ביחד ולחוד: קבאקה פיראמיד בראיון על הזרם הנרקם בקינגסטון והמוזיקה שלו עצמו
13 בנובמבר 2012  //  By:   //  אלבומים חדשים, אמנים חדשים, חדשות, חדשות אחרונות, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  1 comment

הוא חלק מקבוצה שעושה מוזיקת רגאיי שורשית מעולה, כזו שמביאה וייב אחר ומיוחד. קבאקה פיראמיד הוא חלק מ"דאב רוק" מיוזיק שצובר תאוצה בימים אלו בקינגסטון. יחד עם אמנים כמו פרוטוג'ה, ג'ה ניין וכרוניקס, הוא עוד אחד עם קריירה מזהירה לפניו. "המטרה שלי להציג מוזיקה מהפכנית", הוא אומר בראיון

כולם ביחד, כולם לחוד. קבאקה פיראמיד

משהו עובר על המוזיקה בקינגסטון בימים אלו. נכון, הדאנסהול פופולארי לאין שיעור, אמנים רבים מנסים לחקות אחרים שכבר תפסו את הבמה ממש כמו בעבר, אבל עושה הרושם כי כולם מתמתנים, איפשהו בתוכם. מנגד, הניו רוטס, המוזיקה האמיתית צומחת מחדש. אמנים כמו איי אוקטיין ברחו לכיוון הזה ואפילו אידוניה, אמן דאנסהול שידוע במילותיו התואמות לז'אנר, הוציא ממש לאחרונה טיון מתון יותר עם הרבה ליריקס מאחוריו.

מעל כל אלו נרקמת לה קבוצת אמנים שלמעשה מחייה או יוצרת סגנון חדש, "דאב רוק" הוא מכונה על ידם. כשהם מגובים במפיקים כמו דון קורליאון ורורי מ"סטון לאב", פרוטוג'ה, ג'ה ניין וכרוניקס יחד עם אמן עולה בשם קבאקה פיראמיד – כולם יוצרים משהו שמשלב מילים, אמונה, משמעות ומבחינה מוזיקלית גם סאונד מעט שונה. נכון יותר לכוון את זה לעבר פרוטוג'ה בלבד, אך גם קבאקה פיראמיד, שדוגל בכינוי האמצעי Bebble Rock, יודע כי לשם מועדות פניו. "זו למעשה המטרה שלי", הוא אומר בראיון. "להציג מוזיקה בעלת מסר חיובי ומהפכני, אך עם זאת, כזה שיתאים לזמנים בהם אנו נמצאים". ולגבי שיתוף הפעולה עם אותם אמנים שהוזכרו הוא אכן מודה כי יש בכך מטרה משותפת. "אני בר מזל להיות חלק מזה. שיתוף פעולה עם אמנים מוכשרים וגדולים שכל המטרה היא לשמר את מוזיקת הרוטס ועם זאת לבטא את עצמנו בצורה הכי חיובית ונכונה שאפשר", מציין קבאקה.

לא רק ביחד: "הקריירה שלי בעלייה בתקופה האחרונה"

בתוך השוק המאסיבי של אמני הרגאיי בג'מייקה קשה מאוד לפלס דרכך למעמד רם. לא חסרים מקרים בהם אמן כיכב על הבמות, על מסכי הטלוויזיה ובתחנות הרדיו עם טיון אחד ושקע כלא היה. מה שמייחד את כל אותם אמני ה"קינגסטון דאב", עוד כינוי לחבורה הנבנית הזו, היא ההתמדה, האמונה, העשייה. גם לקבאקה זה קורה, יום אחר יום הוא בעשייה, נע בין אולפנים למסעות בחו"ל, הכל בכדי ליצור. לאחרונה חזר ממסע ראשון באירופה כששיווק את המוזיקה שלו לצד אמנים מוכרים בגרמניה עימם שיתף פעולה בטיונים, אמנים כמו זמרת הרגאיי המקומית, שרה לוגו והזמר קורנאדור, והדבר פתח אותו בפני שוק חדש ונוסף. "זה טבעי שתקבל יותר חשיפה, יותר אהדה אחרי טור באירופה. לקחנו את זה בחשבון גם לפני ואני שמח שזה אכן קרה", מעיד קבאקה פיראמיד ומוסיף: "לעשות שיתופי פעולה עם אמנים כאלו תורם בצורה הדדית לשני האמנים. מהצד שלי נחשף אלי הקהל הגרמני ועזר לי לקבל חשיפה וגם בג'מייקה השם של קורנאדור ושרה לוגו מוכר יותר", מספר קבאקה על יחסי הגומלין שבעשייה.

