בן המלך: בוג'ו בנטון הוא הכוח שחיבר את הדאנסהול למייסנסטרים
15 ביולי 2016  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, ניו רוטס, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment

בוב מארלי עשה את זה עם הרגאיי, אבל בוג'ו השתמש באותה נוסחה: לשים את ג'מייקה בפרונט בעזרת מסר חד וברור. על מי שלקח את הצד המחוספס של התרבות הג'מייקנית לקדמת הבמה

bujuban265שם את הדאנסהול על המפה?

שתי מילים. בוב מארלי, דניס בראון. בסך הכל שני שמות, שני אמנים, השניים הגדולים ביותר שידעה ג'מייקה. אחד הצליח לחצות גבולות ולהיות הכוכב של העולם השלישי, השני נחשב גם בעיניו למלך.

למה כל ההקדמה הזו? כי מאז למעשה ג'מייקה מחפשת יורשים. בעוד מארלי המנוח הלך לעולמו ב-1981, דניס בראון היה איתנו עד 1999 אך במקביל התפתח דור חדש.

שנות ה-90 היו שנות זוהר במוזיקה. הרגאיי והדאנסהול אימצו לחיקם אמנים כמו באונטי קילה, ביני מאן ועוד רבים אך נדמה כי אחד היה מעל כולם. ההשפעה של בוג'ו בנטון הפכה אותו לאייקון אמיתי בעשורים הקודמים בג'מייקה ומחוצה לה. יש מי שהגדירו אותו כאמן הראשון מאז בוב מארלי שחצה את הגבולות או אולי טשטש אותם.

הרבה לפני קרטל: שם את הדאנסהול על המפה
השגריר הגדול של הדאנסהול אמנם נעדר מהזירה בשנים האחרונות אבל הוא היה שם הרבה לפני שווייבז זקרטל השתלט. ולא, זה לא שאין מקום לעוד רבים.

"מבחינתי העולם עיכל את הרגאיי, עכשיו זה הזמן לעכל את הדאנסהול", הסביר בנטון בתחילת שנות ה-2000 לאחר שכיכב במצעדים עם עשרות להיטים.

הוא האמן הבולט ביותר שחיבר בין קצוות הרגאיי לליריקה של הדאנסהול ובתוספת מקצבי היפ-הופ ובכך למעשה חדר גם לתודעה בארצות הברית.

Buju Banton during Guinness 8th Annual Reggae CariFest 2005 at Randalls Island in New York City, New York, United States. (Photo by Jemal Countess/WireImage) בנטון. הכל בתנאים שלו (Gettyimages)

בנטון ניסה לשדר צד אחד של ג'מייקה. אחרי השנים של מארלי, השנים ברנינג ספיר, הוא הביא את השמחה של המוזיקה הג'מייקנית. מליריקס קשוח על תנאי המחיה ביארד הג'מייקנים ועד למאהב אולטימטיבי לבחורות.

"דאנסהול הוא הכוח המרדני של הרגאיי, זה משהו אחר. יש צורך בגורם חזק כדי לכבוש את העולם וזה מה שהדאנסהול מצליח לעשות. הוא עוצמתי. נכון אני אוהב נשים אבל גם להעביר מסר", הסביר בראיון אחר.

קטלוג הצ'ונים שלו הוא בלתי נגמר אבל תוסיפו לכך את הקול המחוספס ואת מי שמלווה אותו או ליווה אותו מסביב.

לא בכדי הוא מוגדר כראשון מאז מארלי שראוי להיקרא היורש. הכריזמה והמסר שהעביר בכל צ'ון. אבל איך עושים את זה? עם עוצמה משלך, מסר משלך.

הוא לא חיקוי של אף אחד וכמו שאמר – כוח. בנטון ידע לנצל את ה-90 הלוהט וגם את תחילת העשור הקודם כדי לעשות הכל בתנאים שלו.

בוג'ו לקח את הדאנסהול למקום שבוב מארלי לקח את הרגאיי בתוך המיינסטרים. הוא לא נתן לבסיס השורשי והג'מייקני ללכת לאיבוד אלא הביא לפרונט צד אחד שלו.

נכון, כיום יש לא מעט אמנים אחרים בפסגה, למעשה וייבז קרטל הפך בעשור האחרון לכוכב הדאנסהול המדובר בג'מייקה. לצידו יש את מובאדו ופופקאן, אבל הוא אחד מפורצי הדרך.

בגיל 43, בנטון הוא אחד מאמני הרגאיי המשפיעים בהיסטוריה של ג'מייקה כולה אבל גם הוא יודע: "יש למוזיקה הזאת שורשים שאסור לתת להם ללכת לאיבוד. אני רק משמר את המסורת".

אהבתם? תנו לנו לייק בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply