כבר לא הילדה הרעה: ססיל מתעסקת בלכבוש את העולם
26 בפברואר 2013  //  By:   //  דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, ראיונות  //  1 comment

המין הנשי תופס תאוצה בעשייה המוזיקלית בג'מייקה. ססיל מספרת בראיון על הקריירה ("תמיד אהבתי צ'ונים בעלי משמעות רגשית"), על ג'מייקה ("אתה חייב כל הזמן צ'ונים עדכנים כדי להיחשב קיים") וגם על כרוניקס ("סופרסטאר"). ראיון מלא וייב

ססיל חושפת. לא רק Bad Gyal 

עבור צעירים ג'מייקנים רבים המוזיקה מהווה מפלט לעשייה ממצבים שונים בחיים. כשמדובר בבחורות הכמות פחותה בהרבה, אך עדיין ישנן את בנות המין היפה שהצליחו להתברג במפת מוזיקת הרגאיי, הדאנסהול ושלל הז'אנרים ולהיכלל בהיסטוריה המוזיקלית העשירה באי הקסום הזה שנקרא ג'מייקה.

אמנם במבט לאחור מי שהצליחה לשרוד לאורך עשורים את כל התפתחות המוזיקה כמעט לבדה היא מרסיה גריפית'ס שעד היום הקול שלה גורם לרטט אצל הקהל. בעשורים האחרונים יש צמיחה בעשייה אצל נשות הרגאיי ואפשר לציין את ליידי סואו, מאקה דיימונד, איליין, איתנה וכמובן גם את ססיל צ'רלטון או כפי שאתם מכירים אותה רק בשם הבמה – ססיל, הילדה הרעה, ה-Bad Gyal של הדאנסהול עד לא מזמן.

החבר של אבא, שון פול וגם לא מעט פרובוקציות
ססיל נולדה בדיוק לפני 36 במחוז מנצ'סטר, במרכז ג'מייקה, והעבירה את מרבית ילדותה בבירת המחוז, מנדוויל. הכישרון המוזיקלי שלה זוהה בגיל צעיר על ידי חבר של אביה, מייקל קופר, חבר להקת Third World. תחילה שימשה כזמרת ליווי של הלהקה, אך זו גם נתנה לה במה להפגין את כישוריה. ההמשך היה בעבודה עם ג'ה מייסון כזמרת ליווי וחיבור עם שון פול שלמעשה פתח בפניה את דלתות עולם המוזיקה.

הצ'ון "Can You Do The Work",  מכר למעלה משני מיליון עותקים והכניס לתודעה את ססיל. "החיבור עם שון פול השפיע עליי רבות. הוא מדהים, אמן בקנה מידה של מיינסטרים, אין ספק שזה פתח לי דלתות", מעידה ססיל.

מאז פרצה למצעדי הצ'ונים נחשבה ססיל לילדה הרעה של הדאנסהול והרגאיי. האלבום הראשון שלה, "Bad Gyal", שיצא בשנת 2008, זכה להיות אלבום הרגאיי הראשון שנכנס למגזין פלייבוי בגרמניה. "אני בסך הכל רציתי לרצות את עצמי, אחרי הכל, הקהל הוא האוזן שלי וכשהוא אהב את העשייה, אמרתי לעצמי שזה טוב", היא מספרת על הקיטלוג ההתחלתי.

מאז וכשחלפו יותר מארבע שנים ססיל אמנם עדיין בעלת מראה שובה עין, אך הצ'ונים נהפכו לכאלו שמדברים יותר על חוויות אישיות, על רגש. רק בשנתיים האחרונות הוציאה לא מעט צ'ונים כאלו שנכנסו היטב לפלייליסט של תחנות רדיו בג'מייקה. When You're Gone, Hot Like We ואחרים הצליחו להציב לססיל רף גבוה והיא אכן מודה ששינתה מעט באופי עימו החלה. "באופן כללי האהבה האמיתית שלי היא לשיר צ'ונים בעלי משמעות רגשית", היא אומרת.

תחת עין בוחנת: ססיל במבחן התוצאה
לא פשוטה העבודה של אמן, בייחוד לא במדינה כמו ג'מייקה שכל הזמן דורשת עוד ועוד מוזיקה, עוד ועוד ריגושים. ססיל מנסה למצוא זמן בין טורים רבים של הופעות בעולם (בראיון עצמו היא נמצאת בסיבוב הופעות בקניה יחד עם כרוניקס) כדי לשמור על השם שלה ביארד, וכשמדובר בבחורה העסק לא פשוט. "אני כל הזמן עובדת על סיבוב ההופעות שלי כך שיוצא לי לטוס הרבה. עם זאת, בג'מייקה אם אין לך צ'ון עדכני – אתה פשוט לא נחשב", היא מעידה ומגלה עוד מסוד הקסם של האי: "זה לא פשוט לכתוב כל הזמן צ'ונים חדשים, אבל אתה לא נחשב עכשווי אם לא, כך שלפעמים אין ברירה", היא מוסיפה.

כשניגשים לסוגיית הזמרות ססיל מנסה שלא ללכלך את ידייה ב"דיסים" עם הפרטנריות לבמה. המתיחות הליריקלית בין אמניות הדאנסהול היא לא דבר שכיח. רק לאחרונה בסטינג 2012 זכינו לראות את הדיס המבדר בין ספייס למאקה דיימונד, אך ססיל מתעקשת לא להיכנס לזה. "יש כמה דברים שמראש אני לא אגיב להם", היא אומרת בצחוק.

מפרגנת לקולגות. ססיל (Khoolray)

בכלל נדמה כי נושא המיניות של האמן לא משחק תפקיד בעינייה. "אני לא מסתכלת על זה במונחים של מין. יש זמרות מוכשרות, כאלו שאני אוהבת ונמצאות ברשימה שלי. ליידי סואו, טניה סטיבנס, מרסיה גריפית'ס, קווין אייפריקה, איתנה ואיליין. אני מעריכה את העבודה שלהן", מעידה ססיל. "אלו אמניות עם מילים, סגנון נהדר ותגובה נהדרת לקהל שזה מאוד חשוב", מסבירה את הערכתה לקולגות.

ססיל טוענת כי הסטייל שלה נבנה דרך הערצה לאמניות, חלקן מעולם הרגאיי, אך גם מעוד סגנונות מוזיקליים. "אני מאוד אוהבת את ריטה מארלי. אבל גם וויטני יוסטון, מדונה, פיונה אפל ואניטה בייקר ברשימה. זו המוזיקה שגדלתי איתה", היא מספרת.

הכל עניין של וייב וחינוך
כאמור ססיל גדלה הרחק מקינגסטון, בהרי מנדוויל ולאורך התפתחותה המוזיקלית לא עשתה כמו רבים אחרים את הצעד לעבר קינגסטון כדי לפרוץ. "אני לא בהכרח חושבת שזה קשור להיכן אתה גדל, אלא לחינוך שאתה מקבל והמחשבה שאתה יכול לעשות משהו בעולם גם אם אתה לא בקינגסטון", היא אומרת.

עובדת ללא הפסקה. ססיל

קינגסטון או מנדוויל, זה לא ממש משנה, ג'מייקה שמייצגת בסך הכל כשלושה מיליון איש, מצליחה להשפיע על עולם המוזיקה ברמה לא מובנת ביחס לגודלו של האי הקטן. "אני מניחה שזה בגלל מה שאנחנו מציגים, הוייבז שלנו שנע סביב זה. אני רוצה רק לקוות שרבים מהאמנים יאמינו שאפשר לכבוש את העולם" ,היא אומרת וככזו שחוותה קהלים אחרים היא מעריכה גם את הקהל מחוץ לג'מייקה. "ברור שיש שוני מהקהל בבית, אבל אני מעריכה את הקהל. הם אוהבים את המוזיקה, כמהים לה ורוצים להמשיך ולקבל אותה", מעידה.

אי אפשר שלא להתייחס לתופעה ההולכת וגוברת שנקראת כרוניקס. ססיל שיתפה פעולה לאחרונה עם האמן בצ'ון העונה לשם African King ופשוט מוקסמת מהילד. "כשאני שומעת את השם כרוניקס, אני פשוט צועקת. הוא סופרסטאר", היא מחמיאה.

לקראת סיום מבקשת ססיל להעביר מסר. "פשוט תעשו את העבודה שלכם. המוזיקה לא צריכה להפריד בין אנשים, רצוי לחקור, לקרוא ולהעמיק. תנו כבוד לעמים ותרבויות ורק תמשיכו לתמוך. המון אהבה". קניתם?

About the Author :

1 Comment to “כבר לא הילדה הרעה: ססיל מתעסקת בלכבוש את העולם”

Leave a reply