מגאזה לאפטאון: הסאונד הרשמי של קרטל ופופקאן תופס כותרות
19 בפברואר 2015  //  By:   //  דאנסהול, כללי, ראיונות  //  No Comment

הם שימשו כסאונד הרשמי של קרטל ופופקאן בימי גאזה וכיום נעים על הקו שבין ג'מייקה לעולם כולו. קריפ וכרמוטיק סאונד לא שוכחים מאיפה הם באו ("הרבה בזכות קרטל"), ומצליחים להרקיד אלפי אנשים. ויש גם סדרות ביוטיוב והמון תוכניות קדימה. כרומטיק סאונד – תעשו היכרות

Creepקריפ וניקו. המייסדים בדרך לפסגה

אולי לא רבים נחשפו לשם הזה, גם לא בין אלו שבקיעים בתעשיית הסאונד סיסטם העולמית, אבל מסתבר שכרומטיק סאונד אחראים ללא מעט דאנסהול שהתפשט וכבש את העולם בשנים האחרונות. הסאונד שהוקם באמצע שנות ה-2000 ע"י וורן לי (קריפ כרומטיק) וניקו, היה זה שליווה את כל הצעדים הראשונים של אימפריית הגאזה של קרטל בפורטמור, כולל את ה"וורלד בוס" עצמו ולמעשה שימש כסאונד הרשמי של קרטל ופופקאן.

בימים אלו הסאונד נחשב לכזה שנע על הקו בין מיינסטרים לשיווק תרבות הסאונד סיסטם ברמה הגלובלית. תמצאו אותם לא מעט באפטאון של קינגסטון, במקומות שונים בקאריביים וגם בארה"ב. כשאחד הצלעות הכי מצליחות מאותה אימפריה של קרטל, פופקאן, שומר איתם על קשר אדוק כסאונד שמלווה אותו. מסיבות של אלפים, אבל באמת אלפים של אנשים, הם הצליחו להרקיד ולהזיז – ולעצור זה לא משהו שנמצא בלקסיקון שלהם.

תפסנו את קריפ (המייסד של הסאונד) לראיון על הכל. מה מייחד את כרומטיק, מדוע הוא מכוון יותר לזירה הבינלאומית (ההסבר לזיהוי עם האפטאון בקינגסטון), על הכוונת לעתיד וגם איך משווקים מותג. ויש כאן כמובן גם הרבה פופקאן וקרטל.

קריפ, מתי הכל התחיל? מתי ידעת שכרומטיק סאונד זה המטרה שלך?
"ההורים קנו מחשב ביתי עם תוכנת עריכת מוזיקה שבכלל הייתה מיועדת לאוטובוסים ומוניות ברחבי האי. התחלתי להתעסק עם זה והמיקסטייפים האלו צברו פופולאריות. בדיוק פיטרו אותי מהעבודה הרגילה שעבדתי בה, תשע עד חמש כזה (במשרד פרסום), והבנתי שצריך לקחת את זה הלאה. זה היה בערך בתחילת שנות ה-2000. ב-2005-6 זה הפך כבר למקצוע והתחלתי לתקלט באופן מקצועי. התלבטתי עדיין כי גם למדת גרפיקה, אבל החלטתי שההתעניינות שלי בלהיות סלקטה או די ג'יי הולכת וגדלה ואת היצירתיות השנייה אני מבטא כיום בדברים שקשורים לכרומטיק מבחינה שיווקית. שם הכל התחיל למעשה".

מאיפה שאבת השפעות למה שאתם כסאונד מנגנים?
"לא הלכנו לפי קו אחד אלא לפי כמה סגנונות, מותגים שונים, מסיבות שונות. כיוונתי לוייבז קרטל ולריק רוס, למוסר העבודה שלהם ולדרך שהם מתמודדים עם העובדה שהם מותג והמוניטין שלהם. גם דרייק היה ברשימה".

איך למעשה הגיעה הפריצה לתוך התעשייה הזו?
"אנשים עזרו לנו לקבל הכרה. הראשון לעשות את זה אי פעם היה וייבז קרטל, האמן הגדול הראשון שעבד איתנו ועבדנו עבורו. האמן הראשון שהקליט לנו דובפלייטים, והרבה בזכותו המיקסטייפ הראשון שלו 'Crime Scene' מ-2005, הפך ללהיט. אף אחד לא באמת דיבר עלינו לפני המיקסטייפ הזה, אבל הוא היה מלא דובפלייטס וסקיטים מקרטל ועד לוויין מארשל, טווינז אוף טווינז ועוד רבים וטובים. זה למעשה גרם לצמיחה המהירה שלנו והביא הרבה הזדמנויות להתחיל לפרוץ".

*

אלפי סאונדים "חותכים" דובפלייטים, אלפים אחרים עושים מיקסטייפים. מה מייחד אתכם? מה גרם לכם להאמין שאתם אחרים?
"קודם כל המוטיבציה והחזון ארוך הטווח עם הפוטנציאל העצום שיש לנו ככרומטיק סאונד. כל הגישה שלנו היא צמיחה הדרגתית, כללי משחק אחרים. זה לא היה משהו ש'מיהר לבוא', אבל אנחנו גם לא סאונד שינטוש בקרוב, אתה יודע".

למעשה אתם לא סאונד שנמצא עמוק בתוך סצנת הדאנסהול בקינגסטון, לפחות לא עדיין. ובכל זאת רואים אלפים שאתם מצליחים להזיז בכל דאנס, אז מי הקהל שלכם?
"הקהל שלנו מגוון מאוד ונאמן וכמובן שגם גדל. מההארדקור של גאזה בפורטמור שיודעים מי אנחנו עוד משנת 2005, ועד למעריצים צעירים וחדשים בכל רחבי העולם".

ניגנתם באירועים גדולים בג'מייקה ומחוצה לה. ספר לנו קצת על זה.
"היו לנו הרבה מקומות ואירועים גדולים שחווינו. בג'מייקה ומעבר לים. ניגנו בליינים קבועים בסופי שבוע בנגריל בג'מייקה וגם בפלורידה. ניגנו במסיבות החוף הכי גדולות בג'מייקה יחד עם מייג'ור לייזר וסקרילקס יחד עם פופקאן ודרייק וכמובן עוד דברים רבים שהספקנו לעבור, אבל אנחנו רק בגדילה. כסאונד היינו גם בבריטניה, דרום אמריקה ועוד הרבה מקומות. אישית גם הייתי עם פופקאן בקנדה ובקאריביים".

Chromatic-Popcaanכרומטיק ופופקאן. קשר אדוק

יש לך רזומה עשיר יחסית. ובכל זאת מה אפשר לצפות מכם בזמן הקרוב?
"לא סתם ביליתי שנים בלימוד של מנהל עסקים, זו הגישה שאני מכוון עם כרומטיק. אני רוצה שנצליח כולנו לא רק כסאונד אלא גם כאנשי בידור מוכרים ומצליחים. רוצה להרחיב את בסיס המעריצים של כרומטיק ובשביל זה אנחנו משווקים סדרות ביוטיוב שכבר 8 פרקים הופקו בשנים האחרונות בשם 'Fast Line'. כל החברים החדשים שהצטרפו לכרומטיק צפויים להיות מוערכים בתעשייה ולבנות מורשת משלנו".

לאיזה סגנון מוזיקה אתה מקשיב?
"במיוחד היפ הופ, פופקאן ו-וויבז קרטל. זה התפקיד שלי".

ציטוט אהוב?
"תישאר בפוקוס".

 

הצ'ונים האהובים מ-2014?
"Everything Is Nice', 'Where We Come From', 'Cya Test We' – הכל קרטל ופופקאן. ו-'Thropies' של דרייק".

איך אפשר למצוא אתכם ברשת?
"כמו שאמרתי יש לנו סדרת סרטונים ביוטיוב בשם 'Fast Line', פשוט חפשו Chromatic ביוטיוב ותמצאו. כמובן גם באינסגרם, טוויטר וכו'".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply