לא סתם זמרים: די ג'יי וסינג ג'יי על שולחן הניתוחים
26 ביוני 2013  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, הופעות חיות, חדשות אחרונות, כללי, סאונד קלאש, שולחן הניתוחים  //  No Comment

ביני מאן הוא די ג'יי או סינג ג'יי? ומה בעצם באונטי קילה? רגע וכרוניקס למה נשייך אותו? שאלתם את עצמכם את השאלות הללו פעם? ריאליטי, טבסקו ואלאן מנסים לפרש ולתת לכם קצת יותר מושג ברזי עולם הרגאיי. וגם: מי הבולטים בכל תחום?

טבסקו, ריאליטי ואלאן. הכה את המומחה

בעולם של מוזיקת המיינסטרים הרבה יותר פשוט לזהות בין מושגים. זמר הוא זמר, די ג'יי הוא די ג'יי וסביר להניח שמי שלא נכנס לרזי תרבות הרגאיי גם יחשיב את מי שמנגן לכם בדאנסים ומסיבות כדי ג'יי, כן, זה שבוחר מה תשמעו.

ועם זאת, למרות שזה אולי נראה מבחוץ אותו דבר, ממש לא ככה הם פני הדברים. האנשים על העמדה בדאנס הם אנשי סאונד שתפקידם ברור (MC, סלקטה, אנג'יניר ועוד), כשמתכוונים למילה די ג'יי בעולם העשיר של מוזיקת הרגאיי – המשמעות שונה ומלאת הבדלים כאשר אותו זמר כביכול מתחלק לדי ג'יי ולסינג ג'יי. ריאליטי ( אורן מקמיל, ה-MC  של איימר סאונד), טבסקו (אביב,MC  וסלקטה שמייצג בארץ את הסאונד הניו יורקי Bad Boy Int'l) ואלאן (אלון ברגר, MC  וסלקטה בסאונד מיסטיקל יוט) מנתחים קצת יותר לעומק את ההבדלים בין המונחים ומנסים לעשות לכם סדר.

יחי ההבדל הקטן: מה זה בכלל די ג'יי וסינג ג'יי?
ראשית, כדאי לברר את הסוגייה לעומק. שליטה במילים על רידים מסויים או קטע אינסטרומנטלי היא מצרך נדיר שיש כמעט לכל אמן בולט באחד משני התחומים. מה מבדיל ביניהם? המקצב, המעבר מווקאליות נטו לסגנון שמתאים יותר לראפ המקורי מארה"ב. "מקור השינוי הוא בשילובם של שני הסגנונות, בג'מייקה מאמצע שנות ה-60 הצטרפו לזמרים ששרו בהשראת מוזיקת סול אמריקאית  חברה שהיו מראפרפים על הקטע האינסטרומנטלי של צד ב של תקליטון כזה או אחר והם נקראו  די ג'יי", מסביר תחילה ריאליטי את התולדה של בתופעה בג'מייקה. "הדי ג'יי הוא בעצם האבא של ההיפ הופ", מבהיר טבסקו את הנושא בצורה חד משמעית.

אמנם הזליגה של הראפ מארה"ב ושילובו בתרבות המוזיקה בג'מייקה החלה בשנות ה-60, אך פריחתה של התופעה ושידרוגה למעשה התרחשה עם הופעתם של אמנים בלייב על מערכות הסאונד סיסטם דבר שניכר היטב בשנות ה-80 בג'מייקה. "הגבול בין שני הסגנונות נהיה פחות ברור בגלל אמנים שהיו בעצם ורסיטילים ויכלו לשלב בין הסגנונות ובעצם ליצור סגנון קצת שונה", מסביר אלאן.

סינג ג'יי הוא למעשה תוצר של די ג'יי ששידרג את ההופעה הווקאלית שלו. "המושג התפתח כאשר די ג'יי פיתח והשתמש בכישרון הווקאליות והפך את הראפ למעיין ראפ מלודי, שילוב שבין שירה מלודית לראפ מהיר, קולח ולעיתים משעשע", מנסה ריאליטי לפשט את שני המושגים.

"הסינג ג'יי הראשון שנחשפתי אליו היה ליטל ג'ון, ואחריו וויין וונדר, היה לי מאוד קשה להתרגל לתופעה הזאת כי אתה רגיל לשמוע רידים של דאנסהול ועליו די ג'יי ופתאום מישהו מתחיל לשיר", מציין טבסקו פרט מעניין ומוסיף: "בזירת הקלאשים יש תחום יותר 'אפור',  בין סינג ג'יי לזמר הויכוח לא נפסק כאשר צריך לנגן Vocal Round, עם זאת ההבדל בין די ג'יי לסינג ג'יי הוא די ברור אחרי הכל", הוא מסכם.

יכולת השיפוט שלו קובעת. קהל במהלך קלאש

שולפים מילים: התכונה החשובה של הדי ג'יי?
אחרי שניסיתם להבין מה ההבדל בין שני המושגים הללו, אפשר לומר שדי ג'יי טוב הוא כזה שיודע לשלוף מילים בכל רגע נתון כאשר מתנגן סביבו אינסטרומנט. "די ג'יי טוב הוא כזה שיודע לירות מילים מרתקות ויוצר עניין דרך ההגשה שלו , קצב החריזה ,הרלוונטיות והסטייל היחודי שלו שהופך אותו לשונה מהשאר", מסביר ריאליטי.

