מכונה של חיוביות: ראיון עם קאלי פי
14 במרץ 2015  //  By:   //  אלבומים חדשים, אמנים חדשים, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

מחשיב עצמו כאזרח כל העולם אבל מתגורר בעיקר בקינגסטון ("התנאים הכי טובים לאמן"), סופר שלושה אלבומים ורביעי בדרך ("כשאתה עובד עם בובי דיגיטל הצפייה לתוצרת הכי טובה"), EP ששוחרר אשתקד וצ'ונים על הכוונת ההגדרה 'בלתי עציר' קטנה עליו. קאלי פי הוא גם בן אדם מיוחד וגם אמן משובח – בפנים תבינו גם למה

Cali-Pקאלי פי. מכונת מוזיקה

קאלי פי נחשב לאחת הדמויות הססגוניות בתעשיית הרגאיי העולמית. אחרי ששיחרר שלושה אלבומים ואשתקד גם EP בין תשעה צ'ונים בשם "Healing Of The Nation", האמן שנולד בשווייץ לא מפסיק לרגע לעבוד וחושב על הצעדים הבאים בקריירה. אחרי שהכרתם את חברו לאותו צוות ניהול, אמן עם פרופיל גדול באירופה בשם רנדי ולנטיין, שעושה צעדים גם בעולם וכמובן במולדתו ג'מייקה, עכשיו תורו של קאלי לעשות איתכם היכרות.

אמנם מדובר באמן שחצה כבר כמעט את מרבית כדור הארץ, אבל תפסנו אותו לראיון ראשון אי פעם לקאבום ממקום מושבו בשנים האחרונות, קינגסטון ואפשר בהחלט לומר שמדובר בכוח מרתק, בן אדם חיובי לחלוטין, שחשף כמה וכמה פרוייקטים מרתקים שצפויים להשתחרר בקרוב, כולל אלבום רביעי.

קאלי. תציג את עצמך לקהל הישראלי שטרם נחשף אלייך.
"חובבי רגאיי יש בכל העולם, אז טוב לשמוע שגם בישראל. קאלי פי, 'Lyrical Fyah' הוא אמן רגאיי, דאנסהול ואפילו היפ הופ. אתם יכולים למצוא אותי עושה אפילו R&B. מוזיקה חיובית זה מה שאני עושה וזה אני. כבוד".

אחרי שלושה אלבומים שיחררת את ה-EP, "Healing Of The Nation". מה זה אומר עבורך הביטוי הזה? או שזה הגיע על מנת לומר משהו לעולם כולו?
"בדיוק, זה אמרה חשובה מאוד עבורי כי ככה אני עושה מוזיקה, במילים, בקול ובכוח. כשאני אומר את המשפט הזה אני מכוון לאנשים אמיתיים, כי בדר"כ כשאומרים 'Healing Of The Nation' מכוונים לצמח המריחואנה, שכן הוא בהחלט כזה. אבל חשוב לומר שהמטרה מאחורי השם של ה-EP זה להביא את האנשים לאיחוד, להיות יחד, והדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא מוזיקה שהיא מבחינתי מה שיכול לרפא את העולם".

הופעת לאחרונה גם בפטסיבל המוכר בג'מייקה, Rebel Salute ולא בפעם הראשונה. איך אתה מסכם את החוויה?
"זה המקום הכי גדול להופיע בו מבחינתי. הייתי מקשיב וצופה בו עוד מאז שהייתי בן 14-15, וזו הפעם השלישית שלי בתור אמן שמופיע בפסטיבל הגדול הזה שעכשיו עבר לאוצ'ו ריוס. המופע הזה תמיד חיובי, תמיד מלא בהערכה. הופעתי השנה עם הלהקה שלי לראשונה, Warrior Love, ככה שזה פשוט כבוד. ביג אפ".

צ'ונים רבים שלך מדברים על אפריקה, הפרופיל שלך שם גדול וכבר הופעת שם פעמים רבות. אתה רואה את עצמך יום אחד עובר להתגורר במה שאתה מכנה, יבשת הבית שלך?
"הופעתי באפריקה עשרות פעמים ולעיני אלפי אנשים והצגתי בפניהם את המוזיקה החיובית שלי. ברמה האישית אני מאוד אוהב את הוייב עם האנשים ביבשת, התגובות, ובהחלט רואה את עצמי מבקר שם עוד פעמים רבות, כמה שיותר".

Cali_pקאלי פי באולפן. תמיד חיובי, תמיד מייצר מוזיקה

לצד אפריקה בילית זמן רב באירופה ועכשיו את מתגורר בקינגסטון בג'מייקה. אתה רואה את עצמך פשוט כאזרח העולם?
"לגמרי. קאלי פי הוא אזרח העולם, בכל יבשות העולם. חוויתי זמן רב באירופה כי אמא שלי משווייץ ואבא שלי הוא מהאי הקאריבי גוואדלופ, וכרגע אני בקינגסטון ככה שבכל מקום שאני הולך אליו הוא מבחינתי בית. זה משהו מיוחד וגדול האופציה הזו כי אתה נחשף להמון תרבויות שונות ומנהגים ואנשים שונים. בכל אופן לגור בג'מייקה ובקינגסטון זה הדבר הגדול ביותר עבורי כרגע".

