מאמא מיה: הצ'ונים הגדולים שמוקדשים לאמא
10 במאי 2015  //  By:   //  לאברס רוק, ניו רוטס, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment

כשמדובר בכבוד לאמא כנראה שאין על הג'מייקנים, לרגל יום האם הבינלאומי הנה מצעד הצ'ונים הכי אוהבים לאמא. כל הצ'ונים שתמיד תאהבו בפנים ויש גם סקר

Sizzla-Kartel-Mama

איזה צ'ון למאמא הוא הכי גדול?

בישראל הוא הפך בשנים האחרונות ליום המשפחה, אך בעולם מציינים את יום האם. בישראל מרבים לציין זאת כיום המשפחה בחודש פברואר, בעולם התאריך נחגג ב-10 וב-11 במאי כמעט מדי שנה.

ההבדלים טמונים בהנחיות ממסדיות ובייחוס של יום האם לאישה מסוימת ולתאריך בהיסטוריה לפיו אירוע מסוים בחיה הוא הסיבה לחגיגת יום האם.

בג'מייקה מושג האם הוא שונה באופן ניכר אולי ממקומות רבים בעולם. הסיבה נובעת בעיקר מאורח החיים. העובדה שמושג הנישואים לא ממש פופולארי באי ולכן רבים מתושבי האי זוכים לגדול עם אמם כשהאב במקרה הטוב מפרנס. לכן תמצאו צ'ונים רבים עוד משנים רבות אחורה שמוקירים את "אמא". לרגל יום האם החלטנו לתת לכם כמה מהצ'ונים הגדולים בנושא לאורך ההיסטוריה.

ג'ה וינצ'י – "Mama Don't Worry"
למי שלא זוכר את תחילת הקריירה של וינצ'י בפורטמור לצידו של וייבז קרטל ושאר חברי 'אימפריית גאזה', היו אלו ימים מכוננים בהיסטוריה של אנדרה רודן. אז אמנם הוא נמצא בקריירת סולו כבר ארבע שנים כמעט, אך ב-2009 הוא שיחרר את אחד הצ'ונים שהביאו אותו לתודעה. לוינצ'י יש כמובן גם את "Mama Love" מ-2011 שגם הוא יכול היה להיכנס לרשימה.

ג'יפשאן – "Mama Don't Cry"
ב-2006 ג'יפשאן פרץ לתודעה עם קול רך ומיוחד בתעשייה ויחד צ'ונים מלאי השראה כמו "Serious Times", "Beatiful Lady". באותו אלבום בכורה – "My Name IS Gyptian", הופיע גם הצ'ון "Mama Don't Cry", צ'ון שזכה להזדהות רבה בג'מייקה ולאהדה רבה בקרב חובבי הרגאיי ברחבי העולם.

כריס מרטין – "Mama"
הקול של כריס מרטין גם הוא מזוהה כסוג של רך. אחד הצ'ונים הבולטים שלו בעשור בו הוא בתעשייה יצא ב-2012 על רידים בשם "Perfect Key". מרטין גרם לרבים להתחבר למילים ותיבל את העשייה בקליפ שהבהיר את הסיטואציה עם אמא שלו ובתוספת אמנים שהגיעו לעשות כבוד.

באונטי קילה – "Mama's Love"
רודני פרייס, באונטי קילה בשבילכם, הוא לא רק מנטור ומורה דרך עבור עשרות אמני דאנסהול. באונטי הוציא לאורך השנים כמה צ'ונים של הוקרה לאמהות ובהם "Mama", אך כזה שנכנס לרשימת הוא דווקא "Mama's Love" ששוחרר ב-2011 והוקדש לאימו אייבי וויליאמס. ב-2014 הלכה אימו לעולמה ובאונטי הקדיש לה צ'ון נוסף בשם – "Gone But Not Forgotten".

איי אוקטיין – "Mama"
אמנם מדובר בצ'ון שלא ממש זכה להכרה עולמית, אך מדובר בביצוע משובח של אוקטיין מהאלבום האחרון והמופתי שלו – "My Journey". את הקליפ הוא שמר במיוחד ליום האם בשנה שעברה ובגלל זה הוא ראוי להיכנס לכאן, לא?

גארנט סילק – "Mama"
אחד האמנים עם הקול המיוחד ביותר שידע עולם הרגאיי הותיר מורשת של צ'ונים אחרי שמת ב-1994 כשניסה להציל את אימו בשריפה. עם האירוניה מסביב לנושא, גארנט סילק אמנם הספיק להותיר חותם גודל יותר עם הצ'ון "Mama Africa", אך גם הצ'ון שלו "Mama" הוא אחד המוכרים ובטח אחד שנכנס לרשימת הגדולים בנושא זה.

וייבז קרטל – "Mama"
לא בכדי קרטל נחשב לאחד מגדולי יוצרי המילים בהיסטוריה של ג'מייקה. אז נכון, במרבית הפעמים מדוברים במילים שנויות במחלוקת, אך גם כשמדובר ברגש, ה'וורלד בוס' יודע לעשות זאת. ב-2009 הוא עשה זאת עם צ'ון בלתי נשכח לרידים של מי שעבד בצמוד עם כל 'אימפריית פורטמור' שלו – איינסלי מוריס (Notnice Records). כשקרטל שר "She Neva Carry Mi Fi One Month, She Carry Mi Fi 9" – הוא יודע על מה הוא מדבר.

סיזלה – "Thank You Mama"
אולי ההמנון הגדול ביותר שידע עולם הרגאיי כשמדובר באמהות. סיזלה קלונג'י שיחרר ב-2006 את אחד הצ'ונים הכי משפיעים שלו. צ'ון שכולו הודיה. עד היום הוא נחשב לאחד ששבה עשרות אלפי אוהבי רגאיי מכל רחבי העולם. את השורה הכי בולטת אין אחד שלא יודע…

יש עוד עשרות צ'ונים שיכולנו להכניס לרשימה. מדניס בראון, ליידי סו, קפלטון ועד לוטאן פאייה עם "Don't Mek You Mama Bawl", או קונשנס עם "Don't Diss Mama" וכנראה שנזכה לעוד עשרות גם בעתיד. בינתיים תזכרו לתת יראת כבוד לאמהות.

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות, ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

 

About the Author :

Leave a reply