"בדיוק בגלל שזה עולם גברי אנחנו כאן, אם אין נשים בפרונט זה לא דאנס"
28 במאי 2019  //  By:   //  כללי  //  No Comment

"נותנות ביטחון והשראה לאחרות", "התשובה הנשית לתרבות הסאונד הגברית", "בעולם של הדאנסהול כל הנשים שוות".  New Zion – הסאונד הנשי הראשון בישראל – ראיון

הסאונד הנשי הראשון בישראל – New Zion (כרמל יהלום)

עולם הרגאיי/דאנסהול מאופיין לאורך ההיסטוריה כעולם גברי. כפועל יוצא גם עולם הסאונד סיסטם – למעשה הביטוי של המוזיקה הזו – גם הוא דגל בזה. אז נכון, יש לא מעט זמרות לאורך השנים אבל בייחס לגברים אי אפשר להשוות בכלל.

יחד עם זאת, בדומה לפריחה שקוראת בשנים האחרונה עם עלייתן של צעירות כמו קופי, לילה אייקה, נעמי קואן וסבאנה בעולם הרגאיי וכמובן שנסיה שהשתלטה על עולם הדאנסהול לצד ספייס – גם אצלנו בסצנה הקטנה בישראל הגיעה הבשורה.

ניו זאיון סאונד, סאונד שהוקם בצפון עוד בעשור הקודם נהפך להיות הסאונד הנשי הראשון בזירה המקומית. ג'הל (יעל גרודז'ינסקי) ו-Black Rose (ורד יוסף) לקחו את זה צעד אחד קדימה והוכיחו שאפשר גם אחרת.

"הסאונד הוקם ב-2007 על ידי בן יבניאלי (ג'ניה), אליו הצטרף חן ישמרני (קניה) בצפון הארץ (ראש הנקרה). לסאונד נחשפתי ב-2009 ואחרי מספר שתפ"ים למדתי לתקלט והצטרפתי בסוף 2010", מספרת ג'הל, הסלקטה הבכירה של הסאונד על התהליך שעבר הסאונד. אז זה הזמן להיכרות ופירגון.

הפרונט הוא שלהן (כרמל יהלום)

מתי החלטת לקחת את המושכות לבד?
"כעבור כמה שנים חברי הסאונד נהפכו להיות פחות פעילים מסיבות אישיות והחלטתי להשתלט על העניינים ולהמשיך לייצג את הסאונד ברחבי הארץ ובחו"ל".

מתי החלטת להכניס את ורד כ-MC ואיך שיתוף הפעולה ביניכן?
" ורד הצטרפה לסאונד כ-MC וכסלקטה בתחילת השנה. כשוורד למדה לתקלט וקלטנו שיש בינינו אחלה חיבור. כמו כן, אהבה בלתי מוסברת לאי הקטן הזה לתרבות הסאונדססטים. הוכחנו כנגד כל הסיכויים שנשים יכולות להסתדר אחת עם השנייה".

ומה החוויות הגדולות מאז למעשה תחילת 2019, הרגע שהפכתן לסאונד נשי ראשון כאן בארץ?
"בחמשת החודשים שאנחנו פועלות יחד הספקנו להפיק אירועים לצד YA! הפקות ביניהן הבאנו לארץ את 'King Jam Sound' מיפן לחמם הופעות של אמני חו"ל בארץ כמו דינג דונג, הוד סלבריטיועוד. לפני כמה חודשים הופענו במילאנו שבאיטליה לצד 'Calabash Crew' ובקרוב מגיעות לגרמניה להופעה נוספת. שאנחנו מדברות על הופעה ובידור בלאק רוז לא עוצרת באדום. ובכלל תמיד כיף לראות שלא משנה מאיפה אתה מגיע, המוזיקה היא שפה אחת".

למה אתן חושבות שחשוב שיהיה סאונד שהוא רק נשי?
"כמו שציינתי הסאונד לא הוקם כסאונד נשי, אבל בהחלט הגיע הזמן. צריך גיוון בסצנה שכולה גברים, עד עכשיו הנשים על הבמה היו רקדניות וכיום הן אלה שמכתיבות את הקצב. הרבה נשים מגיעות אלינו אחרי הופעות ומספרות שאנחנו נותנות להן ביטחון והשראה, אולי בעקבותינו יותר נשים יתחילו לקחת את המושכות לידיים – לתקלט, להפיק וליצור. חשוב שנשים ירגישו בנוח להתבטא וירגישו יותר ביטחון וחיבור למוזיקה המתנגנת. כי אם אין פרונט של נשים, זה לא באמת דאנס".

לא קשה בעולם שהוא הרבה יותר גברי והשפה הבוטה שבדאנסהול מכוונת בעיקר לנשים? איך מסתדרים עם זה? בצחוק/הבנה?
"שאלה שנתקלתי בה לא פעם ובדיוק בגלל שעולם הדאנסהול הוא בוטה ו'גברי' אנחנו כאן. התשובה הנשית לתרבות הזו. מגיע מקום להתבטא – בדיוק משם אנו מגיעות. אנחנו מכירות את התרבות והנוסח ולא זה לא מרתיע כי גם אנחנו יודעות לענות לגברים. יש דברים בעולם הדאנסהול שלא אקבל אותם וזה בסדר. ג'מייקה זו לא ישראל וסקס בג'מייקה הוא לא מילה גסה בכלל לעומת זאת גם יש בדאנסהול את הצדדים שמרימים לנשים למשל שנשים בכל המידות רוקדות ומתלבשות איך שבא להן ומנפצות את הסטיגמה של להיות דוגמניות 90-60-90. איך שנסיה שרה – 'No Bowy Can't Beat Me, As Me Murda That".

האם זה אומר שאתן מנגנות יותר צונים של בחורות מאשר סאונדים אחרים?
"כמובן שקל לנו יותר להתחבר כשזמרת שרה מנקודת מבט של אישה, ואנו נותנות דגש על העצמה נשית אבל כשאנחנו על הבמה אנחנו באות להעביר מסרים לא רק בתור נשים אלא בתור בני אדם והראיה שלנו לחיים ולסביבה".

לדף האינסטגרם של New Zion Sound

לעמוד הפייסבוק של New Zion Sound

אהבתם? תנו לנו לייק בפייסבוק ובאינסטגרם

Leave a reply