מדור לדור: הקשר של אמני רגאיי ודאנסהול ליהדות
16 באפריל 2015  //  By:   //  שולחן הניתוחים  //  No Comment

במקרים רבים המוזיקה היא סוג מאחד תרבויות: גם אמנים שביום יום מהווים חלק מדרך חיים עבור חובבי התרבות הג'מייקנית קשורים לדת היהודית. מבוב מארלי ועד לשון פול – לעולם אל תשכחו מאיפה באתם

sean-paul-in-isreal-2שון פול בישראל. רבע יהודי

יש רגעים בהם כל יהודי באשר הוא חש אחדות, חש רצון להתגאות בדתו. יום השואה הוא אחד הימים החשובים בהיסטוריה של העם היהודי, יום שמוכיח לרבים שהחיים ניצחו.

גם התקשורת לוקחת חלק בתפקיד ואוהבת תמיד לציין מפורסם כזה או אחר שמתגלים לו שורשים יהודים וכשמדובר במוזיקאים המקרה הוא לא יוצא דופן. ניתן רק לזכור את ה"חגיגה" סביב מדונה שהתקרבה לקבלה, ואת העובדה שגילו כי הראפר הקנדי, דרייק, הוא בעצם חצי יהודי.

אז אמנם בז'אנרים של הרגאיי הנושא הרבה פחות בולט והקשר לאמנים חמים עם היהדות לא ממש קיים, בייחוד כשג'מייקה בכלל לא היתה עצמאית בשנות ה-40, אך לרגל היום הזה בשנה – נסקור כמה מקרים שמשאירים את הקשר בין היהדות לעולם הרגאיי.

בוב מארלי – שורשים יהודים בעץ המשפחתי
נתחיל באגדה הכי גדולה בתולדות היסטוריית הרגאיי. האיש ששיווק את התרבות הג'מייקנית ואת מוזיקת הרגאיי בצורה הכי טובה ופופולארית עד היום, היה בעל שורשים יהודים. אביו, נורוול מארלי, שהיה אנגלי לבן והגיע כדי לעבוד בג'מייקה, נישא לאימו של בוב, סדלה, הג'מייקנית. "קפטן מארלי" – לא רק היגר לג'מייקה מאנגליה, אלא שנים קודם לכן, המשפחה של אימו היגרה לאנגליה מסוריה, ואותה משפחה היתה בעלת שורשים יהודיים-סורים-חלבים. תירצו או לא? קשר דם כלשהו בין מארלי ליהדות, תוכלו למצוא גם ללא Iron, Lion, Zion.

bob-Marley's-Fatherנורוול מארלי. הקשר של בוב ליהדות

זיגי מארלי – נשאר במשפחה?
כנראה שדייויד "זיגי" מארלי רצה לקחת את הקשר ליהדות מעט רחוק יותר. מארלי שהוא בנם המבוגר של ריטה ובוב מארלי, נשא לאישה את אורלי, ישראלית ילידת כפר סבא. לזוג יש שלושה ילדים עם שמות עם זיקה ליהדות (יהודה, גדעון ואברהם סלאסי) וזיגי ציין בעברו כי הוא חוגג את חגי ישראל (גם אם בלית ברירה). גם במקרה הזה – הקשר די ברור.

שון פול – היהדות מנעה הופעה?
אחד מאמני הדאנסהול שפרצו גם מעבר לגבולות ג'מייקה גם הוא נצר לשורשים יהודים. פול שנולד בשם שון פול ראיין פרנסיס הנריקס, הוא רבע יהודי. אביו, מוזס כהן הנריקס, הוא דור המשך ליהודים שגורשו מספרד ב-1492 ומה שמכונה בג'מייקה – "פורטוגלים" (אותם יהודים שברחו לקאריביים מחצי האי האיברי במאה ה-15). שון פול גדל כנוצרי קתולי, אך הקשר עם היהדות קיבל תוקף ב-2007 כשהופיע בישראל ואף ביקר בכותל המערבי. בנוסף, בשנה החולפת הופעה שלו באלג'יריה בוטלה בעקבות שורשיו היהודים לאחר קמפיין שניהלו אלג'יראים בפייסבוק.

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply