דיאבלו: "אני שר את החיים שלי בצ'ונים"
23 ביולי 2014  //  By:   //  אמנים חדשים, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ראיונות  //  No Comment

אחד הקולות המבטיחים בג'מייקה צמוד לאידוניה ("משפחה, הוא הג'נרל שלי"), למד מכל הגדולים ("העמקתי במוזיקה"), ומכוון נכון ("חושב בגדול"). וגם: על הכינוי, החלומות והעצות – ראיון מבריק

Deablo1דיאבלו על המייק. חיים מלודים

מי שחשב שלהיות אמן צעיר ומבטיח בג'מייקה זה דבר פשוט, כדאי שיחשוב פעמיים. את הצעדים הראשונים עושים בגילאים שבמקומות אחרים בעולם בעיקר יושבים להכין שיעורי בית. התעשייה ענפה ולבטח אתם מכירים אמנים חדשים כמעט מדי כמה חודשים.

רומאו נלסון, דיאבלו בשבילכם, הוא אחד הכישרונות הכי מבטיחים בג'מייקה של ימינו. יליד מחוז סנט קתרין וכיום בגיל 24 וכשיש לו ילד בין שנתיים הוא נחשב לסגן של אידוניה, אחד הדיג'ייז' הכי מוערכים בסצנת הדאנסהול והרגאיי של השנים האחרונות.

תפסנו אותו לראיון ביום שאחרי הסאמפסט שם הופיע על הבמה יחד עם "דידיי" (כך הוא מכנה את אידוניה). למעשה אידוניה והמחנה שלו שמכונה J.O.P, הם כמו משפחה, החברים שמסביבו מלווים אותו לכל מקום והופעה, אך דיאבלו הוא הבולט שביניהם, אמן עם קריירה מבטיחה משל עצמו, ואם לא הכרתם זה הזמן.

אנחנו חייבים לדעת. מאיפה הגיע השם הזה "דיאבלו"? וספר לנו גם על הכינוי "המושל" (Governor) זה שאתה לוקח איתך בתקופה האחרונה.
"האמת שזה כינוי שנדבק לי מאז הבי"ס. הייתי מציק לילדות ועושה הרבה שטויות ואחת מהן הדביקה לי את השם 'דיאבלו', שזה הגיע מהמילה Devil. התעקשתי שהאיות יהיה אחר כי אני בסך הכל אמן רגאיי חיובי שעושה מוזיקה על המון נושאים ובגלל זה זה נכתב כדיאבלו (Deablo). Governor? זה בגלל אידוניה, הוא הג'נרל, אז אני הסגן שלו והוא זה שהחל לכנות אותי ככה כמושל. האמת? מחמאה, לא?".

מתי נכנסת לעסקי המוזיקה והבנת שזה מה שאתה רוצה לעשות?
"ההתחלה הייתי בגיל צעיר משהו כמו 11, הייתי הולך הרבה לדאנסים באיזור שגרתי בו והתחברתי לסאונד סיסטם מהמקום. נחשפתי שם להכל, למוזיקה וגם לליריקס והתחלתי לשיר על המייק. ב-2003 כבר התחילו להגיד לי מסביב 'יו הוא מוכשר'. במקביל הקשבתי המון לאידוניה ולביזי סיגנל, למדתי איך עושים את זה כדי ג'יי מהטוב ביותר. האמת התעמקתי מהתחלה באידוניה, הוא הרבה יותר די ג'יי מאמן ולשם כיוונתי".

אתה מדבר על אידוניה ברמה של הערצה. מה זה אומר להיות חלק מהמחנה שלו?
"זה עונג, כמו חלום. מישהו שהערצתי וגדלתי עליו כילד ופתאום אני לומד ממנו ולידו כל הזמן. אנחנו כמו משפחה, גם מעבר למוזיקה, זו חברות אמיתית. ההרגשה היא נהדרת, משפחתית במחנה הזה. אידוניה הוא כמו מנטור, אבל נותן הרגשה של חבר. גם בצ'ונים שלו הוא מתייעץ, שואל את דעתנו, וגם לגבי צ'ונים שלנו הוא נותן עצות. בשבילי הוא מהטופ של ה-3-4 הכי גדולים בדאנסהול כמו באונטי קילה ומובאדו".

