הבמה שלהן: הנשים שעשו את 2014 ברגאיי ובדאנסהול
22 בנובמבר 2014  //  By:   //  דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment

שולטות בתעשייה גברית: ג'ה ניין הוא הפרצוף של תחיית הרגאיי, איתנה מיוחדת, גאזה סלים חזרה בגדול, קפרי לא מפחדת מאף אחד ומעל כולן ספייס לא מצונזרת. הכל על הנשים שכבשו את המצעדים והדאנסים

FemaleArtists-2014הנשים של 2014. ג'יי קפרי, ספייס, ג'ה ניין, איתנה וגאזה סלים

רגאיי ודאנסהול בעיקר מזוהים כתעשייה גברית, אך יחד עם זאת תמיד היו ויהיו קולות נשיים שמובילות בסצנה. כמות הזמרות והמוזיקאיות כמובן שונה לחלוטין ביחס לגברים, אבל תמצאו בג'מייקה אפילו מפיקות בכירות כמו DJ Sunshine שרק לאחרונה שיחררה את Wul Dem Again רידים, אחד הבולטים בג'מייקה של ימים אלו ממש.

לצד ניסיונות של אמניות להבהיר כי "רק יחד הן יקבלו במה שווה", כפי שציינה לנו שוגה בראיון, השנה הזו הייתה רוויה בעבודה גם בגזרת המין היפה והחלטנו להעניק מבט מסכם כחלק מסיכום השנה, גם על הקולות הנשיים שעשו את 2014. רגאיי ודאנסהול נשי – לפניכן ולפניכם.

Jah 9 – אוהבת אבוקדו ומדברת על יופי
הקול הבכיר בגזרת הרגאיי מיוזיק בג'מייקה, בזרם התחייה שמאופיין ביוצרים צעירים כמו כרוניקס וקבאקה פיראמיד. ניין לא שיחררה יותר מדי מוזיקה ב-2014, אבל כשהיא עשתה זאת, זה היה איכותי. הצ'ון "Avocado" אמנם גם הוא מאלבומה הראשון "New Name", אבל צריך לדעת לייצר באז גם אם זה מגיע במועד אחר. והקליפ יחד עם היכולת הווקאלית שם אותה ברשימה. בנוסף היו לה כמובן צ'ונים ששוחררו בסוף 2013 וחדרו לתוך השנה הנוכחית כמו "Jungle" ו-"Steamers A Bubble", ששניהם נעטפו בוידאו משובח. איכות על פני כמות.

Etana – משתבחת עם השנים
אין ספק לגבי הקול שלה, וכמובן שגם לא לגבי האיכות. "I Rise", אלבומה הרביעי של ה-"Strong One" הצליח להותיר חותם כבר בחודש הראשון שלו בחוץ. "Trigger" מתנגן לא מעט, בעיקר בתחנות רדיו בג'מייקה, אבל אין ספק שמדובר בצ'ון מופתי ואיכותי לחלוטין. יחד איתו אפשר לציין את הקאבר הנהדר ל-"Selassie Is The Chapel" של בוב מארלי, אותו היא ביצעה כמו גדולה. איתנה סיפקה לנו ראיון ממש מרתק, וגם במקרה שלה אנחנו אומרים – איכות על פני כמות.

Vanessa Bling – גאזה סלים חזרה בענק
נעבור יותר לכיוון הרחובות והרחבות בג'מייקה. אותה אתם מכירים כגאזה סלים, זו שהייתה צמודה לוייבז קרטל בשנים קודמות ואף נקשרה למקרה הרצח של ליזארד (בעקבותיו קרטל נמצא במאסר עולם). סלים, שינתה כיוון ומתמקדת בקריירה אישית מוצלחת לגמרי. בהתחלה היא דיברה על גוספל, אבל לאחרונה היא חזרה לשורשי הדאנסהול. "Cya Do It" יחד עם איי אוקטיין יזכה בקרוב לוידאו מרשים אחרי שהספיק להתנגן המון ברחובות קינגסטון, ויש לה גם חותם על ה-"Elastic רידים" הטרי. בקרוב היא גם יוצאת לטור אירופאי ככה שהכיוון של סלים נכון.

J Capri – לא רק פריצה אלא הרבה מעבר
היא רק בת 23 אבל הולכת לתת הרבה מהטון בגזרת הדאנסהול בשנים הקרובות. "Boom & Ben Ova", "Reverse It", "Whine & Kotch", כולם כבר מתנגנים ללא הרף ביארד וקפרי רק בתחילת הדרך. היא לא מפחדת להיות בוטה שצריך, אבל ללא ספק מדובר בכוח העולה של הדאנסהול הנשי בג'מייקה. אם טרם עשיתם היכרות כשציינו אותה ברשימת האמנים שפרצו ב-2014, תעשו את זה עכשיו.

Spice – אחת ויחידה
מלכת הדאנסהול הנוכחית השאירה אבק לכולן. היא עושה את זה ממש כמו השם שלה, חריף וברור. "A So Mi Like It" קיבל מאות פול אפים ברחבי העולם השנה וספייס הספיקה להטביע חותם בארה"ב ובקאריביים בצורה מרשימה. עם למעלה מ-10 מיליון צפיות לקליפ הזה, עם הופעות על רידים כמו "Punjabi" וכמובן עם הלהיט האחרון "Conjugal Visit" – יחד עם וייבז קרטל (או אחד הכפילים שלו), ספייס לא מותירה מקום לספק. היא כאן כדי לכבוש את הפסגה לשנים הקרובות.

היו לנו גם את שוגה שסיפקה לנו ראיון וביחד עם אייקאייה הנהדרת תמיד נמצאות בזירה וגם כמובן ליידי מומה סו שחבקה את "Alter Ego" שלה ממש בימים האחרונים. וכן, הייתה גם אחת, מרסיה גריפית'ס שאמנם לא שיחררה מוזיקה מרשימה ב-2014, אבל ציינה 50 שנים בתעשייה. כל אלו שעושות את זה בתעשייה גברית – מקבלות את מלוא הערכה. תנו להן גם את שלכם.

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply