היי דפינישן: על הקריירה הזוהרת של איי אוקטיין
22 באוקטובר 2012  //  By:   //  אלבומים חדשים, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ניו רוטס, ראיונות, רידימים חדשים  //  No Comment

הוא החל כילד למשפחה קשת יום, עזב את בית הספר וחלם להיות זמר. אחרי שנתיים כזמר השנה בג'מייקה ולאחר אלבום בכורה, איי אוקטיין כבר כובש את העולם. "אני עובד קשה כדי להיות אחד הטובים בעסק הזה", הוא אומר בראיון מיוחד ומספר על הדרך למעלה

בדרך לאגדות. איי אוקטיין (KhoolRay)

כיום אין ממש חובב דאנסהול, רגאיי שנע לכיוון השנים האחרונות עם אהבתו למוזיקה, שלא מכיר את השם איי אוקטיין. כילד זה ממש לא היה סיפור, ובסך הכל כמו כולם הוא חלם להגשים את עצמו ובייחוד לעזור למשפחתו ולאימו. "הייתי 'בעל הבית' של המשפחה", הוא אומר.

בג'מייקה ישנן משפחות קשות יום רבות ובייחוד כאלו שאבי המשפחה כלל לא נמצא או שנטש למען אישה אחרת, והסיפור חזר על עצמו גם במקרה הזה.

באיומה מויר, בשבילכם איי אוקטיין נולד בכפר קטן בשם "סאנדי ביי" במחוז קלרנדון בג'מייקה. כילד לא ממש חיבב את בית הספר, ועם זאת למרות הקשיים ובלחץ אימו לא הזניח גם את נושא הלימודים (למרות שלא סיים את בית הספר) ובחר לאחר מכן להמשיך בכלל בלימודי אדריכלות שנמוגו עם הזמן לטובת החלום הגדול – להיות זמר.

כישרון ענק: מפנטהאוס רקורדס לכזה שרודפים אחריו

לאחר פריצה שהחלה בתחילת שנות ה-2000 אז הופיע בשם "ריצ'י ריץ"' לצד אמנים מוכרים בהרבה כמו בוג'ו בנטון, טוני רבל ואחרים, אוקטיין החל לצבור תאוצה. בשנים הראשונות הוא הופיע רק עם טיונים של דאנסהול הארדקור שכזה ועם הזמן התמתן. "חתמתי בהתחלה עם פנטהאוס בזכות זה שגילו אותי לצד בוג'ו וטוני רבל באותם הימים", הוא אומר.

החומרים שהוא מוציא הם מטען שספג במהלך החיים ואותם הוא מבטא בעזרת המילים והקול המיוחד כל כך. "אני כותב את השירים בהשראת דברים שאני חווה ביום יום" הוא מספר. "אני מנסה לכתוב ולשיר לאחר מכן, על דברים אמיתיים כך שאנשים יוכלו להזדהות עם התוכן", מעיד.

לאחר התקופה עם פנטהאוס רקורדס נדד לחוזה בין ארבע שנים בלייבל "ארואס", ובמהלך השנים האלו הוציא את הלהיט הראשון שלו "Stab Vampire". במקביל שינה את שם הבמה שלו לאיי אוקטיין. "רציתי משהו שייצג אותי כאמן. חבר שלי ואני דיברנו על זה ואמרנו שזה חייב להיות משהו על הופעה מושכת. High Octane, מדבר על אנרגיה, כלומר ביצועים ברמה גבוהה ומשם זה זרם לשינוי ל-I-Octane", הוא מספר.

אוקטיין בילה כאמור ארבע שנים תחת חוזה, אך תפס תאוצה אדירה בעולם הרגאיי ובג'מייקה כולה וזאת לאחר שסומן כבעל קול מלהיב במיוחד וייחודי למדי. הוא הפך לעצמאי, כזה שלא מחויב לאף אחד וכיום המפיקים הם אלו שרודפים אחריו בכדי שיקליט את קולו על הרידים שהם מפיקים. "כל מפיק מביא משהו אחר לשולחן, כך שהבחירה עם איזה מפיק לעבוד היא בהתאם לכיוון שאני רוצה לקחת כל טיון", מסביר אוקטיין את כיצד מתמודדים עם כל כך הרבה בקשות.

במהלך השנים שינה אוקטיין כאמור את כיוון המוזיקה שלו שיכול להיות מוגדר היום על סגנונות רבים מדאנסהול מתון יותר ובעיקר ניו רוטס. ייתכן כי התשובה טמונה בעובדה כי אוקטיין מעריץ סגנונות רבים של מוזיקה וגם אמנים מגוונים. "קשה לומר מי הפייבוריט שלי", הוא מעיד. "אני מכבד אמנים שונים ורבים. מבוב מארלי דרך סלין דיון ועד לסיזלה. אני מעריץ דבירם שונים אצל אמנים שונים", מסביר אוקטיין.