אידוניה מזוהה בעיקר עם דאנסהול, גם אתה מכוון רק לזרם הזה?
"ממש לא. אני לא רוצה להגדיר את עצמי כדאנסהול בלבד, זה לא בריא לאמן, אני מוזיקאי. אני יכול לתאר את העבודה שלי כמשהו מגוון, כזה שיכול לשיר דאנסהול וגם ל'שבת' על רידים של וואן דרופ. גם אידוניה מסוגל לזה וגם באונטי. בליריקה אני מאוד מושפע ממה שקורה סביב, חברים, ניסיון חיים, חוויות. הייתי אומר שאני כאילו שר את החיים שלי בצורה מלודית".

יש לך הרבה צ'ונים בהפקה של הלייבל המצליח "Black Spyda". יש ביניכם קשר מיוחד?
"בלאק ספיידה זה כמו משפחה. יש בינינו והייתה בינינו כימיה מהרגע הראשון, הוא נתן לי הכוונה לכיוון הדאנסהול ולדאנסהול הפופולארי בג'מייקה. מבחינתי הוא כמו אח, משפחה. כל דבר שאנחנו עושים יחד מיועד לגדולות ומיוחד. רק להגיד לו ביג אפ".

מלבד אידוניה מי האמנים הפייבוריטים שלך?
"אידוניה קודם כל, אבל גם סיזלה הוא כזה שהשפיע עליי המון. יש עוד המון אמנים שאני אוהב, ברס האמונד, וייבז קרטל, ביני מאן, סופר קאט, בוג'ו בנטון, בורו בנטון – כל הגדולים שהיו לפניי, כבודם במקומם מונח. גם לכרוניקס יש לי המון הערכה, אבל אם לבחור 3? אידוניה, סיזלה וברס האמונד".

מה הפרויקט הבא שלך? EP, אלבום?
"עד לא מזמן חשבתי על מיקסטייפ, אבל שיניתי חשיבה. זה משהו שמתאים לאמנים פורצים, אני מכוון למשהו יותר גדול לאחרונה והתעייפתי מלחשוב בקטן. אני רוצה להוציא משהו נכון ואמיתי כמו EP. יותר הגיוני שזה מה שאני אשחרר".

מה דעתך על אמנים כמו מאסיקה ונאבינו וכל נושא הדיסים לאידוניה ולמחנה שלכם?
"האמת אני לא כל כך רוצה לדבר על אחרים. הרבה אמנים עושים דברים טיפשיים שחושבים שיקדמו אותם, אבל אני חושב שזו מחשבה שגוייה. כל אחד צריך לקדם את עצמו ולעשות את הטוב ביותר שלו. שמח במקום שאני נמצא ולהיפך אני מאחל להם הצלחה גדולה".

איזה חלומות יש לך במוזיקה מבחינת שיתופי פעולה? עבודה עם מפיקים?
"החלום שלי הוא צ'ון משותף עם סיזלה קלונג'י ואידוניה יחד, זו האמת. אבל אשמח לעבוד עם כל אחד מהגדולים, ממש כמו 'דידי'. מפיקים? לעבוד עם סליי ורובי ודין פרייזר יהיה תענוג".

JOPJOP. ממש כמו משפחה

לסיכום בתור אמן צעיר אבל מבטיח, מה העצה שלך לכל הצעירים שמחפשים לפרוץ?
"הייתי ממליץ לכל אמן צעיר להעמיק בחקירת המוזיקה של הגדולים, ביני מאן, באונטי קילה, בורו בנטון, בוג'ו בנטון, טרור פאבולוס. יש אמנים ששומעים מהם 6 חודשים והם נעלמים, זו לא חוכמה. אסור לחשוב ישר בגדול, ישר לפנטז על בחורות וכסף והצלחה. צריך להשקיע, להיות שעות באולפנים, לנגן, לשיר ובעיקר להיות יצירתי".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועידכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply