בוג'ו בנטון – Buju Banton

אחד השמות הבולטים בהיסטוריית תעשיית הרגאיי, מהרוטס ועד הדאנסהול. בוג'ו בנטון אהוב ואהוד על פני רבים מבאי הסצינה ושם ידוע ומוכר. מכונה גם גרגמל והג'נרל

נולד בשם מארק אנתוני מיירי בשנת 1973, בקינגסטון. בוג'ו זהו כינוי לילד שמנמן והוא זכה לאמצו בתוספת הכינוי בנטון. כבר בשנת 1985 כשהיה בן 12 בלבד עלה לשיר על הבמה, בגיל 13 חתם בחברת התקליטים הראשונה שלו, ובגיל 14 הוציא סינגל הראשון. שנה מאוחר יותר הוציא בנטון את אחד הצ'ונים השנויים במחלוקת אשר נקרא "Boom Bye Bye", שיר שמכיל מילים בעלי מסרים הומופוביים, וזו לא הפעם הראשונה בה הוא הסתבך עם החוק ועם דעת הקהל העולמית. הצ'ון עצמו אגב כמעט והרס לו את קריירה בגלל מחאות ברחבי העולם, וביטול לא מעט הופעות בארה"ב ובאירופה.

ב-1992 שבר בוג'ו את השיא של "מספר הסינגלים שהיו ללהיטים בשנה אחת” , שיא שהיה שייך לבוב מארלי בכבודו ובעצמו. ב-1993 הוציא  את אלבומו השלישי Voice Of Jamaica, שבו הוא ניסה למחוק את הסטיגמה הרעה שנוצרה לו, ובאותו אלבום הוא מוציא את הצ'ון Deportees – "המגורשים", אשר מותח ביקורת על אותם ג'מייקנים שעזבו את ג'מייקה ולא חזרו ואפילו לא שלחו כסף בכדי לעזור למשפחות העניות שלהם.

ב-1995 כשהוא בן 23 הוציא בנטון את האלבום שנקרא "'Til Shiloh". האלבום שמכיל שירים טובים רבים שמעידים על התבגרותו,  כשביניהם ישנו  הצ'ון "Murderer", שנכתב בעקבות רציחתם של שניים מחבריו. הצ'ון מגנה התעסקות באלימות ובנשק, ומפתיע כשהוא הולך נגד הזרם האלים של הדאנסהול.

עם קריירה שהתחילה עם צ'ון שכמעט חיסל את הקריירה שלו, ועוד הסתבכויות שונות כאלו ואחרות. (בשנת 2004 נעצר בנטון ונקנס בסכום בסך 9,000 דולרים על אחזקת סמים), המשיך בנטון בהשבחת הקריירה המוזיקלית שלו והפך אייקון של ממש בעולם הרגאיי.

בשנת 2009 יצא לאור אלבומו התשיעי Rasta Got Soul שהיה מועמד לפרס אלבום הרגאיי של השנה בטקס פרסי הגראמי ה-52. בדצמבר אותה שנה נעצר בנטון במיאמי, ארה"ב, בגין החזקה, שימוש ומכירה של חמישה קילוגרמים של סם מסוג קוקאין. מאז נעצר שהה בתא המעצר עד תחילת משפטו, במהלך התקופה הצליח  להקליט את אלבומו העשירי שיצא בספטמבר 2010 , האלבום "Before The Dawn", אלבום שבעקבותיו זכה בנטון בטקס פרסי הגראמי שהתקיים בפברואר 2011 בפרס האלבום הטוב ביותר לשנת 2010 בתעשיית הרגאיי. בתום משפט ארוך ומתוקשר נקבע כי בנטון ישלח לכלא כשהוא עתיד להשתחרר ממנו רק בפברואר 2019.

אמנים רבים וגם אישי ציבור יצאו למאבק מחאתי למען שחרורו, וטיונים הוקלטו בנושא. בנו מרקוס מיירי הפך למפיק וגם אמן בתחילת דרכו ומשתמש באולפני "גרגמל" כדי להשביח את "Markus Records" שלו.