מפתח סול: על אלבום הבכורה של סול ג'יי
14 בדצמבר 2012  //  By:   //  אלבומים חדשים, ביקורת אלבומים, חדשות, חדשות אחרונות  //  No Comment

מילים, אמונה, אהבה ומסר הם מתכון למשהו מנצח. הקול הייחודי, המקצב המגוון והעבודה עם האנשים הנכונים יצרו לסול ג'יי אלבום בכורה משובח והוכיחו – משהו כבר קרה, קורה ועוד יקרה

האלבום בחוץ, ההשקה בדרך, הפנים קדימה. סול ג'יי

עם ציפייה ועבודה של שנים רבות בעסק, אלון "סול ג'יי" בלום חובק סוף סוף את אלבום הבכורה שלו – "משהו חייב לקרות".

כבר בטיונים הראשונים ששוחררו לרחבי היוטיוב/אינטרנט אי אפשר היה להישאר אדיש לחדות הווקאלית, לאמת, למילים ולמסר. את "מריאנה" כולם מפזמים כשהם שורפים משהו, "תן חיוך" יכול בקלות להיכנס לפלייליסט של כל תחנת רדיו מיינסטרימית ו"אצלי בדם" הוא טיון עם מסר חד, חלק וברור – כזה שלא מותיר מקום לספקות.

כל אלו כבר הפכו הימנונים שגורים בפי כל אלו שחיים את סצנת הרגאיי בישראל, אך האלבום כולו מלא השפעות של אמונה, אהבה, מסר והמון מילים – ואמת אחת, האמת של סול ג'יי.

ועם זאת, לא רק אלו יצרו אלבום שקל להתחבר אליו. הבחירה באמנים שמלווים אותו לאורך האלבום בכמה וכמה טיונים, היא מותאמת להפליא למקצב הטיון ויוצרת עניין מדויק. ב"קח הכל באיזי" יחד עם טדרוס מ"אקסום" לא יכול היה מישהו אחר להתחבר יותר טוב למסר והמילים, וכמובן גם לצלילים. "רצח בעיניים" מעביר מסר חד וברור הרבה בזוכת עבודה עם הקול המאסיבי של "פישי". "משהו חייב לקרות" עם נצ'י נצ' וצ'ולו משלב את הקולות הכי נכונים לטיון אופטימי ומחאתי שכזה.

יש באלבום גם את "אשת חיל" שתמיס כל בחורה, את "הלילה" שיקפיץ כל רחבה ואת "אל תבכו" שמסיים את האלבום בצורה הכי קולעת שיכולה הייתה להיבחר.

המיקסים והעיבוד המוזיקלי נע בין מספר סגנונות, דבר שמאפשר חיבור גם לאלו שאוהבים את הפן האלקטרוני, מקצבים אינדים, ולא רק את הביט המוסכם והמקובל על קהל הרגאיי.

העבודה הצמודה לכל אורך האלבום והשנים יחד עם צ'ולו יצרה מרקם שלא נותן מקום לטעויות – אצל צ'ולו זה פשוט לא מקרי. ניסיון של שנים בעשייה חזר על עצמו פעם נוספת עם לחנים מדוקדקים, מילים, ותמיכה שיצרה אלבום שמתגלגל בצורה שפשוט מותירה טעם של עוד.

עם אוזן קשבת לאלבום כולו המסקנה הבולטת כי הוא הדבר הכי קרוב למוזיקה הג'מייקנית שיוצאת בעשורים האחרונים. השליטה בביט, בחירת המילים הנכונה והתאמתם בין כל טיון וטיון יצרה דבר מופתי.

*ניתן לרכוש את האלבום בחנות מאד מאן בתחנה המרכזית, בחומוס אבו דאבי ובדיסק סנטר, דיזינגוף סנטר.

*לינק למופע ההשקה של האלבום ב-27.12.12 במועדון ה"סאבליים"

About the Author :

Leave a reply