בוב מארלי – Bob Marley

סביר להניח שאם שמעתם את המילה רגאיי, שמעתם את המילה בוב מארלי במקביל אליה. המפורסם שבזמרי הרגאיי בכל הזמנים והאיש שיחצן אותה טוב יותר מכל אחד אחר, לפחות על פי מכירות.

רוברט נסטה מארלי, או בפי כולם בוב מארלי נולד בניין מיילס שבג'מייקה ב-6.2.1945. מארלי זכה לפרוץ כל מחסום אפשרי באמצעות שיריו שהפכו להיטי ענק בכל רחבי הגלובוס, ומילותיהם הושרו בפי מיליוני מעריצים, עד היום ממש.

מארלי צאצא לאמו, סדלה בוקר ואב אנגלי, עבר ע בגיל צעיר לקינגסטון הבירה, ולשכונת טרנצ'טאון, עליה כתב לא מעט שירים (טיונים בשפת הרגאיי) בהם ""No Woman, No Cry, ו- "Trenchtown Rock".

מארלי החל להופיע במועדונים לכישרונות צעירים, וכשהתגורר בסמוך לאולפן ההקלטות סטודיו וואן החל להיות אחד מבני טיפוחים של קוקסון דוד. בתחילת הדרך, בראשית שנות ה-60, שר מארלי שהיה אז נער, שירים שנחשבו יותר לשייכים לסגנון הסקא והרוקסטדי יחד עם באני ווילר ופיטר טוש, בלהקה שנהפכה עם הזמן להיות "The Wailers". הווילרס החלו להפוך ללהיט הולך ומתגבר.

מארלי החל להשתייך אז לזרם הרסטפארי, והכיר את ריטה שלימים היתה לאשתו ואחת מזמרות הליווי שלו יחד עם מרסיה גריפית'ס האגדית. מארלי המשיך במקביל לעבוד עם קוקסון דוד כאשר הוא מצטרף גם ללי סקראץ' פרי ויחד יוצר לעצמו שם נכבד יותר בסצנה.

בשנות ה-70 החל לעלות על דרך המלך. האלבום "Catch a Fire" שיצא ב-1973 יחד עם הווילרס נשא הצלחה רבה ובו הפיקה החבורה להיטים כמו "I Shot The Sheriff"  ו- "Get up, Stand Up". מאוחר יותר התפרקה החבורה לקריירות סולו, ומארלי המשיך והפיק אלבומים מבריקים כמו "Exodus" ו- "Kaya". מארלי המשיך לדהור בקריירה תוך שהוא מוציא לעולם הימנונים של ממש כ- "One Love" ו- "Redemption Song", ומתחבר יותר ויותר לדת הרסטפארי אותה שיווק כשגריר הטוב ביותר והיה אמון על מסרי האהבה, השלום והצדק כמו גם מסרים רבים אחרים הטמונים במוזיקה שלו.

לאחר שהוציא את אלבומו "Uprising", שהיה לאחרון שהוציא בחייו, החל מצבו הבריאותי להתדרדר בעיקר בעקבות התעקשותו להימנע מטיפול רפואי (כחלק מאמונת הראסטות), וכתוצאה מזיהום שהתפתח באצבע רגלו, התפשט סרטן בגופו ומארלי הלך לעולמו בשנת 1981, בהיותו בן 36 בלבד.

במהלך חייו בילה מארלי עם נשים רבות והותיר לעולם כ-13 צאצאים, מרביתם מתעסקים במוזיקה ונחשבים אחים למחצה, ובעיקר מנסים לשמור על הגחלת. זיגי, דמיאן, סטיבן, קי-מאני וג'וליאן, כולם הפכו זמרי רגאיי בעצמם, כשחלק נעים על גלי ההצלחה של האב, וחלק פוצחים בקריירת סולו משובחת משל עצמם. את כולם מובילה דת הרסטפארי, וכולם מעבירים מסרים חיוביים כפי שרצה אביהם. מעל הכל הותיר מארלי לעולם עשרות להיטים, והפך לזמר הרגאיי הפופולארי ביותר מאז ומעולם.