משחק חייה: איליין נעה בין מגוון עולמות
30 במאי 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, לאברס רוק, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

היא גדלה בניו יורק, אך הלכה אחר האמת לג'מייקה. "תמיד ידעתי שמוזיקה זה מה שאני רוצה", בין לבין היא גם משחקת על הבמה: "אני משלבת", ומודה לאל שצלחה את הקהל בג'מייקה: "הוא הקהל הכי טוב, אבל גם הכי קשה. זה בעצמות שלנו". ראיון עם אמנית מיוחדת

על הבמה במלוא מובן המילה. איליין

העובדה כי תעשיית הרגאיי היא עולם גברי ברובו לא מרתיעה גם המון קולות נשיים מלהיכנס היטב לנוף הז'אנרים. אמנם בתחום ההפקה זה עוד טרם קיבל משמעות אמיתית, אך מגוון הזמרות שאפשר למצוא בעשורים האחרונים מכובד להפליא. בדאנסהול אפשר לזהות לא מעט אמניות שמנסות מזלן, אך גם הרוטס לא נותר בצד.

איליין לאוטון שרובכם מכירים כאיליין מזוהה כאחת המובילות עם מגוון צ'ונים שמחיים את הלאברס רוק בתשע שנות הפעילות המאסיבית שכללו גם לא מעט שיתופי פעולה עם אמנים ידועים. הדרך הייתה רצופה בכמה מכשולים. "זה מסע מעניין. הדרך הייתה רצופה בתמרורי אזהרה, אבל אני לא מתמקדת בדברים שליליים ותמרורי האזהרה האלו היו רק זמניים. אני על הגל", היא מעידה על המסלול שהביא אותה להיות אחת האמניות האהודות והמוכרות כיום.

מהבנק לסטודיו: המעבר שעיצב את הקריירה
תמרורי האזהרה אותם הזכירה איליין טומנים בחובם גם החלטה על הליכה עם האמת, המוזיקה שליוותה אותה תמיד. איליין נולדה בניו יורק להורים ג'מייקנים וחייה התחלקו בין שתי המקומות הללו. בתחילת דרכה היא הרבתה להופיע במחזות בארה"ב לצידה של וופי גולדברג (דבר שבהמשך לא זנחה), אך המוזיקה הייתה טבועה בדמה והחלטה אחת שינתה לגמרי את דפוס חייה. "עבדתי כבנקאית בניו יורק, אבל תמיד ידעתי שמה שאני רוצה לעשות הוא מוזיקה. ב-2004 התפטרתי מהעבודה והחלטתי לחזור לג'מייקה כדי לקדם את המוזיקה שלי. הלהיט הראשון שלי היה על Seasons רידים של דון קורליאון", מספרת על ההחלטה הלא שגרתית.

הצ'ון ההוא No Ordinary Love ביטא כבר אז את הפיכתה העתידית לכזו שמתעסקת בצ'ונים של אהבה. הלאברס רוק הוא מה שהיא מזהה כסגנון האהוב עליה. "אני חלק מהזרם שמחייה את המוזיקה הזו. הרבה מהצ'ונים שלה מדברים על אהבה בין אם זה טוב או רע. הרבה אנשים יכולים להזדהות עם המילים כי זה בסך הכל מדבר על חוויות מהחיים", מסבירה איליין.

למרות שהלהיט הראשון היה תחת רידים ביצירת קורליאון, איליין זכתה לכל אורך הדרך שלה עד היום לעבודה רצופה באמנים וכמובן במפיקים הגדולים בעולם הרגאיי. "אין לי פייבוריטים בתחום. כולם שונים ומוכשרים ואני שמחה לעבוד תמיד עם אוהבי מוזיקה. Daseca היו הראשונים להקליט אותי בג'מייקה", היא מעידה.

