הרוח נושבת צפונה: מונטיגו ביי הופכת לבירת הדאנסהול בג'מייקה
5 בספטמבר 2019  //  By:   //  אמנים חדשים, דאנסהול, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, שולחן הניתוחים  //  No Comment

האלימות לא נעלמה אבל הכוכבים המקומיים לא מפסיקים לפרוץ מחסומים. טיג'יי כבר עיצב לעצמו שם, סקווש הוא טרנדי ומטפח צעירים ומי בכלל התחיל הכל? כנסו ותגלו. יש גם סקר

טיג'יי, טומי לי ספרטה, דאדי וואן וסקווש, מוביי פורחת (לפי כיוון השעון)

היא נחשבת אולי לעיר האלימה ביותר בג'מייקה, לא פעם נמצאת במצב חירום ביטחוני ועדיין הבירה החדש של הדאנסהול שמכה ברחובות ג'מייקה היא מונטיגו ביי."מוביי" (בשפה המקומית) רוויה בגטאות קשיי יום ומלאי עוני. העיר השניה בגדולה אחרי הבירה קינגסטון אבל בשנתיים האחרונות ההייפ המקומי נע לכיוון החוף הצפון-מערבי של ג'מייקה. 

לצד העוני והאלימות, בקהילות כמו סולט ספרינג וגלנדבון צמחו הקולות המובילים בתעשיית הדאנסהול בג'מייקה ובקאריביים וייתכן שאף תזלוג לאירופה בעונות הפסטיבלים הבאים. יש מי שמזהים את זה כדאנסהול, יש מי שמכתירים את מונטיגו ביי כבירת ה"באדנס" שכנראה מושפע מהמצב באיזור אך כשמדובר במפיקים בכירים כמו Damage Musiq שאמון על לא מעט להיטים בשנים האחרונות ובשנה האחרונה גם Shabdon Records ו-Hemton Music עולים לכותרות עם שלל להיטים – אין ספק מי מוביל את הטון בג'מייקה בימים אלו.

אז אחרי הקדמה קצרה, החלטנו לעשות לכם סדר בשמות, ואתם תבחרו מיהו הכוח החזק ביותר במונטיגו ביי.

טייג'י (Teejay)
שם אמיתי: טימון ג'ונס
כינוי: Uptop Boss
רקע: הדיג'יי הבולט שפרץ אשתקד כל גבול אפשרי בג'מייקה הוא תוצר הגטו הלא פשוט בגלנדבון שבמונטיגו ביי. עוד לפני שבע שנים ניסה את מזלו, הקליט לא מעט והכישרון ניכר אך הצ'ון שהקפיץ אותו לתודעה היה "Uptop". ההמשך היה בחוזה אצל Romeich Ent במהלך שהקפיץ לו את הקריירה למקומות אחרים. הופעות בכל רחבי הקארייבים, קנדה וגם אנגליה היו מנת חלקו של מי ששיחרר מאז שלל צ'ונים מבריקים. מ-"Uptop Boss" שהדליק אי שלם והקפיץ כל בחורה ועד הלהיט העכשווי – "Shub Out".
להיטים: "Uptop", "Uptop Boss", "Shub Out", "Owna Lane", "Grimy", "Henney & Weed".

טומי לי (Tommy Lee Sparta)
שם אמיתי: לירוי ראסל
כינוי: Sparta
רקע: הוותיק באמני מוביי החדשים ואולי הראשון להביא את הבשורה לחוף הצפוני. צמח במונטיגו ביי וזוהה על ידי וייבז קרטל עוד בסוף העשור הקודם. מאז הקריירה שלו ידעה עליות וירידות, מעצרים, הסתבכויות אבל הדימוי המוזיקלי לא נפגע. ה"שטן", ה"שד" או איך שלא תגדירו הוא אמן מנוסה שעובד ומייצר לא מעט בשנים האחרונות. חווה פריחה מחודשת השנה עם הלהיט "Blessings" בהפקה של דמאג' – עוד תוצר של הגטו המקומי.
להיטים: "Holding Out The Pressure", "Psycho", "Savage Life", "Stacking Up The Paper", "Blessings"

