בשם האהבה והאמת: על הקריירה המזהירה של ג'ה ניין
11 בספטמבר 2012  //  By:   //  אלבומים חדשים, אמנים חדשים, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

היא עזבה את הלימודים בכדי להתרכז באהבה האמיתית שלה. "אני עובדת על כך שלכל המילים שלי תהיה משמעות אמיתית". סיפור על זמרת מיוחדת בהתהוות של עתיד ורוד. "אין לי שום ציפיות, רק אמונה בג'ה ולעשות מוזיקה",  מצטנעת ג'ה ניין בדרך לאלבום בכורה

קריירה מבטיחה והרבה אמונה. ג'ה ניין

הרבה זרמים, קולות ודמויות מתעוררים בתקופה האחרונה בג'מייקה. אמני דאנסהול חדשים, צעירים ומלאי אמביציה לתפוס את עיני הקהל, בתוך כל התרבות הג'מייקנית ההולכת ונתפסת לכיוון הזה. מנגד, קיים גם זרם של אמנים שחיים את האמת שלהם, מנסים ליצור משהו חדש ולשמר את התרבות ההיא, את הרגאיי השורשי, האותנטי, האמיתי, וזה רק כדי שיהיה לנו לאן ללכת ובמה לשלב.

אמנים כמו פרוטוג'ה היותר מוכר, וכאלו עולים כמו קבאקה פירמייד וכרוניקס מביאים את הצד הגברי של העניין. יש גם אחת, ג'אניין קאנינגהאם, בשבילכם ג'ה ניין שמביאה את הפן הנשי של האמת והאותנטיות של הרגאיי.

תזוזה בעקבות החלום

ג'ה ניין (29) נולדה במונטיגו ביי למשפחה נוצרית, אך את ילדותה העבירה בעיר פאלמות' שבמחוז טרילוני, בצפון מערב ג'מייקה, המחוז בו גדל האייקון הג'מייקני, יוסיין בולט. משחק המילים מאפשר לקרוא לו גם 9 (ניין) וזה שם שנוצר לה במהלך השנים האחרונות כתוצאה משמה המקורי בהגייה אחרת שמאפשרת התחברות אלוהית כבר בשם. המעבר השפיעה על חייה קרה בגיל 8 בשנת 1991, כשעברה לקינגסטון הבירה וחוותה את העיר הגדולה. "המעבר לקינגסטון יצר בי תחושות של קליטה וציפייה. התחלתי לכתוב שירים כבר בשנה הראשונה שלי בקינגסטון כשהייתי בכיתה ג' כשהמורה נתנה לי משימה ומאז לא הבטתי אחורה", היא מעידה.

היום היא נחשבת למאמינה אדוקה בתרבות הראספארי, אך בתור ילדה גדלה בסביבה של כנסייה וגם לכך יש השפעה על היצירה שלה. "כמי שגדלה בכנסייה, יש לך המון הזדמנויות ליצור ולגדול על מוזיקה. אני יכולה לומר שכתיבה ושירה תמיד היו חלק בלתי נפרד מחיי כשהתוודעתי לרגאיי השורשי ולדאב האינסטרומנטלי בפרט". לשאלה אם יש למעבר לקינגסטון השפעה על ההתפתחות המוזיקלית שלה היא אומרת, "מסע החיים שלי המשיך וההימצאות שלי בעיר חשפה אותי לתעשיית המוזיקה ביתר קלות כשבגרתי".

ובכל זאת אי אפשר שלא להתייחס לתרבות הרסטפארי שהתכנים שלה משפיעים על המוזיקה שלה היום. "הקיסר היילה סלאסי הראשון יש לו את ההשפעה הגדולה ביותר על החיים שלי", מעידה ניין. "המסע הזה גורם לך להפריד את הדת מהרוחניות. כולם צריכים לחלוק את האהבה. אני תמיד נגד סוגיות של חוסר צדק והכרה בכך. מעבר לכך, התרבות הזו שחררה אותי מכעסים ודיכאונות בשלום, אהבה ואור. אני עדיין בתהליך של עבודה", היא מסכמת.

"שרה כדי לרומם ולא כדי להרוס כל אדם אחר". ג'ה ניין

למרות שהמשיכה בלימודים ג'ה ניין בחרה לעזוב את האוניברסיטה והחלה להגשים את חלומה האמיתי, להיות זמרת, להתעסק במוזיקה. אומרים שהקול שלה משלב בין כמה ז'אנרים כששילוב בין נינה סיימון, סיזלה קלונג'י ואוגוסטוס פאבלו הוא האפיון לו זכתה. "אני מביאה גישה רעננה לעקרונות המקוריים של המוזיקה הזו", היא מציינת ומוסיפה. "רעננה כי אני צעירה, אך כזו ששרה בקול ישן יותר בזמן שהסצנה מתרחקת מהמסורת שלנו. אני רק כלי בתוך כוח גדול שמטרתו לעורר מחדש ולשנות גם את אלו שאין להם קול. אני שרה כדי לרומם ולא כדי להרוס כל אדם אחר. האהבה היא השליחות שלי ואני עובדת על עצמי בכל יום כדי שלמילים שלי תהיה משמעות של אמת".

