מתחרים על הוייב: הלייבלים והרידימים ששלטו בג'מייקה ב-2014
10 באוקטובר 2014  //  By:   //  אמנים חדשים, ארלי דאנסהול, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ניו רוטס, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment

הם אלו שמכתיבים את הקצב בקינגסטון: UIM, Frass, Notnice, Chimney וחבריהם ל"פשע" עבדו קשה גם ב-2014. הרידימים שהעיפו את היארד עם הכי הרבה "פול-אפים" לפניכם

Riddims-Of-2014הכי הרבה פול-אפים. הרידימים של 2014

פעם היו אלו סטודיו וואן, צ'אנל וואן, קינג ג'אמיס, טקניקס רקורדס, טרזר איילנד ואחרים, לאחר מכן הגיע העידן הדיגיטלי ומפיקים כמו דונובן ג'רמיין (פנטהאוס רקורדס, אקסטרמינייטור עם פאטיס בורל, בובי דיגיטל בי וסטילי וקליבי נכנסו לתמונה.

את השנים האחרונות מאפיינת תופעה שמתאפשרת הרבה בזכות האינטרנט והעובדה שהעולם הדיגיטלי אפילו נגיש יותר. בסוף העשור הראשון של שנות ה-2000 היה זה סטיבן די ג'יניוס מקרגור שלקח את הירושה של ה"ביג שיפ" ושלט בשוק, יחד איתו הבליח לעיתים דון קורליאון שבכלל מתגורר מחוץ לג'מייקה.

ועדיין אנחנו מסכמים את 2014 אז כיאה לשנים האחרונות – יש כוחות עולים בתעשייה. בין כל הצעירים שמנסים את מזלם בהפקה, יש כמה לייבלים שקיבעו את מקומם והם גם השולטים בשוק.

UIM רקורדס – צ'ונים ורידימים בלי הפסקה
אולי הלייבל הכי פעיל בג'מייקה כיום. אנג'ו בלאקס תפס מעמד של מפיק גאון ויחד עימו יש צוות עוטף של עוד מפיקים כשהאולפן בקינגסטון לא מפסיק לעבוד כמעט מדי ערב. מלבד הטיפוח של אמן הבית, בלאק דיימון (אחיו של אנג'ו בלאקס), לא מעט אמנים זכו ליהנות מנחת ידם או האצבעות של אנשי UIM. 7Even  ו-Punjabi הם רידימים ששרפו לא מעט ביארד בשנה החולפת. מלבד זה גם באלבום הבכורה של פופקאן יש לאנג'ו חלק נכבד וככה גם טומי לי נהנה מעבודה צמודה עם הלייבל המוערך. תצפו לעוד מוזיקה עד הסוף הרשמי של 2014.

Dj Frass Records – מאוקטיין ועד בוג'ו
מפיק אחד ויחיד אבל עדיין נחשב לגאון מוזיקלי. פראס עבד השנה או יותר נכון אשתקד על אלבום שיצא ממש בתחילת השנה, זה של איי אוקטיין, עם צ'ונים מעולים. בנוסף הוא הספיק לשחרר כמה רידימים משכנעים למדי. Cane River הביא את הקולות המעולים של קבאקה פיראמיד, ג'ה קיור וגם את הקומביניישן המוצלח של אוקטיין וג'נטלמן. גם Gwaan Bad  המחודש הספיק להתנגן ביארד עם הקולות של מובאדו, ליידי סו ובין היתר גם בוג'ו בנטון. את השנה פראס סיים עם רידים מעולה בשם – How It Feel. מובאדו, אלקליין וגם אוקטיין בצוותא עם ונסה בלינג שאתם מכירים כגאזה סלים אולי, ביצעו צ'ונים עליו. ממש לפני המילה האחרונה הוא גם משחרר בימים אלו ממש את 7th Heaven רידים עם מגוון קולות משובח שכולל את מובאדו, דמרקו, קבאקה פיראמיד, טארוס ריילי ואחרים.

Chimney רקורדס – חיכינו, חיכינו ובסוף…
את השנה הזו אפשר לציין כעמוסה מבחינת עוד אחד מהלייבלים המוערכים בג'מייקה כיום, אבל בהחלט שהם יודעים לסיים אותה בצורה נאותה. Happy Hour מאיים להיות רידים שישכיח את כל הרידימים מסביב וכבר בימים אלו מושמע בכל רחבי ג'מייקה יחד עם הקולות של מובאדו, איי אוקטיין, וייבז קרטל וטארוס ריילי בצוותא עם זאגה. קדם לו רידים מעניין אחר בשם Fast Lane. מי יודע אולי עד סוף השנה עוד נופתע?

Notnice רקורדס – סיפור של גאון מוזיקלי
עוד לייבל שהוא בעיקר איש אחד גאון. איינסלי מוריס מחזיק אולפן בפורטמור ומביא אליו לא מעט הצלחה. את השנה הוא התחיל עם הפצצה כבדה ששורפת עד היום בשם Boom Box, רידים שהבליט את אלקליין ומעל לכל את ספייס.

לאחריו הגיע רידים שהוכיח שהוא יודע לעשות את זה גם בארלי. Devotion רידים שרף עם כמעט כל צ'ון וצ'ון עליו כשהקולות של אלקליין, פופקאן וג'ה וינצ'י בולטים מעל כולם. בהמשך השנה נוטנייס נרגע, הפיק לאלקליין את "Holiday Time Again", המשיך לעבוד עם הילד עם הקעקוע בעיניים ואימץ ילד אחר ושונה לגמרי, ג'המיל – תחכו כי בקרוב יבקעו הצ'ונים שהשניים רקמו יחד. ואם אתם שואלים איפה Desert רידים, למרות שהתנגן הרבה גם השנה, הוא יצא בסוף 2013.

Notnice-Bugleאיינסלי "נוטנייס" עם ביוגל באולפן (מתוך טוויטר)

גם הם דיברו: Armz House רקורדס, Markus רקורדס, TJ רקורדס
וכמו בכל דבר בג'מייקה יש גם פריצות בתחום הזה, לייבלים שמדברים וידברו בשנים הקרובות לא מעט. Armz House רקורדס, אחראים על ה-First Capital רידים מלפני שנה, אבל השנה הפיקו את אחד הרידימים המרתקים – Fire Supreme. שורת האמנים מכובדת ומתחילה בקונשנס, מאסיקה ואלקליין, אבל הצ'ונים שקיבלו הכי הרבה פול אפים הם אלו של מובאדו, "Paypa" וגם של איי אוקטיין "Dem A Freak" – חכו ממש בימים הקרובים ותקבלו גם קליפים בדיוק לשניים האלו.

מרקוס מיירי הוא אמנם הבן של בוג'ו בנטון, אבל מי שנבחר למפיק השנה שעברה לא איכזב. Hot Spot, Sex Mate והפקות באלבום המופתי של ביוגל הוכיחו "הבן של בוג'ו בזכות עצמו".

גם TJ רקורדס עשו את שלהם. יחד עם So Unique מדובר במפיקי הבית של וייבז קרטל שפשוט נהנו מההייפ מסביב לוורלד בוס ולסיפור המאסר שלו. Happy Pum Pum של קרטל התנגן ביארד בכל מקום, ואת המנה העיקרית שמרו ב-TJ לסוף השנה עם Drink Up, רידים שמאיים גם הוא להתנגן בפול אפים ללא הכרה. בינתיים מובאדו, קרטל, אוקטיין, אלקליין והחברים על הרידים מושמעים לא מעט בתחנות הרדיו בג'מייקה. וכמובן שם ZJ Chrome עשה את שלו עם ה-Good Book רידים שעדיין סוחף.

מי שנותרו קצת מאחור אבל עם המון כבוד הם די ג'יניוס עצמו שעבד בצורה מדויקת עם שני רידימים שיצאו בסמוך זה לזה Jump Out ו-Guitar String, אבל לא מעבר ובטח שלא בדומה לעבר המשובח. גם נוטיס (Notis) שאמון על הרידים המשובח In Transit שיצא בשלהי 2013, די נעלם, אבל אולי זה בגלל ההתמקדות בקריירה המתעצמת של אייבה מאר וה-"Diamond Sox" המשובח בפני עצמו. נקווה לאיזה רידים מתנה לסוף השנה, אה?

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

 

About the Author :

Leave a reply