טבסקו נותן פן מעניין נוסף לנושא: "די ג'יי טוב לדעתי לפחות נחשב אחד שמצליח למשוך את תשומת לב הקהל הג'מייקני, ולא שתחשבו שזה עניין קל, יש מאות של אמנים בג'מייקה, שאם הקהל לא אוהב או לא מתחבר הוא מוחא לו כפיים, שלא כמו במערב, זה סימן ל-'יאללה נקסט' במילים אחרות".

אלוף באלתור של מילים. קוקו טי

שליפת המילים, הרלוונטיות שלהן, והיכולת הבידורית שבהן כולן הם מצרך חשוב להפיכת די ג'יי לפופולארי ואהוד, הרי אהדת הקהל היא המשקפת מי טוב ומי לא. "שליפת מילים היא ללא ספק פרמטר חשוב והכרחי בקריירה של כל די ג'יי נחשב, מעבר לזה הוא צריך להיות רלוונטי מבחינת מסרים ,יודע להשתמש בהומור, יודע להיות חד ומהיר שצריך ובעל יכולת לכתוב ולשיר על כל נושא בעולם", מסכם ריאליטי את התכונות החשובות לדי ג'יי שאותם מאמצים גם הרבה מהסינג ג'יי.

"זה נכון ששליפת מילים היא תכונה חשובה וכאלה שטובים בתחום לא חסרים. החל מסופר קאט וארלי בי ועד לביני מאן", מציין אלאן. "לא הייתי פוסל גם את הזמרים הווקאלים כמו שוגה מיינוט או קוקו טי שהתחילו לשיר לייב על סאונדסיסטמים והם גם אלופים באלתור במקום", הוא מוסיף נתון מעניין.

אז עם תכונה בולטת של שליפת מילים לא ממש יצאנו מהסוגייה הזו, אבל אפשר לומר שזה מארז של של תכונות שיוצרות אמן, או אמן בעל מעמד ליתר דיוק.

מטובי הדי ג'ייז. בוג'ו בנטון

הבמה כשופטת? יש גם כאלה שלא לוהטים מול קהל
אחרי שהבנו מהו די ג'יי ומהו סינג ג'יי אולי דרך דוגמאות חיות ושמות שכולם מוכרים התופעה תהיה ברורה יותר. טבסקו חושף אותנו לפרמטר נוסף שמגיע מעניין הבמה, או לפחות במעמד של  בקלאשים. "אמן כמו מרסילס מקבל רגליים קרות שנה אחרי שנה בסטינג למשל, וכנראה שהוא לוקה בחסר בשליפת מילים, לעומתו קיפריץ' שהצ'ונים שלו לא מבריקים בדרך כלל, אבל בקלאשים הוא מסוגל ליצור הייפ גדול סביבו", מציין פרט מרתק.

"אפשר לומר שבמגרש של הגדולים הליריקס זה פרמטר מאוד חשוב, אבל לא תמיד קובע. מובאדו בייש את עצמו בקלאש מול וייבז קרטל, אבל מבחינת צ'ונים הוא צבר עשרות להיטים. אם אמן עולה מילים רלוונטיות בנושא מסויים הוא תמיד שומר על עצמו חם בפני הקהל", הוא מסכם.

ובכל זאת, ריאליטי, טבסקו וגם אלאן מסכימים לגבי הבולטים שבתחום הדי ג'יי, דבר שיוצר דורות על גבי דורות של אמנים. "אצל הדי ג'יי אפשר לציין את האבות המייסדים דוגמת יו רוי. כמובן שעם השנים זה התפתח אמנים כמו באונטי קילה, בוג'ו בנטון, נינג'ה מאן ואחרים נכנסו לזירה וזה נמשך לדור החדש יותר עם אמנים כמו קרטל, ביזי סיגנל, קונשנס ואידוניה", טבסקו עושה סדר בעניין הדורות.

בגזרת הסינג ג'יי ריאליטי בוחר לציין שמות אהודים מאוד כחמים בתחום: "אפשר לומר שסיזלה, קפלטון, איק א-מאוס, אנתוני בי, ג'וניור קלי וג'וניור ריד ברשימה", הוא אומר. "הייתי מוסיף את ניטי גריטי, יאמי בולו, קורטני מלודי, פינצ'רס, ווין סמית', וויין וונדר, טוני קרטיס וכמובן את ליטל ג'ון שהתחלתי להיחשף לדי ג'ייז בזכותו", מעיד טבסקו. "כיום אלו כרוניקס, מובאדו, מיסטר ווגאס, איי אוקטיין, ביוגל", הוא מוסיף.

"שימו לב ששליטה הרצינית שיש לאמנים שמגיעים מהאמונה הראסטפארית, מעניין האם זה במקרה או שלא", מסכם אלאן ומותיר טעם של עוד עם חומר למחשבה.

About the Author :

Leave a reply