דון קרלוס – Don Carlos

 נולד בשנת 1952 בשכונת העוני ווטרהאוס בקינגסטון בשם ארווין ספנסר, אך בעולם הרגאיי ידוע בכינוי דון קרלוס. למרות שגדל והגיע מקרקע דלת אמצעים, הצליח לפרוץ ולדלג על מכשולי ילדותו כמו רבים וטובים שעשו זאת מאותו אזור.

דון קרולוס התחיל במקריות לשיר בפעם הראשונה יחד עם חבריו הטובים. זה קרה בגיל 20, בשנת 1972 ולמעשה אלו היו חבריו: דריק "דאקי" סימפסון,  ארול "טרזן" נלסון ומייקל רוז שיחד איתו  הקימו את ההרכב בלאק אהורו. Uhuru בסווהילית משמעו חופש על כן  ניתן לקרוא להם בעברות קל "להקת החופש השחור" .

חמש שנים מאוחר יותר בשנת 1977 הוציאו חברי הלהקה  את אלבום הבכורה שנקרא Love Crisis , שכולל בתוכו את אחד הלהיטים הגדולים והראשונים של הלהקה  I Love King Selassie

בשנת 1977 אחרי צאת אלבומם הראשון, עזב דון קרלוס את הלהקה והחל את קריירת הסולו שלו. הוא התחיל לעבוד על אלבום סולו ראשון, ו בהמשך השנים חתם בחברת התקליטים " Negus Roots". עבד קשה כשלוש שנים עד שכול הסבל והעשייה שלו תורגמו לידי מעשה, ובחודש מאי שנת 1981, כאשר הוא בגיל 29 הוציא את אחד מאלבומי הרוטס החשובים של תחילת שנות השמונים וכזה שעד היום נחשב לאחד האלבומים הטובים שלו, Suffering אשר כולל בתוכו את הטיון והלהיט – " Prophecy"

למעשה הקריירה שלו החלה להמריא בשנת 1981, ושנה מאוחר יותר לא רק הוציא אלבומים, אלא התחיל לשפוך אותם בקצב מסחרר.  באותה השנה (1982) הוציא דון קרלוס לא פחות מארבעה אלבומים שונים. תחילה מדובר היה באלבום השני בקריירת הסולו, "זמן קציר" – Harvest Time – כאשר בסיום השנה הוציא את אלבומו החמישי Them Never Know Natty Dread Have Him Credential.

אחד מסימני ההכר שהוכיחה כי הוא עושה חייל בקריירת הסולו שלו,  היה כאשר אחד מאותם ארבעה אלבומים. האלבום הוקלט יחד עם להקת הרגאיי האגדית "קאלצ'ר" כשהם במקביל בשיא הקריירה אחרי האלבום Two Sevens Clash שיצא ב1977 ושינה את פני מוזיקת הרגאיי לעולם ובכל זאת מבקשים הלצטרף לדון קרלוס וליצור עימו אלבום. פרי העבודה יחדיו יצר את אלבום הסולו השלישי שלו " Roots & Culture"

אם חשבתם שארבעה אלבומים בשנה אחת (1982) הוא השיא שלו , אז תדעו כי גם בשנתיים שלאחר מכן הוא חזר על המהלך. משנת 1981 אז עזב לראשונה את להקת בלאק אהורו ועד שנת 1987 הוציא  שישה עשר אלבומים.   בין היתר שיתף פעולה גם עם: להקת קאלצ'ר , להקת The Gladiators, Gold, ליטל ג'ון, אנתוני ג'ונסון חבר להקת "מיסטיק איי",  וגם עם ג'וניור ריד.  בגיל 35 הוציא דון קרלוס את האלבום השישה עשר שלו שנקרא Deeply Concerned אלבום שבעצם חתם את החלק הראשון בקריירה.

הדבר הבא בקריירה שלו הגיע בהפתעה גמורה ממש אחרי שקיבל טלפון מהחבר הותיק דריק סימפסון, חברו לבלאק אהורו. סימפסון ביקש ממנו כמו גם מחבר שלהם בשם גארת' דניס שהיה באותם השנים חבר בלהקת , ווילינג סולס, להצטרף אליו להופעה חד פעמית בטקס פרסי המוזיקה שנערכו בשנת 1990 למעיין הופעת איחוד כמו בימים הטובים. השניים הסכימו ונהנו מאוד להופיע ביחד עד אשר החליטו על איחוד מחודש. השלושה יצאו לדרך משותפת שוב תחת אותו השם,  כשבאותה השנה ב1990 הוציאו  את אלבומם השלושה עשר הראשון בשילוב החדש – ישן של הלהקה, כשלאלבום קוראים Now

במהלך חמש השנים הבאות, בין השנים 1990 עד 1994 הוציאו חברי הלהקה המתחדשת עוד ארבעה אלבומים,  בשנת 1991 יצא האלבום Iron Storm, ב-1993 יצא האלבום Mystical truth ובשנת 1994 יצא גם האלבום Strong. ארבעת האלבומים לוו גם בעוד ארבע אלבומי דאב שתואמים את אלבומי הרוטס. בסופו של דבר אחרי חמש שנים נוספות נפרדו לדרכם של חברי הלהקה (המשיכו לפעול ללא דון קרלוס –   והוציאו אלבום אחרון לפני כעשור). אחרי פירוק ההרכב המשיך דון קרלוס חזרה לקריירת הסולו שלו ובשנת 1994 שב להוציא אלבום סולו, שבעה עשר במספר אשר נקרא "Ease Up"

בשנת 1998 הוציא את אלבומו השמונה עשר, ובשנת 2002 כאשר חגג יובל שנים  הוא שחרר את האלבום ההופעה, שהיה למעשה אלבום הופעה ראשון אחרי קריירה של שלושים שנה בתעשיית המוזיקה – הופעה החיה אגב הוקלטה בסאן פרנסיסקו, ארה"ב

בשנת 2009  ובגיל 57 הוציא אלבום חדש לאחר 37 שנות קריירה ענפה כאשר באמתחתו יש בכולל 41 אלבומים.  האלבום Changes הוא אלבומו האחרון לעת עתה.

לא מכבר, לפני כחודש, ערך הופעה היסטורית וראשונה בארצנו, במועדון הבארבי בתל אביב, כאשר הוא מעורר השראה בלתי פוסקת בכל אלו שנכחו במופע.