לאורך השנים איליין ובייחוד בתחילת דרכה הצליחה לרכוש את אהבת הקהל עם צ'ונים משולבים עם אמנים. Love Sound עם ברס האמונד, Forever More עם טארוס ריילי ו-Dreaming On You עם ביני מאן, הם רק חלק משיתופי הפעולה האלו שהניפו את הקריירה שלה קדימה. "אני אסירת תודה לעבוד עם כל האמנים המוכשרים האלו. לשיר איתם, ללמוד מהם זה משהו מבורך. ללא ספק זה תרם לקריירה שלי להתפתח", אומרת בגאווה.

תרבות, שירה וג'מייקה: אמנית ושחקנית גם יחד
בשנים האחרונות הקריירה שלה נמצאת כבר בשלב אחר. השם שלה רץ יחד איתה וצ'ונים הם מנת חלקה היומית. באמתחתה כבר שני אלבומים, אך נדמה כי זוהי רק ההתחלה שלה. "אני מקליטה המון. 'What A Lot Of Love', 'Jah Is So Good To Me' וגם עוד שיתוף פעולה מבטיח יחד עם איי אוקטיין ל-Lighters Up. גם את קריירת המשחק שלי אני ממשיכה לפתח, בחצי השנה האחרונה הופעתי בתפקיד ראשי במחזה Glass Slipazz ואני מצפה לעוד הרבה בעתיד המוזיקלי וגם על הבמה", היא מעידה ושוב מבהירה לכולם כי אינה אמנית רגאיי שגרתית, אלא כזו שמשלבת המון עשייה ומגוון תחומים. "אני מתכננת להוציא השנה אלבום חדש, ולעשות טור הופעות. אני מתרגשת ליצור מוזיקה חדשה ולשיר בכל רחבי העולם", היא מוסיפה.

את המגוון אפשר לזקוף גם לעובדה כי איליין חוותה השפעות מעוד ז'אנרים מוזיקליים. "נכון שרוב המוזיקה שגדלתי עליה היא של אמני רגאיי. מרסיה גריפית'ס, בוב מארלי וברס האמונד. אבל היו שם גם ברנדי ואשר, אמני R&B  והיפ הופ. זה רק מעט ממה שהשפיע עליי", היא מספרת.

כאמור ב-2004 עברה איליין לג'מייקה באופן קבוע כדי להתפתח מוזיקלית. גם לה היה ברור שהתרבות המקומית תרים אותה מעלה. "הרגאיי הוא חלק גדול מהתרבות הג'מייקנית, זה משהו ברוח שלנו. אנחנו גדלים לשמוע רגאיי מכל עבר ויש למוזיקה השפעה חזקה מאוד על הסביבה. כמובן שהמוזיקה הזו נגעה בכל העולם, אבל זה משהו טבעי עבור הג'מייקנים להיות מאוהב במוזיקה הזו, זה בעצמותינו", היא נותנת משנתה על התשוקה הבלתי ניתנת לפשרה בנוגע לתעשיית המוזיקה באי.

"טבעי להיות מאוהב במוזיקה הזו". איליין בהופעה

עם זאת, איליין גם יודעת כי בעקבות התשוקה האדירה למוזיקה הזו, הקהל הג'מייקני הוא גם הקשה ביותר להרשמה ושונה מקהלים ברחבי העולם אותם כבר חוותה. "הקהל בג'מייקה הוא הקשה ביותר להופיע מולו. אפשר להופיע בכל מקום בעולם, אבל אם הקהל בג'מייקה לא אוהב אותך, אין לו סנטימנטים והוא אכזרי ומגיב מיד בבוז. למזלי התברכתי על ידי אחיי ואחיותיי הג'מייקנים", היא מעידה. "להופיע בחו"ל זה אחרת. הקהל יותר מוכן לקבל הופעה. שוב אני אסירת תודה שיש לי את האפשרות להופיע בשתי החזיתות האלו", מסכמת איליין.

עם קריירה מתפתחת לאין שיעור, קול כובש וכישרון למשחק, אין ספק שמדובר במשהו ששווה מעקב. Forever More

About the Author :

Leave a reply