גאוות השבט: אסקו לוי מדבר על הפריצה הגדולה
22 במאי 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, אמנים חדשים, כללי, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  1 comment

הוא אחד היוצרים המוכשרים בעולם הרגאיי: "זה משהו שצריך להיוולד לתוכו וגם להיות חיובי כל הזמן". על העבודה עם דונובן ג'רמיין: "מודה על ההזדמנות", על המוזיקה שעוטפת את ג'מייקה: "כמו אוויר לנשימה". אסקו לוי יורה ומבטיח פוזיטיביות

חיוביות ויצירה לכל אורך הדרך. אסקו לוי

כשאתה תוצר ג'מייקני כנראה שגם הגירה למדינה אחרת לא ממש תעצור מבעדך להתעסק במוזיקה. זה קורה עם הרבה אמנים ג'מייקנים באנגליה, אך גם בעוד מקומות על רחבי הגלובוס. אסקו לוי, אחד היוצרים המוכשרים של השנתיים האחרונות, הוא יליד המחוז מנצ'סטר בג'מייקה, אך היגר בגיל צעיר לקנדה.

אמנם הוא טרם עשה את הפריצה לה הוא ראוי, אך הספיק להיכנס למספיק לבבות של חובבי רגאיי ברחבי העולם. אין ספק, עם הכישרון שלו, הליריקס והיצירה המיוחדת הוא צפוי להגיע לגדולות כבר בעתיד הקרוב.

מי שתוהה השם אסקו הוא תוצר של כינוי עוד מילדותו ואת המילה לוי, כמו ג'מייקנים רבים אחרים הוא הוסיף מתוך אמונה כי הוא צאצא לשבט לוי, כן, הקשר לשורשים היהודיים קיים בג'מייקה וביחד בדת הרסטפארי. "זה השם של השבט שלי", הוא מעיד.

תפוח ג'מייקני בדרך לקנדה
אחד הפירות היותר מיוחדים שיש באי הקאריבי הקסום נקרא Sweet Apple. רצה הגורל ובמקרים רבים התפוח הג'מייקני הזה לא נפל רחוק מהעץ, לעיתים אף האפיל עליו. אסקו לוי נולד בשם ווינפורד אומארו לוי ב-1981. אביו מייקל לוי שמוכר יותר כפרופסור ווין מהסאונד סיסטם Super Soul, הוא האחראי על טיפוחו של הבן, או יותר נכון על השרשרת המוזיקה. "זה משהו שצריך להיוולד לתוכו, משהו שיהיה בך", הוא אומר ומוסיף: "מגיל צעיר אני רק מנסה להתקדם בכך בכל יום מחדש".

כבר בגיל 19, בשנת 2000 הוציא את הסינגל הראשון שלו, ולצד זה עבד כטכנאי סאונד בין היתר עם אמן הרגאיי, קאגו. ב-2005 היגר לקנדה ושיחרר את הסינגל ""Oh Canada, צ'ון שתפס את המקום החמישי במצעדי הרגאיי במדינה שנמצאת בצפון יבשת אמריקה. "עבורי זה לא ממש משנה היכן אתה נמצא בעולם כל עוד אתה מייצר מוזיקה טובה", מציין אסקו לוי. "האמצעי הנכון הוא להשתמש בה עד שהיא תעבוד. זה נכון שקנדה היא מדינה עם תעשיית המוזיקה השביעית בגודלה בעולם ויכולתי להתפרנס ממוזיקה שם, אך בחרתי לחזור לשורשים בג'מייקה לצורכי עבודה", מסביר את חלוקת חייו בשלב זה של החיים.

הפריצה הגדולה החלה כאמור בשנים האחרונות. ב-2010 חבר למפיק האגדי, דונובן ג'רמיין מפנטהאוס רקורדס ומאז הקריירה בנסיקה. "הוא הראשון להקליט צ'ון שלי שהפך ללהיט (Bleaching Shop) שהוקלט על OMG רידים. הקלטתי כמובן עוד לפני, אבל הוא הראשון להקליט עבורי להיט", מספר אסקו לוי.

