בחסות ההיסטוריה: דוקו שבת במסע לניו יורק בעקבות הקלאשים
30 בנובמבר 2012  //  By:   //  דאנסהול, דוקו שבת, כללי, סאונד קלאש  //  No Comment

הסצינה בניו יורק נחשבת לאחות של הסצינה בג'מייקה ולעיתים אף עולה עליה. דוקו שבת יוצא למסע בעקבות תרבות הסאונד סיסטם, הסאונד קלאש וכמובן מבט אל הדאנס ההיסטורי שנערך ממש לפני שבוע בבירת ה"קלאשים" העולמית

ככה זה נראה כשמתעסקים בקלאשים. הפלייר לדאנס ההיסטורי בשבוע החולף (Steeliebashment)

אין זה סוד שבניו יורק ישנם רבעים שלמים של מהגרים רבים מהקאריביים בכלל ומג'מייקה בפרט. לא מעט אמנים מה"יארד" עברו לניו-יורק, ואין אמן משמעותי שלא מופיע לעתים קרובות בניו-יורק, בירתה השנייה של הרגאיי אפשר לומר. ניו יורק במיטבה נותנת במה לכל סגנונות המוזיקה והרגאיי חי ובועט בה בצורה מאוד משמעותית.

אחד ממאפייניה הבולטים של הסצינה הניו-יורקית הוא עולם הסאונד-סיסטם, ובפרט בתחרויות הסאונד קלאש. תחרויות אלו, אשר הן כמו הופעה אשר מתנהלת כמו תחרות על תגובות הקהל בין סאונדים שונים, פרצו בניו-יורק באופן משמעותי בשנות ה-90. הקהל הניו-יורקי ידוע בהיותו "אינציקלופדיה" של המוסיקה הג'מייקנית, ומציב רף מאוד גבוה לסאונדים המתמודדים. אם סאונד מצליח הוא יקבל תשואות רבות מהקהל, אבל אם הוא מפשל, או בשפת הרחוב "Flop", הוא עלול לקבל שריקות בוז או מחיאות כפיים שמטרתן לסמן לו – יאללה "סע הביתה".

המוסד המרכזי של אותן תחרויות בשנות ה-90 היה מן סוג של אולם אירועים גדול בלב ליבה של השכונה הקאריבית של ברוקלין בשם Biltmore Ballroom. באולם זה היו ממש כמו בג'מייקה מעמידים קירות הגברה לפי מסורת הסאונד-סיסטם, לכבוד הדאנסים והסאונד-קלאשים השונים. סאונדים כמו King Addies ו-LP International הם דוגמאות לסאונדים ניו-יורקים אשר שלטו בסצינת הקלאשים של שנות ה-90. כל הסאונדים הנחשבים מג'מייקה באותה תקופה גם ביקרו באדיקות באותו מקום. התקופה הזו הייתה כל כך משמעותית למוסיקת הדאנסהול, שאפילו כיום אם מתנגן שיר שהיה פופולארי בתקופה ההיא, יגידו אנשים שמתנגן "Biltmore Tune…".

ג'וני גארד נותן "עצות" לסלקטה הצעיר שבחבורה

הסצינה הניו-יורקית לעולם לא עצרה. אמנם סאונד-קלאש מעט פחות פופולארי מאותן השנים הקלאסיות, אבל ניתן לראות בשנים האחרונות דווקא תחייה והרבה רעב לעוד ועוד אירועים. סאונד-קלאשים כיום הם הרבה יותר פופולאריים בניו-יורק מאשר בג'מייקה, לדוגמא. ובכלל, חוץ מהיותה "בירת הקלאשים העולמית", ניו-יורק היא גן עדן לאוהד רגאיי מושבע.

