בשורה במילים: על "בור ועם הארץ" – האלבום השני של נצ'י
23 במאי 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, ביקורת אלבומים, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים  //  No Comment

המילים מדוקדקות, הגאונות המוזיקלית מתפרצת, הכריזמה וההתאמות נכונות הובילו את נצ'י נצ' לתוצר מופלא. השילוב בין כולם בתוספת מציאות שיצרה אמת יצרו אלבום מופתי. מה נשאר? פשוט רוצו לקנות

אלבום פשוט מופתי. העטיפה של "בור ועם הארץ" – נצ'י נצ'

אלבום הבכורה "צדיק אחד בסדום" סחף אחריו גל של ביקורות מעולות. ההיפ הופ הישראלי קיבל ביטוי מחודש ל מושג ראפר עם הופעת ההשקה הרשמית ומשם הדרך לאלבום שני נסללה, אך כמו משפט מוכר שטוען שלהגיע לפסגה זה יותר קל מאשר לשמור עליה, כך גם רביד פלוטניק, נצ'י נצ' בשבילכם, ידע לעשות ושיחרר לאחרונה אלבום שני העונה לשם "בור ועם הארץ", שמרגע האזנה הראשון אליו, אפשר להתחבר עמוק למשמעות המילים.

אם נשים שנייה בצד את הקול, העוצמה, הכריזמה שיש לו על המייק, זה קודם כל המילים. העבודה עם מיטב המוחות של סצנת המוזיקה השחורה בישראל בראשות צ'ולו (אריה אבטן) ויחד עם לא מעט ענקים מהזירה המקומית כמו סול ג'יי וטונה, וכשלצידם הפקה שנעה היטב בין שלל מקצבים עם עבודה מושקעת של אורי שוחט ושקל – התוצר הסופי מרשים אפילו מרפרוף בין צ'ון לצ'ון. לכל המעטפת הזו תוסיפו כמובן את הנוכחות על המייק שיוצרות ראפר ישראלי שלא נראה כאן שנים.

כאמור, ה"בום-שאקה-לאק" מכה שנית עם שלל מילים שמבטאות מחאה בצורה הכי אמיתית שקיימת, אומנות. צ'ון אחר צ'ון חוזר ומבטא היטב את המציאות האמיתית שבחוץ. "דמעות" יחד עם צ'ולו מכריז על כניעה וזיוף ("חיוך מזויף וגדול, אבל לא יסתיר את שברון הלב"), ב"עידן הברזל" עם סול ג'יי מדובר על מאבק תמידי בשליטים ("כולנו ליצני חצר בתוך ארמון המלך"). אין כאן מקום לטעויות.

את הרגאיי גם אפשר למצוא בכמה ביטים, "מוזיקה טובה" הוא צ'ון שמסמל את כל הטוב שבמוזיקה שיכולה לספק בכל רגע נתון קרן אור, בייחוד שהיא טובה. גם הצ'ון "שלמה" זוכה להשפעות של מעולם הרגאיי ועובר בהמשך למקצב לטיני או בלקני. גם אחד מגדולי האמנים, אהוד בנאי, זוכה לכבוד הראוי עם ביצוע מאתגר ומיוחד "איידישע ראסטה מאן" המוכר, בטוח שגם בנאי גאה בתוצר שלא שוכח להודות לבורא עולם.

בין לבין אפשרי לשמוע גם השפעות מסגנונות אחרים כמו "קפה וסיגריה", שעבר עיבוד מופלא שיתאים לביט של היפ הופ. גם "סרט הודי" מדוקדק להפליא ומותאם לעולם ההיפ הופ בשילוב של מקצב שעשוי לרכוש עוד מאזינים לאלבום. וכמובן את הקליפ הנהדר של "איזבל" הכרנו וכמובן שהתאהבנו כצ'ון אהבה, פרידה וסוגיות שכל אחד עובר עם עצמו לא פעם בחיים.

אז כמו שורה מצ'ון שנמצא באלבום "כתבות בעיתונים, גולת  הכותרת", האלבום הזה מכיל הכל מהכל. מהמילים שמתבטאות הכל ובעיקר מציאות, דרך שילובים במקומות הנכונים, התאמות לזליגות מסגנונות אחרים כדי שיתאימו בדיוק לתוצר המבוקש וכריזמה של ראפר מיוחד ומשובח. התוצר הסופי פשוט גורם לתחושת גאווה – יש כאן רגאיי, יש כאן היפ הופ ויש כאן בעיקר גאונים מוזיקליים. ו"הבום-שאקה-לאק"? חי, בועט ועוד ידבר רבות.

*את האלבום ניתן לרכוש בחנות האם של המוזיקה השחורה בארץ, "מאד מאן", בתחנה המרכזית החדשה, קומה 4, וכמו כן הלינק הבא ברכישה אינטרנטית.

לעוד כתבות, חדשות, ראיונות, צ'ונים, רידימים ועידכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply