בשם האב: סטיבן מארלי מדבר על הכל בראיון מיוחד
10 בספטמבר 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, טיונים חדשים, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  2 Comments

בנו השני של בוב מארלי משתבח עם השנים: "נולדתי לאדם ולא לאגדה". על העבודה לצד דמיאן: "נושמים מוזיקה ומחפשים לתת במה לאמנים צעירים", על הגאנג'ה: "לא מבין למה נלחמים בכל הטוב הזה". וגם: האלבום החדש שבדרך ועוד

stעוסק מורשה. סטיבן מארלי (Gettyimages)

סטיבן מארלי בן ה-41 נולד לתוך עולם ידוע מראש. בתור בנם השני של בוב וריטה מארלי הכיוון היה ברור מלכתחילה – מוזיקה, וכמובן רגאיי כפועל יוצא. כבר בגיל שבע הוא נכנס לעולם המוזיקלי יחד עם ה"Melody Makers", לצד זה הוא קטף לאורך השנים הרבה הצלחה כמפיק וגם פרסי גראמי. "נולדנו לתוך עולם כזה. אני נושם מוזיקה, חי את זה", הוא מעיד בתחילת הראיון.

בן המלך: בין אדם לאלוהים
מארלי ג'וניור הספיק לחוות תשע שנים לצד אביו, בוב, שנחשב לאגדת הרגאיי הכי מפורסמת שיצאה מג'מייקה ולכזה שחדר עמוק לתוך ליבם של מיליונים ברחבי העולם ולמעשה חשף הן את מוזיקת הרגאיי והן את תרבות הראסטפאריי לעולם כולו. "מבחינתי אני נולדתי לאדם, לא לאגדה. כולם מתייחסים אליו כאגדה וזה מובן, אך מבחינתי הוא קודם כל אבא, כזה שנתן לי את החיים יחד עם אמא", הוא מציין בהקשר.

בדומה לאביו המתנה הגדולה מבחינתו היא החיים עצמם ולכן נקודת המבט העדינה יחסית בנושא. "ההישג הגדול הוא החיים. כך יש לך הכל. זו המתנה שקיבלתי דרך ההורים שלי ורצון האל", הוא מסביר.

ועדיין ניתן בבירור לחשוב שאת ההשפעה הרחבה על העולם המוזיקלי הוא לקח מאביו. סטיבן מארלי בוחר לציין עוד דמויות שיצרו את מי שהוא מבחינה מוזיקלית ו-ווקאלית. "כמובן שאבא ואמא במקום הראשון, אך גם מרווין גיי, סטיבי וונדר וריי צ'ארלס יש להם חלק בהשפעה עליי", מודה.

sm"בסך הכל אזרח העולם". סטיבן מארלי מופיע על רק תמונתו של בוב

השקפת עולמו לצד המוזיקה היא כמובן בהשראת ברורה של אביו וכך גם ההסבר הבא: "אנחנו שוהים כאזרחי העולם. כל אחד מעביר את הזמן במקום מסוים, אבל כולנו אזרחי העולם וראוי לכבד איש את רעהו בעקבות זאת", כך הוא מבטא את משנתו.

קוצר את הפירות: מקליט, מפיק ומותיר השראה
מארלי משתמש בכלים שברשותו כדי לנסות ולהשפיע. בשנים האחרונות הוא שדרג את עשיתו גם בתחום השירה והוציא את האלבום The Revelation Part 1 – The Root Of Life, אלבום שזכה לכהן כאלבום השנה בשנת 2011 וקטף את פרס הגראמי בעקבות זאת.

הוא הספיק לעבוד באלבום לצידם של אחיו דמיאן וגם ביצע שיתופי פעולה עם ספראגה בנז ובוג'ו בנטון. בנוסף הצ'ון "No Cigarrete Smoking" בשילוב הזמרת מלאני פיונה זכה להפוך להמנון בפי חובבי הגאנג'ה. "זה בהחלט משהו אמיתי המילים של הצ'ון. אני מעשן את הצמח הזה, זה משהו שאפשר לגדל, לאפות ולבשל איתו. אתה לא חייב רק לעשן אותו, כך שאני לא מבין מה נלחמים בזה כל כך הרבה כשיש בו כזו תועלת", מסביר סטיבן מארלי אודות צמח הגאנג'ה.

בימים אלו הוא מעבד ומקליט את אלבומו השני באותה סדרה, " The Revelation Part 2 – The Fruit Of Life", ממנו כבר הספיק לחשוף צ'ונים יחד עם דמיאן מארלי וספראגה בנז בשם "Bongo Nyah". מתוכננים באלבום עוד כמה כאלו כאשר גם ביזי סיגנל מופיע באחד כזה יחד עם סטיבן עצמו. "אחרי השורשים מגיעה הצמיחה והפירות, משם נובע השם", הוא מסביר. "הוצאתי כמה סינגלים כדי שאנשים יוכלו לטעום. זוהי מהדורת המשך כביכול", הוא מעיד כשבאלבום צפוי להיכלל גם הצ'ון "Now I Know" מהאלבום הקודם.

מארלי יחד עם אחיו דמיאן עובדים במקביל באולפני ה-Tuff Gong עם הלייבל שלהם שצובר תאוצה – Ghetto Youts International. לאחרונה הם זכו להפיק את בנו של סטיבן, ג'ו מרשה (נכדו של בוב) וגם את הצ'ון המלהיב, "I Know" של וויין מארשל. "אנחנו כל הזמן מתפתחים והמטרה היא לשמר את הוייב של פעם בשילוב של דברים רלוונטים וכמובן לתת במה לאמנים. גם ג'ו הוא כזה שרוצה להתפתח", הוא מספר על הפעילות בלייבל המתגבש.

עם הפקות מרהיבות, ביקורות חיוביות והשקפת עולם אמיתית אי אפשר להישאר אדיש לעשייה הזו של דור ההמשך במשפחת מארלי.

 

 

 

About the Author :

2 Comments to “בשם האב: סטיבן מארלי מדבר על הכל בראיון מיוחד”

Leave a reply