וייבז קרטל – Vybz Kartel

וייבז קרטל נולד בשם אדידג'ה פאלמר בקינגסטון בשנת 1976, אך גדל והתחנך בעיר הסמוכה פורטמור. קרטל הוא מהדמויות המובילות בעולם הדאנסהול כיום ונחשב לאייקון של ממש בג'מייקה ובעולם הרגאיי של ימינו.

קרטל הוא גם אבי ה"גאזה" סייד (שיוך שמכונים בו תומכיו של קרטל בדומה לראפרים בארה"ב של שנות ה-90) ומייסדו, כאשר אסף אליו והחתים כמה מבני עירו ויצר למעשה את שנקרא כיום "גאזה" כשיחד איתו בין היתר נמצאים כיום אמנים כמו פופקאן, שון סטורם, גאזה סלים ואחרים.

את דרכו בעולם המוזיקה החל כבר בגיל 17, אך הקריירה שלו תפסה תאוצה כאשר נעשה לבין טיפוחיו של באונטי קילה, שיחד איתו ולמענו כתב למעלה מ-30 טיונים.

בשנת 2003 החלה הפריצה המשמעותית שלו, דווקא בעת קלאש לא נעים במיוחד עם נינג'ה מאן שלווה גם בחילופי מהלומות. לאחר מכן ייסד את מה שמשמש עד היום כלייבל שלו, אדידג'היים או מה שידוע יותר כ"נוטיס", על שם שותפו העיסקי, איינסלי נוריס, המכונה נוטיס.

קרטל לא ידוע כאדם פשוט ועבר במהלך הקריירה שלו שערוריות לא מעטות. הספיק בין היתר להסתכסך עם באונטי קילה עצמו שנמנה על קבוצת ה"אליאנס" (לאחר שהופיע ליום הולדתו של ביני מאן, עם חברתו לשעבר של קילה). כמו כן, הסתכסך עם אמנים כמו בלייקר יינו, ג'ה וינצ'י, מאריטל פאמילי ואחרים, וגם עם מי שהיה המפיק שלו, קורי טוד, לימים מפיקו של ג'ה וינצ'י עצמו.

הסכסוך הבולט ביותר שלו וזה שלמעשה שיסע בג'מייקה כולה היה עם אמן הדאנסהול הלוהט, מובאדו, כאשר בעקבותיו נוצרו שתי המחנות של "גאזה" ו"גולי" ובעקבות כך התחוללו גם לא מעט מהומות בין תומכי שתי הקבוצות. המאורעות הידועים ביותר התרחשו בשנת 2009, וגררו בסופו של דבר סולחה מתוקשרת וגם מופע בארגונו של ה"דון" והעבריין, "דודוס" קוק.

מבחינה מוזיקלית אין ספק כי קרטל הוא דמות מהפכנית בסצנת הדאנסהול. החל מאלבומו הראשון Up 2 Di Time שיצא בשנת 2003, ועד הלהיטים כמו Ramping Shop"", "Clarks", ועד חדשים יותר כמו "Not A Love Song", ואפילו "Summertime" מקיץ 2011.

אותו "Ramping Shop" זכה לאינספור ביקורות על הבוטות המינית שהוא מציג, ומצד שני גם זכה לגרוף הצלחות לא מעטות גם בזירה הבינלאומית. "Clarks" זיכה את קרטל בהשמעות רבות במשך 40 שבועות ברציפות ברחבי צפון אמריקה.

מעבר לתעסוקת המוזיקה קרטל הוא גם איש עסקים שבאמתחתו משקה רום על שמו, קונדום על שמו, וגם סבון (Cake Soap) שעוזר לו בהלבנת עורו (בליצ'ינג בעגה המקומית).

הלבנת העור כמו גם מילות הטיונים שלו מזכות אותו בלא מעט אויבים, ובלא מעט מבקרים, אך קרטל מנסה לטעון להיותו ה"בוס" של עולם הדאנסהול.

היותו אייקון תרבותי הובילה לכך שיקבל במה לתוכנית ריאליטי משל עצמו, כאשר 20 נשים מתחרות על ליבו בוילה בקינגסטון, אלא שצילומי התוכנית נקטעו לאחרונה עם מעצרו של קרטל בחשד לשני מעשי רצח, ובטענה כי למשטרה ישנן די ראיות הקושרות אותו לזירה. בפברואר 2014 בהכרעת הדין נקבע כי קרטל אכן אשם ברצח של קלייב "ליזארד" וויליאמס, דבר שעורר לא מעט עניין בג'מייקה בקרב תומכיו מתנגדיו של קרטל.

אין ספק לגבי מהותו, יכולתו ועוצמתו של קרטל כאייקון בעולם הדאנסהול של ימינו, דבר שהקנה לא פעמיים את תואר זמר הרגאיי של השנה בטקס אמי, כמו גם את שיר השנה על אותו Ramping Shop, ועוד כמה וכמה מועמדיות ופרסים על הדרך, ועם זאת גם שלל השערוריות שהוא מביא עימו.