מהפופולאריים ביותר בסצינה הניו יורקית. סטילי באשמנט (SteelieBashment)

לפני כשבוע וחצי הסאונד הפופולארי ביותר בעולם, סטון לאב, חגג גם בניו יורק את יום ההולדת ה-40 שלו, דבר שמאשר את חשיבות המקום בסצנת הרגאיי העולמית, והפעם דוקו שבת במסע לעבר אחד הדאנסים הגדולים, יש אומרים היסטוריים שהתרחשו בתחום, וכזה שגרר אלפי תגובות ויחד עם זאת המון ציפייה.

הדאנס המדובר התרחש ביום שישי האחרון, ערב ה-Thanksgiving, המוכר כחג ההודיה, כמובן בברוקלין, ניו-יורק. מדובר בדאנס שמארגן כל שנה אחד התקליטנים הפופולאריים בניו-יורק, Steelie Bashment, וקורא לערב תחת השם הרומז History Dance זו השנה השלישית ברציפות. לדאנס כזה, יודע הקהל, באים לשמוע את הסלקשן המפואר של כל אותם סאונדים, שכולל הקלטות מיוחדות (Dubplates) שהם אוספים, מקליטים ומפיקים במשך שנים.

בליין אפ נרשמו שמות מפוארים כמו הסאונד BodyGuard, סאונד שפועל מאז סוף שנות ה-80, למעשה משנת 1988 במתכונת שרק הולכת ומשתבחת עם השנים. באדיגארד הגיעו עם הסלקטה הותיק של הסאונד Johnny Guard, אשר הציג לקהל סלקטה צעיר בשם 6Killa, שהראה אומץ ותפס את המיקרופון.

שומר על הגחלת. ג'וני גארד מהסאונד באדיגארד

גם הסאונד המפורסם King Addies השתתף בחגיגה. להזכירכם, הסלקטה האגדי של "אדיס" Lionface הופיע בחגיגות 5 שנים לאבויה סאונד לפני שנתיים. כיום, לאחר קצת בעיות פנימיות בתוך הסאונד Lionface כבר אינו חלק מהסאונד, ואת הסאונד מריצים כמה סלקטורים צעירים אשר הפופולארי בהם הוא Killa Boo.

עוד סלקטור פופולארי שהופיע בערב הוא טוני מטרהורן (Tony Matterhorn). למרות קריירה מוצלחת בתור אמן, טוני "מאריוואנה" ממשיך לתקלט ולהופיע. מטרהורן היה בעצם ה-MC המשמעותי של הסאונד "קינג אדיס" (שהוזכר למעלה) בשנות ה-90. במהלך הדאנס היו לו מעט בעיות עם הלפטופ, דבר אשר בספונטניות לגמרי גרם לו לתפוס את המיקרופון ביחד עם הסלקטורים הצעירים של קינג אדיס ולנגן את אותו סלקשן שהוא בעצמו הציג לעולם וכך פרץ לתודעה.

בין המייק ללפטופ. טוני מטרהורן

בדאנס ההיסטורי הזה השתתף גם סאונד מפורסם בשם Fire Linx. המקים והMC- ששמו הוא כמובן "Linx", היה בשנות ה-90 ה-MC הפופולארי של הסאונד Bodyguard שגם הוזכר קודם לכן. גם הוא יצא בזמנו לדרך אישית, ונחשב לאחד ה-MC'S הכי משעשעים, חדים ובקיצור כזה שיודע לתת   SHOW. בג'מייקה תוכלו למצוא את Fire Links בליין הפופולארי כל שבוע – Hot Mondays.

פרמטר אחרון שהשפיע והפך את הערב הזה לדאנס מדהים, הוא "מערכת ההגברה" של Venom Sound System, שנחשב למערכת החזקה ואיכותית כיום בניו-יורק. כמו שצוין, הקהל "לא פראייר", והוא רוצה להרגיש את ה-Bass Line עמוק בבטן.

הנה לכם כמה קטעים מה-History Dance מהסופ"ש האחרון בניו יורק.

About the Author :

Leave a reply