דניס בראון – Dennis Brown

מגדולי אמני הרגאיי בכל הזמנים ואחד המשפיעים ביותר אי פעם. כונה ה"נסיך המלכותי של עולם הרגאיי".

דניס עמנואל בראון גם הוא יליד קינגסטון ג'מייקה הוא אחד מגדולי אמני הרגאיי אי פעם. הוציא במהלך הקריירה למעלה מ-75 אלבומים, וכשמדברים על המספר הזה צריך לזכור ולהגיד כי בראון נפטר ב-1999, להלן שנות הפעילות שלו מסתכמות בכ-31 שנים בלבד. הוא נחשב כל כך משפיע ומיוחד כאשר אפילו בוב מארלי בכבודו ובעצמו סימן את בראון כזמר הנערץ עליו.

בתחילת הדרך גם הוא בילה הרבה במחוזות "סטודיו וואן" המפורסם יחד עם ארול דאנקלי, קן בוט, ג'ון הולט ואחרים. בתחילת הדרך שימש כזמר ליווי להוראס אנדי, לארי מארשל ואלטון אליס, כאשר אלבום הבכורה שלו "No Man Is An Island" יצא לאור ב-1970 באמצעות סטודיו וואן. לאחר כשנתיים החל לקבל חשיפה והצלחה גם ברמה הבינלאומית שהובילה אותה לצאת למסע לאנגליה שם זכה לראשית הצלחתו הגלובלית. ב-1977 יצא אלבומו "Visions of Dennis Brown" שהוביל להצלחה ניכרת ונוספת על ז שכבר הייתה. לאחר מכן שיתף פעולה עם אמנים גדולים אחרים כמו פרדי מקרגור וגרגורי אייזקס ובשנות ה-80 עשה צעדיו גם לתחום הארלי דאנסהול. ב-1994, זכה בפרס הגראמי על אלבומו – "Light my fire", שהיה לאלבום האחרון שהקליט.

בשנות ה-90 גם חלה התדרדרות במצבו הבריאותי כאשר לא פעם היה ידוע כמשתמש קבוע של סם הקוקאין, ובשנת 1999 קרס מערכות גופו ובראון הלך לעולמו כשהוא מותיר מורשת אדירה. ב-30 שנות הפעילות שלו צבר גלי הערצה ועבודה עם שמות בולטים כמקסי פרייסט, לוצ'יאנו, ג'וניור ריד, פרנקי פול, בארינגטון לוי ועוד ועוד.

להיטים רבים שלו משמשים עד היום כמפתח לחידושים וסימן היכר למוזיקת הרגאיי. "Promise Land" שהקליט שוב גם עם הזמר אסוואד, בוצע מחדש ובגרסת היפ הופ משולבת, "Revolution" הפך אלט בנושאי מחאות, "Rocking Time" ו- ,"Money in my pocket" גם הם, וטיונים רבים שלו פשוט בלתי נשכחים דבר שהוביל אותו להוקרה ממשלת ג'מייקה וביום העצמאות ה-49 למדינה, בשנת 2011, קיבל תואר כבוד ממשלת ג'מייקה כאות על פועלו בתחום המוזיקה.