גם בג'מייקה עצמה השם שלו כמו של שאר עמיתיו הולך ונוסק. הוא מוזמן להופעות, ראיונות ומתחיל לקבל אהדה ציבורית רחבה יותר. על התהליך שתופס תאוצה בשנה האחרונה הוא אומר: "הקריירה שלי בעלייה. אני חייב להסכים עם זה. תמיד נחמד לדעת שהעבודה שלך מוערכת על ידי אנשים שונים מתרבויות שונות ובאזורי זמן שונים", מעיד.

אלבום בכורה עדיין לא התגבש אצלו, אבל כבר ביולי החולף זכה להוציא אלבום דיגיטלי (EP), שהביא לפירסום נכבד של כמה מהטיונים הבולטים שלו בהם Ready Fi Di Road, Free From Chains, Prophecy ואחרים שאת כולם מייחד וייב מלא מילים. "אני עובד על אלבום הבכורה שלי. עדיין לא בחרתי לו שם ולא יישמתי את הכל, אבל זה תהליך", הוא מסביר.

כולם בשביל אחד, אחד בשביל כולם

ובכל זאת, העשייה של אותו זרם חדש במוזיקה המקומית בג'מייקה גורמת לכל האמנים שמשתייכים לכך, כשהמוכשר ביותר כרגע הוא פרוטוג'ה, לעשות אחד בשביל השני בידיעה שזה ישרת את כולם לאחר מכן. "אנחנו עובדים כרגע על מופע גדול שיקרא Kabaka Pyramid Live. זה יהיה בשיתוף של כל החברים הטובים למוזיקה ואמור להיות חלון הראווה של המוזיקה שלי. בנוסף כולנו עובדים על טור בקוסטה ובחוף המערבי והמזרחי של ארה"ב".

נוסף על כך מספר קבאקה כי אמנם את מרבית המילים לטיונים שלו הוא כותב בעצמו, אך הוא נעזר באנשים כמו פרוטוג'ה, קורליאון ואחרים בכדיי ליישם אותם בפועל. "בעקרון אני כותב את מרבית המילים לטיונים שלי", הוא אומר. "אם מישהו נמצא איתי באותו הזמן אז הוא לפעמים זורק מילה, שורה או משהו שעוזר להשלים את זה. לפעמים אני רק מריץ בראש את החומר ולא כותב את זה על דף ובעזרת החברים אני מפיק אותם", מסביר קבאקה.

המילים זה משהו שמאפיין כמעט את כולם בלא יוצא מן הכלל. "יש בזה משהו אני חייב להודות, אבל משל בעניין המיקסים אני וכרוניקס טובים כי התעסקנו בזה כשהיינו צעירים יותר", נותן קבאקה נקודת מבט מעניינת.

ב-23.11 כולם בשביל קבאקה. פרוטוג'ה וקבאקה פיראמיד בשיתוף פעולה על הבמה (Randy Richards)

ומה לגבי סגנון מוזיקלי מועדף. "אני נע בין היפ הופ, רגאיי ושילוב של רוק. אמנים שונים השפיעו עליי. אם זה סיזלה, נוריס מאן, מידנייט, אינה קמוזי, נאז, וו-טאנג קלאן", מסביר קבאקה מדוע הוא כל כך מגוון מוזיקלית. אך ייתכן וכל זה טמון בכלל בשם המיוחד שלו. "קבאקה באוגנדה זה מלך. והפירמידה מסמלת מצבה נצחית וזה מה שאני רוצה שהמוזיקה שלי תהיה ותעשה לאנשים".

כשהוא יכול לסמן "וי" גדול על התקופה האחרונה יש לקבאקה מסר קטן לעתיד. "הקריירה בצמיחה ואני מודע לזה. אני רק יכול לומר תודה לכל מי ששותף למסע שלי. תהיו מוכנים להמשך קריירה מלאת מודעות ומילים במוזיקה שתגיע". עכשיו באמת נותר רק לחכות.

להורדת ה-EP של קבאקה פיראמיד

About the Author :

1 Comment to “ביחד ולחוד: קבאקה פיראמיד בראיון על הזרם הנרקם בקינגסטון והמוזיקה שלו עצמו”

Leave a reply