דאוויל: "יש לי פייבוריט אחד במוזיקה – אני"
25 במאי 2014  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, טיונים חדשים, כללי, לאברס רוק, ראיונות  //  No Comment

כן, הכותרת מלאה ביטחון וככה גם אמן הרגאיי. כבן לג'ה תומאס המפורסם ("חייב לו הכל – הוא ההשראה"), הוא עושה כמעט הכל מרגאיי ועד לפופ. החלום הגדול? ("להשפיע מאוד בג'מייקה). ראיון מלא כריזמה

da'villeבין אבא לריהאנה. דאוויל

עוד מקרה ועוד מקרה של משפחה מוזיקלית, ככה זה בג'מייקה. גם אצל דאוויל החינוך הגיע מהבית. אבא שלו, ג'ה תומאס נחשב לאמן ומפיק מפורסם בעיקר בשנות ה-70 וה-80, והתפוח כמו שאומרים נפל קרוב, לפחות יחסית.

בראיון לקאבום, דאוויל שנולד בשם אורוויל תומאס, מספר על ההשראה מאבא, הצ'אנסים הראשונים, הקשר עם הסצנה ביפן, החלום לפרוץ בג'מייקה וגם על מי שהוא – בעיקר כריזמה וגם הרבה מעבר לרגאיי ודאנסהול.

אז למי שלא מכיר, ספר לנו מיזה דאוויל? איך אתה מתאר את האומנות שלך?
"דאוויל? קודם כל בחור צנוע. יחד עם זאת אני הרפתקן, איש משפחה, בן אדם אמיתי, זה אני. העבודה שלי היא משהו נהדר, אחת המתנות הגדולות שיכולתי לקבל, אני מעריך את היכולות שנתנו לי לגעת באנשים, לשיר, לכתוב למען אנשים בכל העולם וכמובן שגם להופיע. ממש כמו צייר מוכשר, אז אנשים תעריכו את העבודה שלי!".

אנחנו יודעים שאתה מגיע ממשפחה מוזיקלית. אבא שלך היה אמן מפורסם בשנות ה-80 בשם ג'ה תומאס, איך זה השפיע על ההתפתחות המוזיקלית שלך?
"אני גאה להגיד איזה שאני בן למשפחה כזו בהחלט. אבא שלי הוא גם אמן וגם מפיק שייצר משהו מדהים בתעשייה הזו. גם אמא שלי אוהבת לשיר ולכתוב, גם אחים שלי ודודים שלי. יותר מכל כמובן שאבא השפיע עליי, שמעתי וראיתי אותו יוצר, וזה השפיע עליי במיוחד. הוא עבד בצמוד לאמנים כמו ארלי בי, טריסטון פאלמר, סופר קאט, ג'וזי וויילס, בארינגטון לוי, אנתוני ג'ונסון – כל אלו השפיעו עליי במיוחד בשנים של בי"ס כשהלכתי אחרי אבא לסטודיו וראיתי הקלטות. יצא לי להיות איתו בסטודיו כמו 'בלאק סקורפיו' ולראות אותו מפעיל אמנים ולשמוע אותו אומר להם מה הוא בדיוק רוצה לראות ולשמוע. בגדול? זה השפיע עליי המון. הוא גם הראשון שנתן לי את הבמה לבטא את עצמי על רידים בסטודיו שלו שנקרא 'Midnight Rock', ככה שאני חייב לו הכל".

כמו אבא שלך, בנוסף להיותך זמר אתה גם מפיק. אתה עובד יחד עם אמנים צעירים ומדריך אותם?
"בהחלט. יש שני פרויקטים עם אמנים צעירים שאני עובד איתם, אבל האמת שאני מתרכז באלבום שלי ועובד בעיקר עליו כדי לתת למעריצים שלי לא לחכות יותר מדי לאלבום – שואלים אותי מה קורה עם האלבום הבא מאחר ולא שחררתי אלבום כבר חמש שנים".

