ברנינג ספיר – Burning Spear

אחד מזמרי הרוטס הוותיקים ביותר וכזה שמעביר מסרים רבים הקשורים לדת הראסטפארי. הוציא במהלך חייו קרוב ל-50 אלבומים בלמעלה מארבעים שנות פעילות

ספיר נולד בשם וונינסטון רודני במחוז סיינט אן בג'מייקה במרץ 1945. מסריו הבולטים נעים סביב דת הראסטפארי, אמונה אותה הוא נושא איתו לכל מקום. מושפע רבות ממרקוס גארבי, אחד מאבות זרם הראסטפארי. החל את דרכו באולפני סטודיו וואן המפורסמים, בסוף שנות ה-60 יחד עם קוקסון דוד האגדי, ומאז הלך ואגר עשרות טיונים אותם הוציא בקרוב ל-50 אלבומים, מספר בלתי מבוטל.

ספיר נע בין סגנונות הרגאיי השונים בהם בעיקר הדאב והרוטס רגאיי. בין אלבומיו הבולטים אפשר לציין את האלבום העונה לשם "מרקוס גארבי" (1976), וגם הופעה חשובה וניכרת בסרט הידוע רוקרס, החביב על רבים ממאזיני מוזיקת הרגאיי. זכה גם בשני תארי גראמי על אלבומי הרגאיי של השנה, בשנים 2000 ו-2009. שם בולט בסצנת הרגאיי הקדומה ואחד מהאבות היוצרים של מסריי הראסטפארי בעולם כולו, כאשר ביקר לא פעם בארצות אפריקה השונות מתוך מחשבה להעמקת הקשר בין ג'מייקה לאפריקה והרצון לגאולה כוללת. לארץ אגב מסרב ספיר להגיע, עקב העימות המתמשך עם הפלסטינים אליו הוא מתנגד.

אלבומיו הבולטים:  Marcus Garvey (1975), Man In The Hills (1976), Jah Kingdom (1991), Calling Rastafari (1999) , Jah Is Real (2008).