הקול והאמת: ראס שיילו פותח את הלב
9 באפריל 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, חדשות, חדשות אחרונות, כללי, ראיונות, רוטס רגאיי, רידימים חדשים  //  No Comment

עם קול שזוכה להשוואה לגארנט סילק הוא מודה למי שנתן לו במה: "חייב תודה לכל המפיקים", מצטנע: "גארנט מודל להערצה", חושב שראסטה זה לא רק על הראש: "משהו פנימי" ומבקר את טומי לי: "זה לא מה שכיוונתי אליו". ראיון מלא אותנטיות

מלא באמת שלו. ראס שיילו

את העובדה שיש בג'מייקה המון אמני רגאיי לאורך ההיסטוריה כולכם ודאי יודעים. הרי בכל חמש דקות לערך צומח אמן חדש באי הקאריבי הזה. עם זאת, יש סיבה לכל אלו שנצרבים בתודעה. חלק בגלל הוייב, חלק בגלל הלוק וחלק בגלל הקול. וכנראה שגם תמנו עוד מספר סיבות כמו האמת, הליריקס וכו'.

הקול המיוחד של גארנט סילק נחקק בזיכרון של כל מי שגדל על המוזיקה הזו, אמן של אחד לדור יש אומרים. בין שלל הקולות יש אחד שלעיתים נשמע כמי שמזכיר אותו מעט מבחינה ווקאלית, ראס שיילו קוראים לו. הוא נמנה על זרם הבובו שאנטי, יליד ארה"ב והותיר כמה צ'ונים מלאי השראה במהלך שנות ה-2000, כאלו שהרעידו כל דאנס של סטון לאב ברחבי ג'מייקה וקינגסטון בפרט.

אותנטיות שנעלמה: שיילו ושנות הפריצה
ראס שיילו נולד בשם תומאס וויליאמס ב-1974. את הילדות העביר במשפחה עם שורשים ג'מייקנים, אך את הדחיפה הראשונה למוזיקה קיבל בתחילת שנות ה-90 כשהגיע לראשונה לג'מייקה. בין כל המפיקים שנתנו לו את הבמה הוא הצליח להיכנס לליבו של דונובן ג'רמיין, האיש שמאחורי פנטהאוס רקורדס, מפיק שלאורך היסטוריית הרגאיי עבד עם הרבה מאוד אמנים. "ג'רמיין נתן לי הרבה מהדחיפה למוזיקה. הוא מפיק אגדי עבורי ועבור רבים, ללא ספק אחד הגדולים", מעיד ראס שיילו.

שיילו קיבל במה מהרבה מפיקים וטוען כי ההשפעה שלהם היא שיצרה לו את ההצלחה למעשה. "לא רק ג'רמיין היה שם. אני חייב תודה לכל המפיקים שעבדתי איתם כמו בובי דיגיטל וקינג ג'אמי. גם VP רקורדס שעזרו לי עם האלבום From Rasta To You שיצא ב-2002. הם אלו שיצרו את המוזיקה האותנטית מבחינתי", הוא מרעיף שבחים.

שיילו מאמין במסרים אמיתיים איתם הוא נושא עימו כחלק מתרבות הראסטפארי אלייה נחשף כבר בילדותו בניוק יורק. "ראסטה זה משהו פנימי. לא מחייב שיהיו לך דרדלוקס כמו שמורגן הריטייג' שרים, אבל מבחינתי זה להתעסק בדברים חיובים. המוזיקה היא משהו שאני חי ויוצר. זה מילים, זה וייב. הכל אמיתי".

הוא אמנם מודע לכל הזרם החדש בג'מייקה שכולל אמנים כמו כרוניקס, אך מבחינתו המוזיקה איבדה משהו. "כשאני מגיע לג'מייקה, אני נחשף לשינויים. דמויות כמו שדים (מכוון לטומי לי) פופולאריות וזה לא מה שאני כיוונתי אליו", הוא מסביר.

ההשוואות לגארנט: רק מודל להערצה
בשנים האחרונות הוא אולי נעלם מעט מהבמות, אך היו שנים בהם הצ'ונים Are You Satisfied, Child Of Slave ו-Unto Zion עיטרו כל דאנס של סטון לאב ברחבי קינגסטון. "היו שינויים רבים במבנה של המוזיקה. אני בהחלט אוהב את מה שחלק מהצעירים עושים היום, אבל אז הייתה אנרגיה אחרת – חיובית. אני מודה על כך שהייתי חלק מזה למרות שמוזיקה זה משהו שאני לא אפסיק לעשות", הוא אומר.

הקול המיוחד שלו בתוספת הליריקס גרמו לא פעם להשוואות לגארנט סילק האגדי. "שמעתי את זה. אנשים אפילו אמרו 'חשבנו שגארנט מת' כששמעו את הקול שלי, אבל מבחינתי זה רק מחמיא, הוא מודל להערצה והערכה עבורי", מעיד.

שיילו מרגיש מוחמא. גארנט סילק (Jamaican Gleaner)

כאמור בשנים האחרונות הצ'ונים שלו לא ממש זכו לחשיפה של אותו עידן באמצע שנות ה-2000, אך ההייפ שהוא יוצר עדיין קיים. לאחרונה הופיע בפסטיבל השנתי של טוני רבל, Rebel Salute, לצידו של סיזלה במופע שנחשב לאחד הטובים בפסטיבל.

"היה נחמד לראות שהקהל אוהב את אותם אמנים שעובדים כבר שנים רבות", מעיד שיילו על ההופעה ברבל סאלוט ומספר על עתידו המוזיקלי. "בימים אלו אני בסבב הופעות בארה"ב ויש לי גם הופעות באירופה בהמשך. אני עובד על אלבום חדש שמוקלט בניו יורק ובג'מייקה ויצא במהלך השנה", אומר שיילו.

"תגידו תודה על החיים. זו המתנה הכי גדולה שיש", הוא מסכם במסר לכולם. האותנטיות נשארת לכל אורך הדרך.

תודה רבה לטבסקו, Badboy Int'l על העזרה.

לעידכונים, ראיונות, צ'ונים, רידימים וקטעי וידאו מבדרים הצטרפו אלינו בפייסבוק.

About the Author :

Leave a reply