ציינת שיש לך אלבום בדרך. על מה אתה עובד בימים אלו?
"אני עובד עם הרבה אמנים, חלקם צעירים. יש לי פרויקט משותף עם זמרת מוושינגטון בשם נונה שאמין, שיש לה קול מדהים. אני אדם ספונטני ופתוח להפתעות, ככה שיש דברים שעוד יקרו בקרוב".

JahThomasג'ה תומאס. הכל בזכותו (Jamaican Gleaner)

איך אתה מסביר את העובדה שזכית להכרה והצלחה גדולה דווקא ביפן, אבל בג'מייקה, ארץ המוצא שלך, אתה פחות מוכר?
"ג'מייקה זה הבית, ואין מקום כמו הבית. אני אוהב את ג'מייקה, את האנשים, את האנרגיה, אבל מצד שני יש לי מקום מיוחד בלב ליפן, זה אחד המקומות האהובים לטייל, להיות ולהופיע. זה כמו סוג של מערכת יחסים שנוצרה במהלך השנים. הייתי בכלל בג'מייקה, עבדתי על דברים בתחילת הדרך ופתאום הבנתי שכבר משמיעים אותי ביפן, והייתי שם בצמרת המצעדים, ודווקא בג'מייקה אף אחד לא ממש הכיר את דאוויל, הכירו מעט מוזיקה שלי, אבל לא מעבר לזה. אחת השאיפות הכי גדולות שלי הוא באמת להשפיע בצורה ניכרת גם בג'מייקה, אמנם זה קרה אבל לא בכמות שרציתי ואני מקווה שזה אכן יקרה".

יחד עם די מייג'ור ושאבון, אתה נמנה על זרם של אמנים שמחדשים את ה"לאברס". גם הליריקס בהתאם. אתה מסכים עם הטענה הזו?
"אני מסכים לחלוטין עם הטענה הזו. כל האמנים האלו ואני עושים את שלנו בתעשייה. אנחנו מביאים את עצמנו בצורה שמשאירה אותנו רלוונטית, כזו שגורמת לאנשים להשמיע ולנגן את המוזיקה שלנו. לפנינו היו אחרים בזרם הזה שלא נגמר, ככה שאני גאה להיות חלק ממה שנקרא 'לאברס רוק'. המילים שלי? זה רק חוויות שאני חווה במהלך החיים שלטעמי זה כמו סיפור שנכתב ואתה חלק ממנו. היכולת של אמן היא לקחת את מה שהוא רואה בחוץ ולבטא את זה במוזיקה".

מי האמנים הפייבוריטים שלך?
"יש לי אמן אחד, הוא הפייבוריט שלי, הוא מוכשר, הוא מגוון, הוא עושה היפ הופ, סול, R&B, רוק אלטרנטיבי, קאנצ'רי מיוזיק, פופ, וכמובן רגאיי ודאנסהול. לדאוויל יש את כל אלו ולכן כשאני כותב מוזיקה – אני אומר שזו מוזיקה בשביל כולם".

הרגאיי חזר להיות פופולארי מאוד בג'מייקה עם אמנים צעירים. מה דעתך על זה?
"זה דבר מופלא. אני תמיד תומך במוזיקה חיובית. אמנים כמו כרוניקס? אני מעריך אותם, אני תומך בהם ב-100 אחוזים, המוזיקה צריכה אותם. אדם אחד לא יכול לקחת את התעשייה הזו, זה שלל של קולות, של אנשים מגוונים".

יש לך שאיפות לשיתופי פעולה במוזיקה? צ'ונים משותפים?
"בהחלט אבל לאו דווקא רק ברגאיי, דאוויל זה גם פופ ו-R&B. אמנים כמו אשר, בטח כמו ריהאנה מעניינים אותי, סלין דיון, כריס בראון. הכל עניין של זמן ומקום – אף פעם אי אפשר לדעת".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועידכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

 

 

About the Author :

Leave a reply