בדרך למעלה נעזרים בגדולים

לצד העזרה האלוהית, ג'ה ניין עובדת בצמוד לאנשים מוכרים יותר בסצנה ובתעשייה על מנת שיעזרו לה לפתח את הקריירה בצורה הנכונה ולראייה אלבום הבכורה שעתיד לצאת בסוף השנה האזרחית. "אני חייבת הרבה תודה לאלו שתמכו בי לכל אורך הדרך סרטסה סמול, שלדון ברנארד וברס האמונד. אלו רק חלק מהשמות שיכולים להיות מוזכרים כאן". בנוסף היא עובדת בצמוד לאמנים כמו פרוטוג'ה, למפיקים כמו דון קורליאון ורורי "סטון לאב" גיליגאן שהיה בארץ לפני קצת פחות מחודש. "פרוטוג'ה הוא חבר קרוב ושותף למשימה. קורליאון נתן לי את הצ'אנס הראשון והשני כדי להעביר את המסר שלי לעולם ורורי הוא חלק מהמסורת הגדולה של ג'מייקה של העברת המוזיקה להמונים. הוא גם זה שמפיק לי את האלבום "New Name" וגם את טיון הנושא שלו. הוא איש של שורשים ותרבות אהבה ברמות הגבוהות ביותר ככה שהמוזיקה שאנחנו יוצרים יחד היא על טהרת האמת", מספרת ניין.

כחלק מניסיון להחיות את התרבות השורשית היא משלבת בטיונים שלה גם מקצב מעט שונה, דאב שנקרא "קינגסטון דאב" והטיונים המוכרים יותר שלה "Legitimate" ו-"'Warrior" גם הם על המקצב הזה מתוך מטרה לשווק עצמה כמשהו קצת שונה. "מוזיקת הרגאיי כתעשייה כיום היא משהו נתון לחסד של המיינסטרים. אני אוהבת את זה כשזה חי וחיובי. יש היום התעוררות מחודשת של להקות והרכבים וגם אמנים ששואפים להיות נאמנים למסורת ולעצמם ויודעים לעשות את זה. יש כמובן גם את הדחיפה של המבוגרים וזה יוצא החוצה גם דרך הרדיו. יש באמת עשייה של מוזיקה נהדרת בימים אלו", טוענת ג'ה ניין ומוסיפה על הערך המוסף שלה. "בורא עולם נתן לנו את המטרה והכישרון. בצניעות וענווה מובטח לנו לקבל ניסיון עשיר של חיים. המילים שלי הם השתקפות של מחשבות, שאיפות ותצפיות במסע הייחודי שלי".

אלבום הבכורה יצא כאמור בסוף השנה, אך בינתיים היא מטפטפת את הטיונים בהופעות כשהגדולה מכולן הייתה באירוע חגיגות ה-50 של ג'מייקה שנערך לא מכבר. איך את מסבירה את העובדה כי מדינה קטנה השפיעה על עולם המוזיקה בצורה כזאת מעוררת התפעלות? "תרבות הראסטפארי ומוזיקת הרגאיי שמו את ג'מייקה על המפה. המוזיקה התפשטה ברחבי הגלובוס והעצים את הרצון לשוויון ואת יבשת אפריקה ומאבקיה. זאת מוזיקת מהפכת שמעוררת עולם שנמצא במלחמה מתמדת. היא שואבת את הנוחות והתקווה מהמלך", חווה ניין את דעתה על ההשפעה המופלאה של התרבות הג'מייקנית ושל מוזיקת הרגאיי בצורה כל כך עמוקה.

כאחת שעתידה המקצועי נראה מבטיח, הקול שלה יוביל אותה ליצירת פן מעט אחר ברגאיי מיוזיק, מביטה ג'ה ניין קדימה. "אין לי ציפיות. אני מוקירה תודה על כל יום של עשייה, למידה וחווה את החיים. בורא עולם יברך אותי בטוב וישלוט עליי ואני אייצר מוזיקה שתאפשר לבנות ולשרת את העולם".

עם צניעות והמון אמונה, וכמובן סגנון ייחודי יוצאת ג'ה ניין רגע לפני אלבום הבכורה עם מסר ברור: "תתרגלו אהבה וצניעות". כך יוצרים New Name, לא?

About the Author :

Leave a reply