עשרת האלבומים הגדולים של אלאן ברגר (מיסטיקל יוט)

אלאן (אלון ברגר), סלקט מהסאונד העולה של מיסטיקל יוט, ואחד שחיי את הסצנה בכל רמ"ח אבריו, מביא לכם את הסלקשן שלו באלבומים ומפליא בכם גם מהידע שלו כשהוא מוסיף מידע מרענן אודות כל אחד מהם.

1. Slim Smith – Just a Dream

אחד האלבומים בוייניל (LP) הראשונים שקניתי. התחלתי להתעניין ולהקשיב לרוקסטדי ג'מייקני ישן עוד לפני, אבל הקול המדהים, ההפקה והוייב סחפו אותי. אלבום שקניתי בלונדון וחרשתי אותו כהוגן, כמעט 50 שנה אחרי שיצאו השירים.

2. Alton Ellis – Mr. Soul of Jamaica

מאותה חנות בלונדון. כל שיר באלבום קלאסיקת רוקסטדי מפוארת מבית היוצר של Treasure Isle. שם האלבום מתאר בצורה יפה ביותר את אלטון אליס. אני זוכר כשאלטון אליס נפטר לפני כמה שנים, והסתכלתי על האלבום בצער רב.

3. Dennis Brown – No Man Is An Island

אני לא אוהב להשוות בין אומנים, אבל יכול מאוד להיות שהייתי בוחר את דניס בראון לאומן האהוב עלי ביותר. פינה חמה בלב שמורה להקלטות המוקדמות של דניס בראון ב"סטודיו1" שהוא הקליט בגיל של חטיבת ביניים! הכרתי לאט לאט חלק מהשירים בתור סינגלים, ולגלות שכמות מטורפת כזו של להיטים נמצאת באלבום אחד – וואוו.

4.The Heptones – On Top

אם ב-"Studio 1" עסקינן, האלבום הזה חובה בכל בית בישראל. או לפחות בכל בית אוהב רגאיי. אחוז מטורף של קלאסיקות ג'מייקניות באלבום אחד! רק כשכתבתי את הרשימה הזו נזכרתי שקניתי את הדיסק הזה מאחד חברי ההרכב המקוריים (Earl או Barry) מחוץ לחנות תקליטים בקינגסטון, ג'מייקה.

5. The Mighty Diamonds – Right Time

עברנו לסוף שנות ה70 ולאולפן בשם "Channel One", עם סאונד וסגנון שיותר מאפיין את הרגאיי הקלאסי והמסר הראסטפארי. הפקה ושירה משובחת, "סליי ורובי" על הדראם&בייס… יצירת מופת.

6. Tenor Saw – Fever

אחד האלבומים שמחברים בצורה מדהימה בין האהבה שלי לרגאיי ישן ולסגנון דאנסהול מרקיד יותר. טנור סו שהלך לעולמו בגיל צעיר, אחת האבדות הגדולות לעולם הרגאיי השאיר אחריו קלאסיקות נצחיות וחלק רציני מהן באלבום הזה!

7. Beres Hammond – Soul Reggae

אלבום הסולו הראשון של ברס. האמת שהתמכרתי לברס דרך להיטיו משנות ה80 וה90, אבל לאלבום הזה סיפור אישי. יש בו הקלטות סול לצד שירי "לאברז רוק" ראשונים של ברס. התקליט הוא די נדיר וסחבתי אותו כל הדרך מג'מייקה 🙂:)

8. Sanchez – Back at One

האוסף היחיד ברשימה שייך לסנצ'ז, אומן שאני מעריץ! משלב בצורה מושלמת בין סגנון שירה שמזכיר גוספל לבין רגאיי ודאנסהול. ראיתי אותו מופיע בלייב וזו היתה אחת ההופעות הטובות שראיתי בחיי!

9. Sizzla – Da Real Thing

כשממש התחלתי ללכת למסיבות רגאיי, ידידה טובה צרבה לי דיסק והסתתר שם האלבום הזה, ולאט לאט גיליתי את האוצר הזה. אחד מאומני הרגאיי העכשווי הטוב ביותר, בתקווה לשמוע מסיזלה רק עוד חומרים בסגנון הזה.

10. Bounty Killer – Ghetto Gramma

בכל מה שקשור לדיג'יי (ראפ) סטייל, האחד האומנים החשובים והאהובים עלי! ידוע גם בתור Poor People Governor, באונטי מעביר את המציאות הקשה בג'מייקה בדרך הטובה ביותר, בלי לבקש סליחה. נחשפתי לבאונטי בעיקר דרך סינגלים, אבל האלבום הזה