סקווש (Squash)
שם אמיתי: אנדרה וויטאקר
כינוי: 6ix Boss
רקע: בשנה שעברה סערה מונטיגו ביי. מצב החירום היה קשה ואחד שסבל או הואשם במעורבות באותה אלימות היה סקווש. אמן הדאנסהול שאולי מספק את מירב ההייפ בימים אלו היה כלוא במשך כמעט שמונה חודשים דווקא אחרי ששיחרר את "Lavish" ואת "Six Boss" ועלה לתהילה. ב"Gyaltigo Bay" כפי שחלק מהסלנג מכנה את העיר הצפון-מערבית רק חיכו לשחרור שאכן קרה בינואר. מאז סקווש לא מפסיק לשחרר מוזיקה ולמתג את עצמו לצד הצלע השניה לסיקס – כרוניק לואו ככוח העולה במוזיקה הג'מייקנית. וייבז קרטל לא התעלם מכך, תהיו בטוחים – Six Is Real .
להיטים: "Money Fever", ""Beat Dem Bad, "Can't Be The Same", "Oh La La", "Standard", "Trending".

האמן הכי חם במונטיגו ביי?

Teejay
Squash
Tommy Lee Sparta
Rygin King
Daddy 1
Shane E
Created with Quiz Maker

רייג'ין קינג (Rygin King)
שם אמיתי: מת'יו סמית'
כינוי: Trap King
רקע: האיש שהביא ניצוץ חדש. רייג'ין קינג פרץ אשתקד עם קול מיוחד ומשהו שונה לשולחן. להיטים מלאי משמעות וליריקס שחרכו כל דאנס בג'מייקה וגרמו לקהל לתהות מי זה הצעיר הזה. מאז הפריחה לא עצרה, הוא כבר עיצב לעצמו שם כמלך הטראפ והפך את "Tuff" ללהיט שכל בחורה אהבה לשמוע. בתחילה אף היה יריבם של סקווש והסיקס אך ההדורים נרגעו מעט.One King, Trap King.
להיטים: "How Me Grow", " Learn", "Tuff", "Things Go Change", "ZN3".

דאדי וואן (Daddy 1)
שם אמיתי: אדריאן דיילי
כינוי: Daddy 1 Six
רקע: את הסיקס מכנים כדבר הכי חם בחצי הכדור המערבי ואולי בצדק, אז אם כך, האמן הכי טרנדי אצל ה-Six הוא דאדי וואן. רק בן 20 וכבר עם רזומה של הופעות בפסטיבלים גדולים בג'מייקה. בן טיפוחיו של סקווש כבר מספיק להזיז לא מעט בחורות עם כמה וכמה להיטים. תאמינו לנו שההייפ סביבו רק יילך ויתגבר.
להיטים: "Anthem", "Custom".

שיין אי (Shane E)
שם אמיתי: תיאופילוס אדוארדס
כינוי: DrugLord
רקע: הפריצה המאוחרת שנהנית מההצלחה של מוביי היא זו של שיין אי. בגיל 29, גיל יחסית מאוחר אך כשהוא מספר שנים בניסיונות לפרוץ את המחסומים, השנה האחרונה העלתה אותו מעט לתהילה. כמה "דיסים" מפורסמים ובעיקר כמה שירים שהספיקו להתנגן בגאווה אצל סאונדים בעיר וגם בקינגסטון העלו את ערכו. מדובר בבן הדוד של קורי המנוח מ-Merital Family, עוד צלע לגאזה של קרטל. "המוות של קורי גרם לי להגביר את המאמצים להיות ממשיך המורשת שלו למען המשפחה" הוא סיפר לאחרונה.
להיטים: ""Blessings A Flow, "Gone Sleep".

אז בניגוד למה שחושבים, כרוניק לואו אמנם משתייך ל-6ix אבל הוא תוצר המחוז סנט תומאס (ממנו צמח פופקאן) ולכן הוא למרות הקירבה לסקווש הוא לא ברשימה. תוסיפו את היריב החדש – ג'הבילאני שמגיע גם מהחוף הצפוני אך מאוצ'ו ריוס ותקבלו רשימה רק של אלו שצמחו בין הגטאות והרחובות של מוביי. לבירה החדש של הדאנסהול כבר הכתרנו אותה?

אהבתם? תבדקו אותנו באינסטגרם ובפייסבוק

About the Author :

Leave a reply