"העבודה עם ג'רמיין פתחה אותי לרמות אחרות. זה הרים לי את הקריירה, ואני מעריך ומוקיר את ההזדמנות", הוא לא שוכח לציין.

הבסיס: מוזיקה חיובית ומסרים
מאז אותו צ'ון שיצא תחת ג'רמיין, עובדים השניים באופן צמוד. עם זאת, ההכרה בכישרון המוזיקלי פתחה את השערים לעבודה עם עוד מפיקים כאשר אשתקד הספיק להוציא כמה וכמה צ'ונים מעוררי השראה. In The Streets הוקלט על Rockfort Rock רידים בהפקה של Lifeline Music בצוותא עם אמנים כמו רומיין וירגו שגם הפליאו בקולם עליו. Save the Music, צ'ון שהוקלט על ידי Viking Productions, גם כן הותיר חותם אדיר ובייחוד הקליפ שצולם ברחבי היארד הג'מייקני.

גם הצ'ון שלו Life In The Factory על הרידים 9.58 בהפקתו של ג'רמיין עשה את שלו כאשר על הרידים כיכבו גם ברס האמונד, ביזי סיגנל ורומיין וירגו וכאמור השניים לא מפסיקים לשתצף פעולה עד עתה.

המשותף לכל אותם צ'ונים הוא המסר. "אני מנסה לא להתפשר על האמת. מה שמניע אותי הוא לכתוב על ניסיון חיים שלי, כמובן שגם על דברים שמסביב. ההשראה שלי נובעת מהלמידה היומיומית", הוא מעיד על אותם צ'ונים שיצרו לו שם של יוצר מוכשר ביותר.

אסקו לוי מציין שמאז ומתמיד שאב את הכוח ממוזיקה חיובית. "גדלתי על אייקונים מוכרים עם מוזיקה פוזיטיבית כמו בוב מארלי, פיטר טוש וסיזלה קלונג'י. אני יכול לצרף לרשימה גם את ביזי סיגנל ורומיין וירגו בשנים האחרונות".

לא בכדי הפוזיטיביות שנשקפת בימים אלו מיוצרים ג'מייקנים צעירים ממלאת אותו גאווה. "כל האמנים האלו כולל וירגו שאני עובד איתו הם כמו אוויר לנשימה למוזיקה הזו. השחיתות סביב גרמה לתרבות להיהרס והמוזיקה נשחקה גם היא. עכשיו אני מרגיש ממש טוב לגבי זה", הוא מעיד בשמחה על העידן החיובי של השנתיים האחרונות בו הוא נוטל חלק לא מועט.

חלק מהאוויר החדש בג'מייקה. אסקו לוי מציג את אחד הפרסים בהם כבר זכה

אם כבר וירגו הוזכר קודם לכן כמו גם ביזי סיגנל, אסקו לוי עובד  בימים אלו על אלבום הבכורה שלו שיצא איך לא? בהפקה של ג'רמיין והפנטהאוס רקורדס. "אנחנו עושים צ'ונים גדולים. יהיו באלבום שיתופי פעולה עם ביזי סיגנל, רומיין וירגו ובראון שוגה", מבטיח אסקו.

לאחרונה גם הספיק לעבוד עם מרסיה גריפית'ס, קבאקה פיראמיד ודווין סטיבנסון בשיתופי פעולה ובצ'ונים שיצרו הבטחה רבה לגבי העתיד. "אני אייצר מוזיקה חיובית ומוכן לעבוד עם כל מי שדוגל בזה", מבהיר ומוסיף: "אני מייעץ לכל אחד: אל תשב ותחכה לעצות מאחרים, יש לכל אחד דעה משלו, אז צריך להשתמש בה בצורה חיובית", הוא חותם ראיון מלא פוזיטיביות לעבר עתיד מלא מוזיקה.

About the Author :

1 Comment to “גאוות השבט: אסקו לוי מדבר על הפריצה הגדולה”

Leave a reply