ג'ימי קליף – Jimmy Cliff

ג'ימי קליף הוא אחד מאבות מוזיקת הרגאיי, זמר סקא ורגאיי מיוחד במינו. זמר שפרץ בעיקר בעקבות הסרט בו השתתף, The Harder They Come, על החיים בג'מייקה של אותם תקופה. מאז הפך קאלט בעולם הרגאיי ודמות חשובה ביותר

jimmyc - (philippe Jimenez (ג'ימי קליף)

קליף נולד בשם ג'יימס צ'יימברס ברובע סמורטון בקינגסטון ג'מייקה ב-1948. הטיון Hurricane Huttie היה הראשון שהכניס אותו לתודעה בהיותו בן 14 בלבד. בשנת 1972 כיכב בסרט "The Harder They Come, כאשר שיחק צעיר ג'מייקני המגיע חסר כל לקינגסטון, ולמעשה מבטא את החיים באותה התקופה בג'מייקה. הפסקול של הסרט הפך ללהיט כאשר טיון אחר טיון בו נהפכו להימנונים של ממש לחובבי הז'אנר והצליחו לטפס עד לבימת המיינסטרים כאשר הזמר ברוס ספרינגסטון מבצע את חלקם, בינים Trapped  ו- Wild World, ובשיר הנושא לסרט של וולט דיסני עלה שוב שירו "האקונה מטאטה" שהפך ללהיט עולמי.

בין חובבי הרגאיי שמתענגים על מוזיקת הרגאיי משנות ה-60-70 אפשר לציין כמה וכמה טיונים פרי יצירתו שפשוט בלתי אפשרי לדמיין את עולם הרגאיי בלעדיהם. "The Harder They Come", "You can get it if you really want" ו- "Many Rivers To Cross".

הצליח גם לזכות בפרס הגראמי בשנת 1985, כאשר אלבומו היה לטוב ביותר באותה השנה. קליף הוא בהחלט שם נכבד וראוי לזכור בעולם הרגאיי, ואחד מאבות המייסדים של המוזיקה הזו.