להיט אחד ודי: שישה אמנים ששרפו לרגע
7 בספטמבר 2014  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, כללי, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment


הם חוו צמרת מצעדים, הצ'ונים נוגנו בכל קינגסטון וברחבי העולם אבל כמו שהפציעו, הם נעלמו. המכנה המשותף? אמנים של להיט אחד. הם לא מבוקשים ע"י המשטרה אבל ניסינו לגלות מה עלה בגורלם. הכל בפנים

Jah-Mali-El-Shaddaiלהיט ענק ודי. ג'ה מאלי ו-El Shaddai

כמו בז'אנרים אחרים גם ברגאיי ישנם אמנים שהבליחו לרגע ונעלמו. מה זאת אומרת? אמנים שפרצו במהרה עם להיט, תפסו את צמרת המצעדים והצ'ון שלהם התנגן לא מעט ברחבות דאנסים. כן, אבל כאן זה נעצר.

זה לא אומר שלא היה להם מספיק כישרון, אלא שמשהו קרה בדרך, אולי ההצלחה סינוורה. אפשר לציין גם אמנים כמו ג'ה מייסון ברשימה שמאז "My Princess Gone", לא ממש טיפס למעלה, למרות הכשרון הגדול שלו, אבל במקרה הזה הוא עדיין מייצר מוזיקה ואולי אף יידע לחזור עם איזה להיט.

אז כמו שאמרנו יש לא מעט מקרים כאלו, אבל בחרנו שישה אמנים שלדעתנו נחשבים לטופ של "להיט אחד ודי".

6. דאון פן – "No, No, No"
בזמנו נחשבה לאחת מהחלוצות הזמרות בתעשיית הרגאיי כשפרצה ב-1967 עם "You Don't Love Me", בהפקה של קוקסון דוד האגדי מסטודיו וואן. כעבור שלוש שנים נטשה את ג'מייקה לטובת איי הבתולה, אך כנראה התגעגעה למולדת.

בשנות ה-90 חזרה פן לג'מייקה ושידרגה את הלהיט ההוא בהפקה של סטילי וקליבי לצ'ון שנושא את השם "No, No, No". הלהיט שנוצר התנגן בכל מקום בקינגסטון ובכל רחבי ג'מייקה, ובעיקר חצה גבולות לארה"ב. מאז אתם שואלים? פן שוב נעלמה.

5. פוטנשיאל קיד – "Yah So Nice"
זה קרה ב-2012. ג'מייקה חיפשה להיטים בדמות וייבז קרטל שבדיוק נעצר כמה חודשים לפני במה שהתברר לאחר כמה שנים כאישום ברצח וגזר דין ארוך למדי ל"וורלד בוס". צעירים רבים ניסו מזלם, ניסו לחקות, ניסו לפרוץ, כמו שקורה לא מעט בג'מייקה.

Potential-Kiddלהיט אחד לא מספיק. פוטנשיאל קיד

בחור אחד, תוצר טרנצ'טאון, אותו גטו מפורסם בקינגסטון התעלה על כולם עם להיט שנוגן כמעט בכל דאנס וברחובות (כי זה למעשה המדד להצלחה בג'מייקה). "Yah So Nice" שודר בהצלחה רבה בכל תוכנית טלוויזיה אפשרית בג'מייקה שהיללה את הלהיט החדש.

ושוב…מסתבר שזה לא הספיק. מאז ניסה הפוטנציאל של פוטנשיאל לשחזר את ההצלחה, אבל ללא הצלחה. ניהול כושל של הקריירה, בעיות של אמינות והונאה כלפי פרומוטרים בארה"ב ועוד גרמו לכך שהפוטנציאל לא ממש מומש ולא בטוח שאי פעם ימומש.

4. אלתה ודונה – "Uptown Top Rankin"
אלתה פורסט ודונה מארי היו שתי ילדות בנות 17 ו-18 בהתאמה כשב-1977 פרצו לתודעה עם להיט גדול העונה לשם "Uptown Top Rankin". ההפקה של ג'ו גיבס האגדי תפסה כותרות ובעיקר מצעדים בג'מייקה ובבריטניה, אך שוב כעבור שנתיים, ב-1979, הצמד התפצל וככה גם ההצלחה.

ב-2004 עוד הייתה חזרה לתודעה עם ביצוע של קריס קלי לצ'ון שהחזיר לא מעט נשכחות עבור צמד הילדות הללו – אבל בזה נגמר הסיפור.

3. ג'ה מאלי – "El Shaddai"
אחד הקולות היותר מיוחדים שבקעו בג'מייקה בשנות ה-90. תחילה ניסה את מזלו בדאנסהול, אבל בעצתו של טוני רבל התחבר לזרם הראסטה וכך גם המוזיקה שלו.

ב-1998 הוא שיחרר אלבום אלמותי שמתוכו בלט צ'ון אחד, צ'ון הנושא – "El Shaddai". הצ'ון אמנם נשאר פופולארי עד היום, סאונדים רבים ברחבי העולם עדיין מנגנים אותו, אך למרות ניסיונות חוזרים ונשנים ג'ה מאלי לא הצליח לטפס שוב למעלה. ב-2014 הוא מנסה עדיין לחזור למרכז הבמה עם אלבום חדש וראשון מזה 13 שנים בשם "We I Open".

2. VC – "By His Deeds"
ואלטון קרייגי, VC בשבילכם, ניפק להיט אחד גדול שמנוגן עד היום בשם "By His Deeds". הצ'ון זוכה לפופולאריות גם בקרב סאונדים שביצעו לא מעט דובפלייטס ושמרו את VC רלוונטי, אך האמן עצמו רחוק מאור הזרקורים בערך מאז ימי התהילה של הצ'ון ההוא. VC עוד ניסה את מזלו ב-2006 עם "Judgement Day" אבל לא זכה להצלחה ונעלם לחלוטין.

1. מרלון אשר – "Ganja Farmer"
האמן שמסכם לנו את רשימת "האמנים של צ'ון אחד" הוא כלל לא ג'מייקני. מרלון אשר נולד במקום אחר בקאריביים שנקרא טרינידד וב-2006 "הפציץ" עם הצ'ון "Ganja Former" ש"שרף" לא רק את הגאנג'ה עצמה אלא גם המון רחבות דאנסים.

מאז אשר ממשיל בניסיונות לקאברים לצ'ון וממשיך לשאת את המותג כשרשתות החברתיות הוא נקרא מרלון "Ganja Farmer" אשר. מעבר לזה הוא לא ממש חזר לזירה ולא חווה הצלחה, חרף העובדה שעד היום הצ'ון זוכה להשמעות בדאנסים ואף עשוי לקבל לא מעט פול אפים.

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply