לחיי השבט: זבולון דאב סיסטם מסכמים כמעט שנה של אלבום עם מבט בינלאומי
9 בדצמבר 2012  //  By:   //  חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

קרוב לסיום השנה האזרחית נדמה כי מוזיקת הרגאיי המקומית משגשגת. סוג של תחייה אפשר לקרוא לזה. זבולון דאב סיסטם עם אלבום בכורה שהתברג במצעד בינלאומי של אתר Reggaeville מבשרים גם הם על התקומה. אסף סמילן, חבר הלהקה מסכם כמעט שנה של אלבום ומדבר על עתיד מבטיח. ראיון

 בדרך לחצות גבולות? זבולון דאב סיסטם

אלבום בכורה שחובק כ-8 חודשים באוויר והצלחה משגשגת שהביאה אותו לחשיפה בינלאומית, זבולון דאב סיסטם יוצרים סביבם באז לא קטן בשנים האחרונות, באז שלא עוצר ורק הולך ומשתבח עם הזמן.

ממש לאחרונה אלבום הבכורה Freedom Time שיצא בחודש אפריל האחרון, נכנס לרשימת המועמדים לאלבום השנה באתר הרגאיי החזק בעולם – Reggaeville, דבר המעיד יותר מכל, כמה הצלחתה של הלהקה עלתה על הגל הנכון כנראה, בדרך להפיכה לחברה בנוף להקות הרגאיי הבינלאומיות, דבר שפופולארי מאוד ברחבי העולם. "הייתה לנו שנה מצויינת. הוצאנו אלבום ראשון שקיבל ביקורת מעולות בכל העולם, האלבום נמכר בחנויות הרגאיי הגדולות והנחשבות שיש וללא ספק הוא הביא אותנו לתודעה של לא מעט אנשים מכל קצוות העולם", אומר אסף סמילן ממייסדי הלהקה.

מתייחדים בצלילים

אחד הדברים הבולטים בסגנון המוזיקלי של הלהקה הינו המגוון של הצלילים בתוך מרבית השירים. יש מעין אוסף של ז'אנרים בתוך מאגדת אחת של צלילים שמופקים בלייבל של הלהקה –  Med Tone Records. אמנם מקורות הלהקה הינם בשורשי מוזיקת הרגאיי אי שם בג'מייקה של שנות ה-70 וה-80, אך העובדה כי מדובר ולהקה ומשמעות הדבר היא חברים, כל אחד מביא את הפן האישי שלו. "בגדול אנחנו מנגנים רגאיי שורשי אז עיקר ההשראה מגיעה מהרגאיי הג'מייקני של שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80. אבל בגלל שאנחנו להקה עם הרבה חברים, כל אחד מביא איתו את ההשפעות שלו ככה שאפשר לשמוע אצלנו השפעות מאוד מגוונות, מוזיקה מזרחית לצד ג'אז, מוזיקה אתיופית לצד רוק פסיכודאלי, סול ופ'אנק לצד מוזיקה הודית ואפריקאית", מסביר סמילן.

גם באלבום הבכורה ניתן לזהות סימנים ואף חידושים לאמנים כמו ג'ימי הנדריקס, שקיבל באמצעות התו המוזיקלי שלה להקה, עיבוד חדש והתאמה לצלילים שיותר מכוונים לרגאיי מיוזיק. "אנחנו עושים את המוזיקה שלנו ויוצרים את הצליל שלנו. המטרה שלנו היא ליצור מוזיקה חדשה שמבוססת על המסורת של המוזיקאים הגדולים מהדורות שקדמו לנו. לקבל את ההשראה מהדברים שאנחנו אוהבים וכתוצאה מכך ליצור משהו חדש ומעניין", הוא אומר.

ההשפעה האפריקאית ניכרת היטב גם באלבום ובכלל בסגנון המוזיקלי של הלהקה. החיבור למוזיקה אתיופית גם הוא נותן אותותיו במגוון שירי הלהקה, כאשר גם במבט לעבר העתיד, הקשר עם תרבות אתיופיה והקייסר, היילה סלאסי. "יש לנו פרוייקט של רגאיי משולב עם מוזיקה אתיופית שזה פרוייקט מעניין במיוחד מכיוון שהרגאיי השורשי מג'מייקה מקושר מאוד לתרבות הראסטה שמקושרת מאוד להילה סלאסי קיסר אתיופיה, ויש המון שירים שמדברים על אתיופיה ועל אפריקה, על האריה של שבט יהודה ועל ציון וירושלים', אומר סמילן ומוסיף. "בפועל רוב המוזיקאים הג'מייקנים מעולם לא נחשפו למוזיקה מאתיופיה ולנו יש את הזכות לחבר את שלושת העולמות האלה וליצור משהו חדש. אנחנו מנגנים רגאיי, שרים ומנגנים אותו באמהרית וטיגרית, משלבים לתוכו מנגינות ומקצבים מאתיופיה ועושים את כל זה בישראל, 45 דקות נסיעה ממאונט זאיון".

שאיפות קדימה: עם הפנים לשווקים חדשים

אחרי שהכיוון והסגנון המוזיקלי הובהר לאין שיעור, עדיין נותרה בצד אותה שאלה שמאחדת ומייחדת אמני נישה בארץ. איך מתמודדים עם חוסר האפשרות לחדור לרובד המיינסטרימי, וכנראה שהמסר שמאחד את כל מי שעוסק בעשייה הזו הוא ברור ואחיד – משהו שבא מהלב. " אנחנו עושים את המוזיקה שאנחנו אוהבים ולא מעניין אותנו יותר מידי אם זה מיינסטרים או לא. מצד שני, יש לפעמים את התחושה שאין פה בארץ מספיק קהל של רגאיי ובכלל שהשוליים התרבותיים פה מאוד צרים ויש תסכול מזה שלמוזיקאי אינדי בישראל מאוד קשה להתפרנס מהמוזיקה, אבל אותי המצב הזה מדרבן לעבוד קשה בשביל להגיע עם הלהקה גם למקומות מחוץ לישראל, איפה שיש יותר קהל ויותר אפשרויות", אומר סמילן ומדרבן את כל מי שרגאיי קרוב לליבו ללכת עם האמת.

השנה האזרחית עומדת להסתיים לה ועימה שנת בכורה לאלבום שכאמור זכה לתגובות מחמיאות בזירה הבינלאומית, אך הלהקה לא עוצרת ומתכננת שחרור של חומרים נוספים ממש בקרוב. "הרליס הבא יצא בינואר 2013 וזה 12" שכולל שיתופי פעולה שלנו עם אגדות חיות כמו קורנל קמפבל וראנקינג ג'ו. אני מקווה שהואיביא אותנו לתודעה של עוד הרבה חובבי רגאיי בעולם שעוד לא שמעו על זבולון דאב סיסטם. הסאונד של ההפקות שלנו השתפר מאוד ביחס לאלבום ואנחנו מתקדמים עם היצירה שלנו למקומות חדשים. אנחנו כל הזמן מקליטים עוד חומרים חדשים וכרגע אנחנו עובדים על 3 פרוייקטים שונים במקביל", מסביר סמילן.

ומה לגבי חשיפה לעוד קהלים? "עוד לא הופענו בפסטיבלים באירופה אבל זה בהחלט אחת השאיפות המרכזיות שלנו לקיץ 2013. בינתיים הביקורות שהאלבום קיבל באירופה היו מצויינות ואני מאמין שכל מי שאוהב מוזיקה טובה בכל מקום בעולם יכול להתחבר למוזיקה שלנו", הוא אומר.

רק בכיוון למעלה. זבולון דאב סיסטם בהרכב מלא

המחמאה הגדולה ביותר כאמור היא מועמדות לאלבומי השנה של Reggaeville, כך שהדרך לבטח נכונה. אתם מוזמנים להירשם ולפרגן לאלו שמוכיחים כי גם הרגאיי בארץ חי, בועט ואף נמצא בפריחה מסוימת בשנה האחרונה. אנחנו כבר מלאי פירגון

להרשמה לבחירת אלבום השנה באתר Reggaville

לרכישת האלבום – Freedom Time

About the Author :

Leave a reply