העשירייה: הטופ 10 של 2014
31 בדצמבר 2014  //  By:   //  דאנסהול, טיונים חדשים, כללי, ניו רוטס, רוטס רגאיי, רידימים חדשים, שולחן הניתוחים  //  No Comment

שנה חלפה, שנה באה – זמן למצעד: סיכמנו לכם הכל אז רגע לפני שבאמת אומרים "ביי" ל-2014 – הנה עשרת הצ'ונים של קאבום לשנה הנוכחית. כמה כרוניקס נכנסו לרשימה, למה היה קשה לבחור מבין מאות הקרטלים שהתרוצצו ברשת ומי בכלל נשאר בחוץ? 2015 מעבר לפינה – הכל בפנים

 TOP10המובחרים של 2014

2014 תגיע לסיומה ממש הלילה ורגע לפני ואחרי שכבר זכיתם לסיכום של אמני השנה, האמנים שפרצו, האמנים שיפרצו והלייבלים והרידימים שעבדו הכי חזק ועדיין עובדים ביארד, זה הזמן לשרוק לסיום עם הטופ 10 – כלומר עשר הצ'ונים הכי טובים שבקעו ברמקולים בכל פינה בקינגסטון, וגם הרבה יותר רחוק ממנה.

הכנסנו לרשימה רק צ'ונים שיצאו אחרי ה-1 בינואר 2014 ולכן נותרו מאחור צ'ונים שמתנגנים לא מעט בג'מייקה אבל יצאו לפני המועד החוקי (2014). למשל "Live Life" של אלקליין שמתנגן המון בג'מייקה, נותר בחוץ למרות ההייפ מסביבו. יצאנו לדרך – מוכנים?

Chronixx Ft. Protoje – Who Knows
העלייה המטאורית של כרוניקס הותירה מאחור להיטים אדירים שעד היום הוא מתקשה לייצר כמוהה. "Behind Curtain", "Warrior" ואחרים רק מחכים לחברים דומים אבל היוט הכי מדובר בג'מייקה ואולי בעולם ברגאיי כולו ייצר השנה מעט צ'ונים שזכו לעבור את מסך הברזל. המנוגן מכולם, הטוב מכולם וכזה שרץ מקינגסטון ועד לאוסטרליה הוא "Who Knows" בצוותא עם עוד יוט מהזרם הבלתי נגמר של ה-Reggae Revivel, פרוטוג'ה. הצ'ון יצא לפני 10 חודשים ותובל בקליפ לפני 8 חודשים. אז איך אומרים? תתחילו לשיר – "Who Knows".

Bugle – Anointed
ביוגל שעבר השנה תהליך עמוק של "חזרה בתשובה" והפך ראסטה, ייצר לא מעט מוזיקה, אך למען האמת הוא לא זוכה להשמעות רבות ברחבי האי. הצ'ון היחיד ששובה את לב כולם, הוא גם זה שכנראה שבה את שלכם. "Anointed" עם הליריקס המשובח של ביוגל כמו שרק הוא יודע לעשות מקבל פול אפים ו"פורוורד" בכל פעם שמנוגן ובכל דאנס שהוא מושמע. ההפקה אמנם אירופאית (תוצרת שבדיה) אבל הצ'ון חוצה גבולות. למישהו יש ספק שיש לצ'ון הזה מקום ברשימה?

Vybz Kartel – Miami Vice Episode
ממקום מושבו בכלא קרטל לא מפסיק לשחרר מוזיקה שמבעירה את כל קינגסטון וללא ספק הוא ה"אמן". לא משנה איפה, לא משנה מתי, לא משנה גם למה. וייבז קרטל ממשיך לשלוט ביד רמה בתעשיית המוזיקה הכל כך צפופה הזו. המבחר בלתי נתפס אבל מבין שניים שכן נכנסו לעשירייה שלנו מופיע ההמנון הזה שמזיז כל בחורה בכל דאנס. שבעה חודשים אחורה והעולם "רעד", היום זה כבר חלק נכבד מכל פלייליסט.

Vybz Kartel – Louis V
כמו שאמרנו או כתבנו המבחר כל כך מקשה עלינו אבל זה הצ'ון השני של ה"וורל בוס" ברשימה. ליריקס משובח כמו שהוא יודע לעשות לא מעט במהלך החיים שלו וגם מהכלא, קרטל ייצר להיט שאם לא ייקבל פול אפ – זה יהיה מפתיע.  "Mi Enjoy Mi Life Party Without End" – ככה זה כשנהנים מהחיים גם מאחורי סורג ובריח. עוד מועמדים לרשימה אצל קרטל: "Cya Test We", "Ordinary Servant", "Without Money".

Spice – So Mi Like It
ממש בתחילת 2014 נחשף לעולם הרידים "Boom Box" של Notnice. היום, כמעט שנה אחרי והצ'ון הזה הוא סמל לפריחה של אמנית הדאנסהול הכי חמה בתעשייה. גרייס המילטון עושה זאת בצורה חכמה, כמעט ולא מופיעה בג'מייקה ופורצת גבולות. תצפו ממנה לעוד להיטים ב-2015 ובינתיים? למעלה מ-10 מיליון צפיות ביוטיוב מחייבים כניסה למצעד.

Popcaan – Where We Come From
לפני חצי שנה חשף פופי את אלבום הבכורה שלו שנקרא בדיוק כמו צ'ון הנושא שלו. "Where We Come From" הוא הצ'ון החם באלבום ביחד עם "Everything Is Nice", אבל המשמעות מאחוריו מאפשרת לו לדלג מעט קדימה לתוך המצעד. פול אפים ללא היכר בכל דאנס ובעיקר ציון דרך לכך שפופקאן הוא כבר לא אותו יוט מגאזה ב-2009. עכשיו? חובת ההוכחה עליו.

Demarco – Good Book
השנה הטובה בקריירה של דמרקו ללא ספק. הוא החל להתרכז רק במוזיקה ולא בכל המסביב והפירות הגיעו במהרה. יש לו לא מעט צ'ונים שמתנגים ברחבי ג'מייקה ובעולם (בעיקר לבחורות), אבל ה-צ'ון הבולט הוא כמובן "Good Book" על הרידים שיצא לפני קרוב לשנה והופק ע"י ZJ Liquid. מרקו בקצב הנכון ועם המשך עבודה נכונה הוא ייכתב בספר החיים הטובים ללא עוררין.

Stephen Marley Ft. Sizzla & Capleton – Rockstone
האלבום של סטיבן מארלי אמנם נדחה במעט אבל הצ'ון הכי מרתק ממנו שוחרר במהלך השנה וגרר מליוני האזנות בקרב חובבי הרגאיי. "ראגה" כפי שהוא מכונה, אסך אליו שני אמנים שיודעים את העבודה ויחד יצא צ'ון שהוא פשוט קרוב להיות מושלם.  אין ספק ההפקות של המארלי'ס זה סיפור שונה מהשאר.

Mavado – Nah Use Dem
האמן השני הכי "שורף" בתעשייה ואי אפשר בלי להכניס אותו למצעד. אמנם צ'ון חדש יחסית אבל כזה שעוד יזכה למאות פול אפים בג'מייקה ובעולם. Chimney Records תמיד יודעים את העבודה ולראייה רידימים שלהם מהעבר שעדיין מתנגנים לא מעט ביארד. ואדו עטור להיטים ולמרות שהוא לא יוצא מארה"ב על מנת להשיג ויזה, הוא מפגין את הביצועים החמים ביותר כמעט על כל רידים. גולי גאד משתבח עם השנים גם הוא.

*

Jah Cure  – Life We Live
סוגר את הרשימה אחד הצ'ונים המושקעים ומלאי המשמעות של 2014. בדרך עוד אלבום שייצא במרץ 2015 "אייה קיור" שלף להיט שמתנגן בתחנות רדיו, בדאנסים וגם הרבה מעבר לים. בשקט ועם עבודה נכונה קיור ממתג את עצמו כאייקון אמיתי ולצד השירה הוא גם לומד את ההפקה בעצמו כשהצ'ון הזה הוא רק חלק מאלבום שכמעט כולו בהפקה שלו עצמו! אנחנו כבר טעמנו מהאלבום כולו – אז תחכו ל-2015.

מי לא נכנסו לרשימה? איי אוקטיין (אמנם מכונת להיטים אבל אף צ'ון לא שבה את לב הקהל כמו העשירייה למעלה), ביזי סינגל (באופן מפתיע, לא ממש מתנגן בג'מייקה ואולי בצדק מפאת מחסור בלהיטים אמיתיים), אלקליין (רותח אבל לא מספיק כדי להיכנס לרשימה), טארוס ריילי (Dem A Watch, היה פותח את העשירייה השנייה). 

סיכמנו לכם את 2014 במלואה, עכשיו באמת הפנים קדימה. מוכנים?

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply