מורה להיסטוריה: ג'ימי ריילי במסע מהרוקסטדי לדאנסהול
9 ביוני 2013  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, כללי, ניו רוטס, סקא-רוקסטדי, ראיונות  //  2 Comments

עוד מימי בית הספר הוא ידע רק דבר אחד – רגאיי. על החברות עם סלים סמית': "נשברתי כשהוא מת", על היורש: "טארוס עושה עבודה גדולה", וגם: קלאשים בימים עברו ("ניצחנו את הווילרס"). כמעט שישה עשורים של מוזיקה בראיון מיוחד

היסטוריה של מוזיקה. ג'ימי ריילי

את השם טארוס ריילי לבטח רובכם מכירים משלל הלהיטים של השנים האחרונות. הקול האדיר, הוייב המיוחד והיכולת להתאים עצמו לקול ביט הם כנראה עניין של גנטיקה. הגנים האלו החלו אצל אביו, ג'ימי ריילי, אמן רגאיי שחווה ועדיין חווה קריירה ענפה משל עצמו עם צ'ונים שיוצאים גם בעת האחרונה. עם קריירה שהחלה למעשה כבר בשנות ה-60 הרזומה שלו מדבר על קריירה שנכנסה לעשור השישי שלה, נתון מרשים לכל הדעות.

"אין ספק, טארוס עושה עבודה גדולה. שיתפנו פעולה בכמה צ'ונים, ואולי נקליט אלבום משותף בעתיד", מעיד האב על בנו המוכשר.

ג'ימי ריילי נולד בשכונת ג'ונס טאון במערב קינגסטון, שכונה שסמוכה ליארד בטרנצ'טאון, מקום לידתם של אגדות רגאיי כבוב מארלי, אלטון אליס ודלרוי ווילסון ואף להקות כמו הווילינג סולס.

הקריירה המוזיקלית שלו החלה כבר כשהיה ילד צעיר, בן פחות מעשר בימי בית הספר היסודי. "אני אמן עם היסטוריה, זה עושה אותי לקצת יותר מאמנים אחרים אולי", הוא אומר תחילה.

בין טכניקות למשברים: בבית הספר עם סלים סמית'
כשמדברים על היסטוריה ריילי חוזר אחורה לתחילת הדרך. הוא היה בין כיתתו של סלים סמית', הסולן והאיש שמאחורי ה-Techniques, להקת הרוקסטדי האגדית. "הייתי בכיתה של סלים סמית', שהיה החבר הכי טוב שלי באותה התקופה ושמעתי על ההרכב שלו, שמעתי גם הקלטה שלהם וניסיתי להצטרף, אבל הם היו כבר ארבעה חברים ואז החלטתי יחד עם חבר נוסף, קורנל קמפבל להקים הרכב משלנו שנקרא The Sensations", מספר ריילי.

עם זאת, ריילי לא ויתר ולאחר פילוג בלהקת הטכניקס הצליח להגשים את חלומו לשיר יחד עם חברו הטוב סמית' כאשר הקימו יחד עם ה-Uniques. "זה היה טבעי שנקים הרכב אחרי הפירוק של הטכניקס, היינו החברים הכי טובים. הקלטנו במשך שלוש שנים והיו לנו כמה להיטים גדולים בג'מייקה כשעבדנו יחד עם דיוק ריד (המפיק הגדול באותה תקופה)", הוא אומר.

"My Conversation", "Give Me Your Love" ועוד לא מעט צ'ונים תפסו את פסגת המצעדים בג'מייקה של אותם הימים. "היו לא מעט להקות ואני זוכר שנערך מעין קלאש בין כולם על תואר הלהקת הבכירה בג'מייקה וגברנו על בוב מארלי והווילרס", מעיד ג'ימי ריילי ומספר כי כבר אז היו הקלאשים היו חלק מתעשיית הרגאיי מיוזיק.

"בהמשך סמית' פתח בקריירת סולו בהשראת המפיק שלנו, באני לי", מספר על סיום התקופה ההיא. יתר חברי הלהקה בהם אל קמפבל וקורנל קמפבל פתחו גם הם בקריירה מוזיקלית ואילו לוייד צ'ארמרס שנפטר ב-1974 החל גם הוא בקריירה של מפיק כאשר עבד בצמוד לקן בות' ולוייד פארקס.

גם ריילי עצמו פנה לקריירה סולו והקליט תחת באני לי עד שעבר להפיק ולהקליט בעצמו גם עבור חברו הטוב סמית' וגם עבור דלרוי ווילסון. "עבדתי באותה תקופה גם על צ'ונים משלי וגם על הקלטות של אמנים אחרים, לצערי הלייבל פשט רגל בזמנו", הוא מעיד.

באותה התקופה ספג ריילי מכה כאשר סמית' נהרג בתאונה ב-1980. "הייתי שבור. גם פשיטת הרגל וגם המוות של סלים סמית', החלטתי לוותר", הוא מספר על העובדה כי הפסיק לעבוד כמפיק.

הרגע הטראגי כמעט וחיסל את הקריירה המוזיקלית שלו, אך בעידוד חברים המשיך בעשייה. "עברתי לניו יורק ועבדתי במפעל, שיכנעו אותי לשוב לג'מייקה ואז התחלתי לעבוד המפיקים סליי ורובי. היו לי ארבעה צ'ונים במקום הראשון במצעדים באותה תקופה", הוא מעיד על החזרה לחיים כביכול.

"Love & Devotion", "Every Body Need Somebody" היו רק חלק מאותם הצ'ונים, אך סליי ורובי נעשו מפורסמים והחלו לעבוד ברחבי העולם. ריילי חזר להפיק ועבד במיאמי בסמוך לווילי לינדו, עד שחזר שוב לג'מייקה.

מפיק או אמן: מעדיף איכות על כמות
המגוון בין הפקה למיקרופון הוא תוצר של כל התהופוכות שחווה ריילי במהלך השנים. הוא גדל בסמוך לדור אמנים בלתי נשכח. "למדתי מכולם והשפיעו עליי בין היתר אלטון אליס, בוב מארלי, סלים סמית', מרסיה גריפית'ס, קורנל קמפבל. היינו שומעים ביחד הופעות מארה"ב של אוטיס רדינג ומרווין גיי", הוא מספר ומעיד על הרצון לטעום מהכל

כאמור את מרבית הקריירה חילק בין הפקה לשירה ומעניין לדעת מה התחום הפופולארי יותר אצל ריילי. "אני אוהב להפיק, אבל האהבה הגדולה היא להופיע",  מעיד ריילי.

הכל נשאר במשפחה. ג'ימי וטארוס ריילי (Jamaican Gleaner)

אחרי החזרה לג'מייקה החל שוב לעבוד וחווה את ג'מייקה בצורה שונה כאשר הדאנסהול היה חי ובועט באותן השנים. מאז שנות ה-90 הוא הפציע עם ווין וייד בצ'ון שהפך להיט, "Love You Too Much", ובמקביל לא ויתר על הקשרים עם סליי ורובי. "אנחנו עובדים יחד עם אלבומים לכל אורך הדרך", אומר ריילי.

ב-2009  הוא שחרר מחדש צ'ונים מהעבר בעיבוד של הצמד סליי ורובי. הלהיט מתוכו "Pull Up Selector", יחד עם בנו טארוס, זכה ללא מעט הצלחה ברחבי העולם. השניים הקליטו עד כה שלושה צ'ונים משותפים כאשר גם "Stronger" ו-"Black Mothers Pray", מצטרפים לרשימה.

ואי אפשר בלי מבט על המוזיקה של השנים האחרונות. "מוזיקת הרגאיי היא תעשייה שתמיד תהיה יצירתית. אני עדיין מעדיף מקצבים אמיתיים מאשר מכונות של תופים או אפקטים אלקטרוניים. אני לא יכול לומר שאני מתחבר ליותר מדי אמנים, אבל סיזלה, קפלטון ואנתוני בי הצליחו להיכנס לליבי", הוא מעיד.

עם קריירה ענפה, דור המשך מבטיח מאוד ולא מעט חוויות בחיים הוא יכול בהחלט להכריז: "אולי אין לי 40-50 אלבומים כמו לאמנים אחרים, אבל אפשר לומר שזה איכות על פני כמות", מסכם ג'ימי ריילי כמעט שישה עשורים של עבודה בעולם הרגאיי, שישה עשורים עשירים מאוד.

About the Author :

2 Comments to “מורה להיסטוריה: ג'ימי ריילי במסע מהרוקסטדי לדאנסהול”

Leave a reply