הגדולים מכולם: אמני הדאנסהול שעיצבו את הז'אנר
28 בינואר 2015  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, יארד סטורם, שולחן הניתוחים  //  No Comment

חלקם עיצבו ז'אנר, אחרים מזוהים כגדולים ביותר בזכות המילים – המשמעות הגדולה היא היסטוריית דאנסהול עשירה. אז למרות שאנחנו רק ב-2015, הסוגייה הזו לא מפסיקה להעסיק. ילומאן הוא אייקון, באונטי מורה דרך ומה תגידו על קרטל ומי נשאר בחוץ? – כל הפרטים בפנים

Top-Dancehall-Artistsהגדולים בהיסטוריית הדאנסהול? ביני מאן, וייבז קרטל, באונטי קילה, ילומאן, שאבה ראנקס

הוויכוחים סביב סוגיית האמן הגדול ביותר בהיסטוריית הדאנסהול כנראה לא יפסקו בתקופה הקרובה. ממייסדי הז'אנר הזה בתחילת שנות ה-80 נספרו לא מעט שמות, וכמובן שבימים עמוסים אלו, בעשור השני של שנות ה-2000, נוספים כל הזמן אמני דאנסהול בוטים יותר או פחות. יחד עם זאת, אייקונים או סמלים – הם אלו שמוגדרים בעיני כולם כטובים ביותר, כדמויות להערצה, ככאלו שגדלים על המוזיקה שלהם.

הצעירים בג'מייקה לא מפסיקים לעולם לייצר, לנסות מזלם אפשר לקרוא לזה. אלקליין נכנס עמוק לתודעה עם ליריקס מיוחד וגם כזה שבוטה בצורה מעוררת מחלוקת מנגד. יש גם את קלאדו ובל נשכח אמנים שנעים על הקו של בין לבין כמו איי אוקטיין (שללא ספק עם הזמן יוכל לקבע מעמד כאחד הגדולים), קונשנס ועוד לא מעט אמנים שבטרם עברו את גיל 30 וכבר הצליח ל"הזיז" לא מעט רחבות ולגרום לבחורות לזוז היטב. ועדיין, כמו שכבר ציינו – אייקונים הם אלו שנועדו לשאלת המחץ – מי הגדולים מכולם? אז ריכזנו עבורכם את הבולטים שמעמדם מקובע ולמרות שחלק עדיין פעילים משמעותית, הם השליטים הבלתי מעורערים בתעשייה הכל כך ענפה הזו.

קינג ילומאן – King Yellowman
ווינסטון פורסטר יליד קינגסטון עוד לפני שג'מייקה זכתה לעצמאות. ההשפעה שלו על תחילת עידן הדאנסהול הייתה עצומה אך יתרה מכך הוא גם השפיע עם להיטים כמו "ZunguuuZeng" גם על אמני היפ הופ רבים. כיום כשהוא מתקרב לגיל 60, ולנוכח מצבו הרפואי שנוצר ממחלת הסרטן שאובחנה אצלו עוד בשנות ה-80 בעיקר בפנים, ילומאן לא ממש פעיל. הסטייל אמנם קצת נשכח, אבל ילומאן יישאר תמיד כמותג בין חובבי הדאנסהול ובטח כשמשפיע על אמנים שהגיעו אחריו.

שאבה ראנקס – Shabba Ranks
נולד במחוז סנט אן בג'מייקה בשם רקסטון גורדון ו"סוחב" את הכינוי ה"קיסר". לא בכדי שאבה ראנקס נחשב אף הוא לאחד המשפיעים הגדולים בתולדות הדאנסהול ואולי גם זה המאסיבי יותר. אמנם לא פעיל כבעבר כשגילו נושק ל-50, אבל להיטים כמו "Ting A Ling", "Bedroom Bully" וכמובן "Mr Loverman" שהגיע גם לערוצי המיינסטרים – הקנו לו את המעמד. לראייה: הכבוד לו זכה כשחזר לג'מייקה אחרי 20 שנים בהן לא היה באי. גם הוא ייחשב כאחד מגדולי אמני היסטוריית הדאנסהול.

ביני מאן – Beenie Man
נרד קצת בטווח הגילאים אם כי לא הרבה. גם אנתוני מוזס כבר חצה את גיל ה-40 אבל ממש לא מתכנן לעצור. ביני מאן מביא עימו ניחוחות בכל פעם מחדש וגם כיום בשנת 2015 הוא פופולארי לחלוטין בג'מייקה ומחוצה לה ונחשב מושא להערצה גם לגברים ובטח לבחורות. לא נציין להיטים כדי לא לפגוע במאגר הבלתי נגמר – אבל כשוידאו חדש שלו השתחרר ממש לפני ימים אחדים, ביני מאן עוד יידבר הרבה בשנים הקרובות. נציין את הסולחה המפורסמת עם באונטי קילה שהקנתה לו הרבה מאוד נקודות זכות לאחרונה והחזירה סביבו לא מעט הייפ.