כשהוא נשאל על הפריצה שלו וכיצד הצליח למתג עצמו ככוכב ענק בעולם הרגאיי העכשווי אוקטיין מסביר זאת בניסיון שצבר עם השנים: "אני מאמין שעבודה קשה משתלמת. זה חלק גדול בהצלחה שלי. ביליתי זמן רב בצבירת יסודות ובעיקר בלהכיר את עצמי ואת הקול שלי. למדתי גם לעבוד עם מפיקים שונים וגם על התעשייה עצמה", הוא אומר וכנראה שאכן כך בונים מותג.

אחרי אלבום בכורה: לאן מועדת הקריירה של אוקטיין

אחרי שכבר יצר לעצמו שם של כוכב גדול אוקטיין התעסק בשנה האחרונה בהפקת אלבום הבכורה שלו "Crying To The Nation", אלבום שבא להעביר מסר מחאתי, מסר של האנשים ומסר שצבר במהלך חייו. איך בחרת טיונים שיכנסו לאלבום, הרי יש לך כל כך הרבה כאלה? "זה היה מאמץ משותף שלי, של המנהל שלי, רוברט לקינגסטון ועוד כמה אנשים. בדקנו את הטיונים גם בהופעות כדי לקבל תחושה של מה אוהבים ומה פחות. מה שלא חשבנו לנכון להיכנס, נותר כסינגל", הוא מסביר.

אוקטיין שחתם על חוזה עם ענקית הסלולר המקומית, דיג'יסל, כפרזנטור הראשי שלהם, מודע לצמיחה שלו כמותג עובדה שהובילה אותו לא פעם למחוזות זרים לצורך הופעות. "אני אוהב את אוהבי הרגאיי מעבר לים. לפעמים אנגלית זו לא שפת האם שלהם או שהם לא גדלו בתרבות הג'מייקנית והם עושים מאמץ כדי לאהוב את המוזיקה ואת הדרך שלה. אני מעריך את המסירות והנאמנות שמציגים המעריצים מעבר לים", מחמיא אוקטיין שכבר חרש את אירופה וארה"ב.

ההשראה המוזיקלית שלו היא רבה כאמור וגם הצמיחה אז לאן העתיד שלו. "אני מקווה לעשות עוד אלבום בעתיד, אבל כרגע אני רוצה להתמקד בעשייה ולבנות עצמי כאמן. כמו כן, אני רוצה להתעמק בדברים אחרים בתוך התחום. המטרה הבאה שלי? להיות מוכר יותר בעולם ולהרחיב את המוזיקה לשווקים נוספים", הוא מעיד.

עם הדרך שהקריירה שלו נוסקת אין חשש. עשר שנים מהיום איי אוקטיין הופך לאגדה? "קשה לי לענות על זה. אני עובד כדי להיות האמן הטוב ביותר ואם ג'ה יברך אותי בכך אז אולי אהיה אגדה. אני עושה רק את החלק שלי שהוא מוזיקה טובה ועבודה קשה", מצטנע אוקטיין.

"עובד כדי להיות הטוב ביותר", איי אוקטיין (Khoolray)

כשסוף השנה האזרחית כבר בפתח אוקטיין מתכנן עוד כמה טיונים מרהיבים לרזומה כשאחד מהם יצא ממש לאחרונה ונקרא Badmind Dem A Pree בהפקת מרקוס מיירי, הבן של בוג'ו בנטון שנכנס לתעשייה ובשיתוף עם באונטי קילה, טיון שכבר הספיק לגרוף תגובות אדירות ברחבי היארד. כמו כן, הוא עובד על צילומים לטיונים שכבר יצאו וכאלו שממש לאחרונה שוחררו כמו Bun It N Laugh. "לגבי הסטינג השנתי, אני לא יכול לדעת כרגע. נראה מה קורה עם זה ונחליט", הוא משאיר אופציה פתוחה.

אז אחרי שהקריירה שלו בנסיקה מדהימה כל שנותר הוא לבקש איזה מסר קטן ומרשים מאמן שמילים היא צורת הביטוי הבולטת שלו. "שמרו על בורא עולם ראשון ותאהבו אחד את השני. עבודה קשה גם כן מפתח להצלחה ואל תתנו לאף אחד לעצור בעד החלומות שלכם והגשמת המטרות שלכם". עם כאלו מילים יש ספק כי זה המותג החזק של ימינו?

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply