בדרך הבטוחה למיינסטרים: הרידים שכבש את הדאנסהול הישראלי
8 באפריל 2019  //  By:   //  אמנים חדשים, דאנסהול, דאנסים/הופעות, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים  //  No Comment

"Union" רידים סוחף את סצנת הדאנסהול המתפתחת ומתקרבת למיינסטרים. נגש שהפיק: "רק אם נתאחד, נעשה את זה נכון". מנגיסטו בטוח: "זה מחלחל לכולם", ג'ימי ג'ון מתעדכן ואיילו מצהיר: "המיינסטרים יגיע אלינו". סיפור הצלחה

אייאלו ואופק. פריחת הדאנסהול

"אם נמשיך לייצר דאנסהול טוב ואיכותי, הוא בוודאות יגיע למיינסטרים", זה המסר החד והברור שמעבירים איילו, אביאל מנגיסטו וג'ימי ג'ון, שלושה מהאמנים שנמצאים על הרידים שכובש וסוחף את הדאנסהול הישראלי לאחרונה.

זו תקופה שמרגישה כמו פריחה עבור לא מעט חבר'ה צעירים, רובם יוצאי העדה האתיופית שהחיבור לתרבות הג'מייקנית ובעיקר לדאנסהול מרגיש טבעי וגם משפיע מאוד על האהבה שלהם. "קפה שחור חזק" כבר חדרו למיינסטרים לתקופה אבל הפעם זה מרגיש אחרת ומלא פוטנציאל.

יוניון: "לגרום לזה לקרות"
את אופק אדנק לא מעט הכירו על המסכים הגדולים באמת – אלו של "הכוכב הבא לאירוויזיון", ויחד איתו אפשר לסמן לא מעט פוטנציאל מסביב. איילו כבר מצליח לסחוף לא מעט מעריצים אחריו. גם ששה, אביאל מנגיסטו וג'ימי ג'ון מלאים גם הם בווייב. וזה מבלי שהזכרנו את צגאיי בוי שגם הוא מהכישרונות הבולטים בסצנת הדאנסהול המקומית.

רק ביחד זה יעבוד

את כל זה ביחד איחד המפיק מייקי נגש "NagashBeats" לרידים חדש בשם "Union". אחד אחרי השני הם שורפים את הרידים. "הרעיון לעשות את הרידים בא מהתרבות הג'מייקנית והמוזיקה שגדלתי עליה, כדי לגרום לזה לקרות הייתי חייב ליצור רידים ולקרוא לו 'יוניון' שפירושו איחוד", מסביר נגש.

עם קרוב ל-400 אלף צפיות ביוטיוב בפחות משבועיים בהחלט יש על מה לבנות. "הסצנה הזו תגדל רק אם נתאחד ונעשה את זה נכון, אני מאוד מקווה שזה יפתח הרבה דלתות ועוד רעיונות למפיקים", מוסיף המפיק שלקח את זה הכי קרוב לג'מייקה.

הקשר והחיבור לאי הקאריבי הוא מובהק. נגיעות של וייבז ג'מייקני ניכרים בכל אחד מהכוכבים העולים שעל הרידים. "כאמן יוצר וכאדם השפיעו עליי בוב מארלי והוויילרס, בוג'ו בנטון ודמיאן מארלי", מספר אביאל מנגיסטו שפותח את המדלי (מעין מיקס משותף לכל השירים של הרידים). איילו מתייצב ואומר: "הרבה אמני דאנסהול השפיעו עליי אבל מבחינתי וייבז קרטל זה ה-אמן". 

ג'ימי ג'ון שמציג את "מיי גיאל" על הרידים מציג את הצד שלו להשפעה: "וויבז קרטל עם ליריקה ברמה גבוהה. לומד ולמדתי ממנו המון. זה תענוג להאזין ליצירות שלו. גם מהחדשים העולים בג'מייקה טייג'י אמן מטורף אפשר ללמוד ממנו המון".

אז כפי שראיתם, וייבז קרטל, בוג'ו בנטון, דמיאן מארלי ואפילו טיג'יי יצרו לא מעט השפעה בתעשייה הנבנית בישראל אבל לאן הדאנסהול כאן יגיע?

החלום: לפרוץ גבולות
הדאנסהול במעין סוג של פריחה. לא מעט קהל חדש מגיעי מדי שבוע למועדונים, נחשף למוזיקה הרבה באמצעות הרשת ומקבל גם במה מקומית שרק תוספת תאוצה. הופעות לא חסר כאן לאחרונה ויש עוד לא מעט אירועים על הפרק שרק מהדקים את הקשר לג'מייקה.

"אם ימשיך כמו עכשיו אז זה ילך ויתעצם. אני לא מהסס לומר שיהפוך גם לז'אנר מוביל. הדאנסהול כבר עכשיו מחלחל לתודעה של הקהל הישראלי, הרבה אמנים ג'מייקנים הגיעו להופעות כאן בקצב מסחרר וממשיכים להגיע", מסביר אביאל מנגיסטו.

התרבות הג'מייקנית מציגה חיבור מתבקש לקהל המקומי אבל אם יש סיכוי לפרוץ גבולות ובאמת לקחת את זה צעד קדימה ברמה בינלאומית? כרגע מדובר רק בתחילת הדרך אבל לכולם יש חלום. "אני עושה מוזיקה למי שמעריך את היצירה שלי. קודם כל באהבה ובווייב. אם המוזיקה שלי תפרוץ גבולות זאת הגשמת חלום שתמיד אזכור", מוסיף ג'ימי ג'ון.

מנגו, חולם רחוק

בדומה אליו גם איילו מצטרף לחלום הגדול: "השאיפה בסופו של דבר להגיע הכי רחוק ולפרוץ גבולות אבל אני גם לא שוכח ליהנות מהדרך כי זאת מוסיקה ומוסיקה עושים בכיף ואני מקבל הרבה אהבה מהאנשים וזה הכי חשוב".

גם Mangow (מנגיסטו) בדעה די דומה ומצהיר: "מי שלא יוצא מאזור הנוחות שלו לעולם לא ידע למה הוא מסוגל".

יוניון רידים היה טבילת האש לעתיד מבטיח לדאנסהול הישראלי ומכאן צריך רק לקטוף את הפירות ולנצל את המומנטום."יש הרבה פוקוס על הדאנסהול. הז'אנר במצב טוב ביחס לעבר. כמו שההיפ הופ כבר הגיע למיינסטרים, אם נמשיך כך ונגביר את הקצב לא נשאיר לו ממש ברירות, המיינסטרים יגיע אלינו", מצטרף איילו לקביעה של נגש ומוסיף חותמת – השמיים הם הגבול.

רשימת צ'ונים על הרידים:
מנגיסטו – דאנסהול
איילו – את יודעת לזוז
ששה – חיים טובים
אופק אדנק – טן טן טן טן
ג'ימי ג'ון – מיי גיאל

לעמוד האינסטגרם של נגאש

לעמוד האינסטגרם של מנגיסטו

לעמוד האינסטגרם של אייאלו

לעמוד האינסטגרם של ג'ימי ג'ון

לעמוד האינסטגרם של ששה

אהבתם? חפשו אותנו בפייסבוק ובאינסטגרם

Leave a reply