). בהחלט לא מדובר כאן על עוד צמד היפ הופ ישראלי. ממש לא. אקסום מייצגים הופעה של תופעה חדשה בנוף המוזיקה המקומי  – ישראל חדשה, צבעונית ובעיקר שמחה מהחיים העצובים כאן. השניים מחזיקים בתמהיל ייחודי על המיקרופונים, המורכב מהשפעות תימניות ואתיופיות מבית אבא, מקצבי רגאיי ודאנסהול מהאי ג'מייקה וכאמור, הרבה חוצפה ישראלית מכאן.

יריית הפתיחה של הצמד הייתה השיר "לא משחק איתך", תשובה מוחצת ללהיט של נעה פארן "אל תשחק איתי". השיר הפך ללהיט וזיכה את אקסום בביקורות חיוביות. הסינגל הרשמי הראשון של אקסום – "פתאום באנו" (בהפקת 'סוליקו'), פילס את דרכו מרחבות המועדונים עד לרדיו ולטלוויזיה (את הקליפ ביים אסף בילט, שזכה בפרס במאי השנה בטקס פרסי ערוץ המוסיקה לפני כשנה). כמו כן, הצמד זכה לביקורות מפרגנות מאוד בעיתונות. הגדיל לעשות  מוסף '7 לילות' של 'ידיעות אחרונות' שכינה את אקסום "ההבטחה הגדולה ביותר של ההיפ הופ הישראלי". אקסום גם הוציאו את אחד השירים הכי רלוונטים של השנים האחרונות הלהיט "מה עם הכסף?" שזכה לרמיקסים של KYD ואלון דה לוקו.

בין לבין אקסום מתפנים לעשות את מה שהם הכי אוהבים – להופיע. מול הקהל מתגלה 'השיק אוריגינל' של הצמד, והבמה נשרפת מהכמויות של הנשמה, הגוד וייבז, ספונטניות והומור שיש בערמות לשניים האלה. במהלך השנים האחרונות הם השאירו אחריהם שובל של בקבוקי ערק ריקים בכל מקום בו הופיעו, בין אם מדובר בהופעה עם הלרוז אול סטארז (ביחד עם סאבו וקותי) ובין בהופעה של אקסום ביחד עם עידן K ואלארם.

השמועה על הנוכחות הבימתית הכובשת של השניים הגיע עד לארצות הברית של אמריקה שם הם הופיעו ביחד עם סנדקי הגרוב שלהם "סוליקו" בסיבוב הופעות מוצלח בשנת 2008.

האלבום החדש כולל ביטים של סאבו, קותי, אייל רוב ושאר חבורת סוליקו, וכן אורחים רבים ומגוונים כמו: נעה פארן, אסף שלם (מלכה באיה), וולקן,
נצ'י נץ', פלד, אורטגה,
C.Le ואחרים. באלבום הם מפגינים את כישוריהם בשפה העברית, אנגלית ואף בפתווה (הסלנג הג'מייקני).

אקסום ברשת:

מייספייס – Myspace

JDUB Records

אקסום בפייסבוק