באונטי קילה – Bounty Killer
אולי הגדול מכולם, אבל בטוח בטופ. לא בכדי רודני פרייס שנולד בגטו בריברטון בקינגסטון, בירת ג'מייקה – נחשב וזוכה לכבוד מכולם. ג'נרל 5 הכוכבים הוא מכונה וזאת על העבודה העצומה שסיפק לאורך ההיסטורייה גם בייצור צ'ונים משלו ובעיקר כמורה דרך לדורות של אמנים כשחלק מהשמות כבר מבוססים כאמנים בפני עצמם דוגמת ביזי סיגנל, וייבז קרטל, מובאדו וגם אלפאנט מאן, וכמובן באמצעות האלייאנס שלו, באונטי לא מפסיק לייצר כששניים מהבולטים אותם הוא דוחף קדימה בימים אלו הם קלאדו ואייארה. ייזכר תמיד גם בזכות הקול המאסיבי וההופעות המשכנעות שגרמו לו לא פעם גם להרשים בקלאשים ליריקאלים הן נגד ביני מאן והן נגד אחרים. וכן, הוא עדיין מייצר מוזיקה גם ב-2015 ובגיל 42.5.

מובאדו – Mavado
דייויד ברוקס כבר לא הילד שפרץ ב-2006. מובאדו נחשב לאחד האמנים המשפיעים בהיסטוריה של ג'מייקה בייחוד בעקבות המאבק בין גאזה לגולי, כשהוא מציג מאגר משובח של להיטי טופ והחל מ-2008 נמצא בטופ של המצעדים בג'מייקה באופן שוטף. ואדו ממשיך לייצר ללא מעצורים, וחרף העובדה שהמאבק האמיתי בינו לבין וייבז קרטל כבר מזמן נותר מאחור, ישנם עדיין את אותם מעריצים שמושפעים מהצ'ונים שלו בנושא. בנוסף, כמובן שהוא מייצר צ'ונים מלאי מסרים, כאלו שרק מתחדדים עם השנים ובגיל 33 הוא נחשב ליריקליסט בחסד וזוכה לאינספור השמעות בג'מייקה. לאחרונה ולאחר שניסה להשתקע בארה"ב, גורש חזרה לג'מייקה. את התגובה תקבלו בצ'ון כנראה.

וייבז קרטל – Vybz Kartel
מועמד ודאי לתואר הנכסף למרות מקום מושבו בכלא בג'מייקה. אדיג'ה פאלמר שנולד בגטו בווטרהאוס בקינגסטון מזוהה יותר מכל עם פורטמור הצמודה והגאזה אמפייר שפיתח מסביבו. קרטל החל את הקריירה כבר בגיל 17 לצידו של בוג'ו בנטון, אבל את הפריצה המשמעותית חווה בתחילת שנות ה-2000. הוא נחשב לא בכדי לאחד מגדולי האמנים בעיקר בזכות המילים הבלתי מתפשרות בכל נושא שהוא. אם זה לבחורות ואם לגבי שאר סוגיית החיים – קרטל שנושא את הכינוי "וורלד בוס", לא נותן מקום לספק. רק לפני ימים אחדים זכה למחמאות מאמן מבוסס בפני עצמו בדמות קונשנס שהגדירו כאמן המשפיע ביותר מבחינת ליריקס. כמות ההשמעות שלו בג'מייקה היא בלתי נתפסת, ועושה הרושם שאין ממש השפעה לעובדה שהוא מאחורי סורג ובריח.

על הקו הדק בין דאנסהול לרגאיי נמנה לכם אמנים שבחרנו לא לסמן אותם באופן מובהק עם דאנסהול. בוג'ו בנטון, סיזלה וקפלטון, כבודם במקום מונח כגדולים ומשפיעים בהיסטוריית הדאנסהול, אך בעיקר בגלל הורסטיליות שלהם, הם אמנים שיכולים להיות מזוהים לאו דווקא רק עם דאנסהול. השארנו בחוץ גם אמנים כמו שאגי ושון פול, שללא ספק ראויים למחמאות כאמנים שהגיעו עמוק לתוך המיינסטרים ושיווקו היטב את תרבות הדאנסהול.

אז האם הסוגייה הזו תוכרע אי פעם? כנראה שלא. האם שמות חדשים ייכנסו לרשימה? גם לא בטוח. אמנים כמו אלקליין, פופקאן, איי אוקטיין, דמרקו וקונשנס אמנם מזוהים יותר עם דאנסהול, אבל אם תשאלו אותם – הם יעדיפו את האפשרות להיות אמנים ורסטיליים שלא מזוהים עם ז'אנר מסויים. הסתבכתם? תשארו מעדוכנים.

לדף הפייסבוק של יארד סטורם

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

 

About the Author :

Leave a reply