כשאתה אומר הדבר הגדול ביותר הוא לגור בקינגסטון. כמה חשוב לאמן כמוך להתגורר בבירת הרגאיי העולמית?
"קרוב לחמש שנים שאני בקינגסטון וכמובן שהיעד הראשוני היה בשביל המוזיקה, אבל כמו שאתם כבר מבינים, לא רק. בפעם הראשונה כאן זה היה למשהו כמו 3-4 חודשים והבנתי שכאן אני רוצה לחיות. כראסטה אתה מקבל המון כבוד, וכמובן בתור אמן יש לצידך את האמנים הטובים ביותר, המפיקים הטובים ביותר, האולפנים הטובים ביותר, זמרי הליווי הטובים ביותר – הכל. פשוט וייב, וזה המקום הנכון עבורי. כמובן שגם מכאן אני יכול להעביר מסרים לאנשים באמצעות המוזיקה שלי אז זה בהחלט הכי נכון עבורי".

אתה כל הזמן בעבודה על דברים חדשים. מה כרגע נמצא על הכוונת שלך?
"ה-EP האחרון היה נטול שיתופי פעולה כי רצינו שאנשים יתמקדו במסר של המוזיקה לבד, אבל בהחלט כל הזמן אנחנו בעבודה. בקרוב ישוחרר צ'ון משובח עם קפלטון, הקלטתי גם צ'ון משגע עם פופקאן בסטייל שונה, יותר בכיוון דאנסהול בשילוב אלקטרוני. אנחנו גם עובדים על אלבום חדש, אבל בגדול אני לפעמים מעדיף שלא לדבר על מה שצפוי להשתחרר ורק לתת לדברים להגיע בזמן שלהם".

האלבום שהזכרת הינו בהפקה של בובי דיגיטל בי. איך ההרגשה לעבוד עם מפיק אגדי כמוהו?
"בובי דיגיטל הוא אחד מהמפיקים הגדולים בג'מייקה והאזנתי לדברים שהוא הפיק עוד לפני שבכלל חשבתי שאגיע לעבוד איתו. ובשנים האחרונות עבדנו הרבה ביחד, הקלטנו למעלה מ-20 צ'ונים, אני והוא יחד עם הילדים שלו שעובדים איתו. כרגע מבחינת האלבום זה בשלב של מיקסים והוספת קולות רקע. יש הרבה עבודה, אבל אני אוהב את הוייב, אוהב את התשוקה. כשאתה רואה את האהבה שלו למוזיקה ולדברים שהוא מפיק, אתה אופטימי לתוצרת הכי טובה".

עיקר התוצרת שלך היא רגאיי, אתה גם מסתכל לעבר רידימים של דאנסהול?
"לחלוטין כן, אין שום מגבלה או גבול בשבילי בלייצר מוזיקה. האלבום שלי 'Unstopabble' הוא לגמרי דאנסהול והיפ הופ, כשאתה רואה רידימים כמו BBQ ואחרים, אתה יכול למצוא אותי, ועוד פרוייקטים שייצאו בקרוב. כשיש רידים דאנסהול שמעניין אותי, אפשר למצוא אותי עליו. המון צ'ונים גם של דאנסהול, גם של רגאיי – כמו שאמרתי: כשיש רידים מעניין להקליט עליו, אני אעשה זאת".

ספר לנו על הקרו שמלווה אותך במהלך הקריירה, Hemp Higher. כמה הוא חשוב לך?
"Hemp Higher? וואו, זה הקרו שאני עובד איתו כבר המון זמן, בערך מ-2006. עשינו יחד הרבה פרוייקטים וכמובן שהם מנהלים אותי, וזה כמו משפחה כל מה שנעשה בתוך הקרו הזה. חלק מהקרו בג'נבה בשווייץ, חלק באנגליה, חלק בג'מייקה כך שלמעשה זה הרבה עבודה באינטרנט ואני יכול לומר שזה עובד מצוין ואני ממש מאושר לעבוד איתם, וכשהם מסביבי. גם ה-EP האחרון הוא בשיתוף של הפקה שלהם יחד עם מפיקים אחרים, כך שנותר לי רק לעשות ביג אפ לכל השותפים, מריגה (המנהל שלי ושל רנדי ולנטיין), רנדי עצמו ועוד רבים וטובים".

המילים האחרונות הן שלך. מסר לעולם, לאנשים בישראל?
"מאחל לכם, האנשים בישראל, אוהבי הרגאיי והדאנסהול בישראל, חיים מלאי כוח ועוצמה. מקווה להופיע לפניכם במהרה כמו שכבר ציינתי, כי קאלי פי מכוון לכל מקום בעולם וישראל צריכה להיות אחת מהמקומות האלו. שמח לשמוע שיש רגאיי ודאנסהול פופולארי במדינה שלכם ותשמרו על כך, מהצעירים ועד לוותיקים. תתמכו בנו, תחלקו את המוזיקה, תקנו אותה באופן פיזי או דיגיטלי כי זה מאוד עוזר. הרבה אהבה".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply