ג'ה ניין: "המוזיקה מאפשרת לי למצוא את עצמי ואת האמת שלי"
10 בנובמבר 2013  //  By:   //  טיונים חדשים, כללי, מיקסטייפים, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  1 comment

עם אלבום בכורה ושנה נהדרת, אמנית הרגאיי מעידה: "כל מה שאני עושה זה בשביל להעביר מסר לעולם". על התחייה ברוטס רגאיי בג'מייקה: "סוג של שליחות". על רורי סטון לאב: "הוא מבין אותי, סוג של מורה"

Jah9ג'ה ניין. שנה של פריחה

היא נמנית על הזרם החדש שעוטף את עולם הרגאיי ואת קינגסטון בפרט. ג'ה ניין עם שנה מרשימה מבחינתה, אלבום בכורה – "New Name", בהפקתו של רורי "סטון לאב" גיליגאן, עם טור ראשון אי פעם באירופה ונסיקה בקריירה שלה.

ג'ה ניין ממשיכה בימים אלו לשחרר צ'ונים ובעיקר קליפים משובחים בניחוח העבר. "Jungle", סינגל שנכלל באלבום הבכורה שלה שיצא בחודש פברואר זכה לאחרונה לקליפ מרשים בחסות רחובות הבירה הג'מייקנית. גם "Steamers A Bubble", שיושב על רידים משנת 1982 בהפקת הלייבל המפורסם, Channel One, זכה להפקה מהפנטת. בין לבין היא מסכמת שנה וצפויה לחבוק בקרוב מיקסטייפ  חדש בשם "Marijuana".

שני הקליפים האחרונים מלאי מסר וגם נדמה שההפקה שלהם אותנטית. היית מעורבת במשהו בנוסף למילים?
"זה משהו חשוב מאוד עבורי. המטרה הייתה להעביר מסר כמובן, לספר על היוטס וגם להראות את החוויה של החיים, המסר ניסה להתרכז בהם. זו הדרך שלי להשפיע".

אלבום הבכורה שלך זכה להצלחה גדולה, ספרי על השנה האחרונה שלך.
"קודם כל אני מסתכלת על זה כמתנה. זו תקופת זמן מסוימת אבל תמיד יש צורך להמשיך ולשאוף. אני לא אוהבת לעצור ולשפוט רגעים. תמיד כיוונתי לעסוק במוזיקה, זה הבסיס שלי ואני שמחה להיחשף לאנשים. המטרה תמיד למצוא את עצמך, וזה מה שאני עושה במוזיקה".

העבודה עם רורי השפיעה על ההתקדמות שלך?
"רורי הוא סוג של מורה בשבילי ללא ספק, הוא מבין אותי ואת החשיבה שלי ויודע בדיוק מה אני רוצה לעשות עם המוזיקה. זה לא בשביל מטרות של כסף או רווח, זה פשוט משהו של שנינו".

עבדת גם ב-Harmony Records של ברס האמונד, ספרי על החוויה.
"כן, את האלבום התחלתי כבר לפני שפגשתי את רורי, הייתה לי עבודה משותפת עם ברס האמונד שהשפיע עליי המון בסטודיו שלו. מכל אחד מהם למדתי הרבה. יש לי המון כבוד לאמנים וותיקים, זה המהות של המוזיקה, ברס, ארל צ'יינה סמית', זה אייקונים אמיתיים".

את חלק מהתחייה של הרגאיי מיוזיק בג'מייקה לצד לא מעט אמנים, איך את מרגישה בתוך הזרם הזה?
"אני יכולה להעיד על עצמי ולא על אחרים. אבל זה משהו טבעי עבורי וכמו שג'ה השפיע ומשפיע עליי, הוא משפיע על כולנו. כל אחד בדרך שלו, אבל כולנו מקיימים כאן סוג של שליחות או משימה ומנסים להעביר משהו אמיתי".

אחרי האלבום את עתידה לשחרר בקרוב גם מיקסטייפ בשם "Marijuana". למה אנחנו צריכים לצפות ממך בעתיד הקרוב?
"פשוט ליותר מהכל (היא אומרת בצחוק). חוויות שונות וחדשות. אני עובדת על אלבום בגרסת דאב ל-New Name, שיצא לשוק גם באנגליה. כמובן גם על צ'ונים ישנים שאעשה להם גירסאות. יש לי אהבה גדולה לג'אז ודאב שזה מוזיקה שגדלתי עליה".

לאחרונה עשית גם טור ראשון באירופה, איך את מסכמת את החוויה?
"חוויה נפלאה. האנשים שם היו צריכים לקבל את המסרים שלי כראסטה והגיבו נהדר. הקהל היה חם, התקרב לבמה ושיתף פעולה. הגעתי עייפה, ורציתי פשוט להתקרב לאנשים וזה מה שהיה. אני רוצה להמשיך במסורת, להגיע לעוד הרבה מקומות בעולם ולהעביר את המסר".

את מושפעת המון מתרבות הראסטפארי. מה את יכולה להעיד על זמנך הפנוי?
"זה בהחלט משהו שממלא אותי. להבין משמעויות שמעבר, אני קוראת המון ספרים, רוצה ידע ומידע. אפילו בדברים כמו נשימה נכונה אני מנסה להעמיק, בשביל זה אני עושה יוגה. היוטס צריכים להבין לעומק דמויות כמו מרקוס גארבי – זו הדוגמה בשבילם, לא רק תמונה על שטר של כסף. הקשר בין הראסטה לבין יוגה הוא עמוק ולאורך שנים".

Steamersהכל בשביל המסר. מתוך הקליפ של Steamers A Bubble

לסיום היא מבקשת להעביר מסר: "זה אינדיבידואלי, כל אחד צריך לעשות את זה בדרך שלו אבל Peace & Love זה המפתח".

About the Author :

1 Comment to “ג'ה ניין: "המוזיקה מאפשרת לי למצוא את עצמי ואת האמת שלי"”

Leave a reply