נאום המלכה: מרסיה גריפית'ס בדרך לשנת היובל בקריירה
12 באוגוסט 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, ארלי דאנסהול, דאנסהול, כללי, לאברס רוק, סקא-רוקסטדי, ראיונות, רוטס רגאיי  //  1 comment

היא זכתה לכינוי "מלכת הרגאיי", מתקרבת ל-50 שנה בתעשייה ומנצלת כל רגע. "מרגישה במשימה שאני מגשימה, אשיר כל עוד אני יכולה". על בוב מארלי: "סוג של מתנה מאלוהים לכולם". וגם: מה החלום הגדול שלה?

שרה ללא הפסקה. מרסיה גריפית'ס (Gettyimages)

לא בכדי היא מכונה "מלכת הרגאיי". מגיל עשר היא על הבמות בג'מייקה וגם היום כשהיא נושקת לגיל 64, מרסיה גריפית'ס ממשיך להרטיט לא מעט לבבות של חובבי רגאיי ברחבי העולם. החל מהימים של ה"דראגוניירס" וסטודיו וואן ועד להשתלבות בעולם הנוכחי של המוזיקה ובצורה מרשימה לאין שיעור. "אני חושבת שזו ברכה מהאל", אומרת גריפית'ס בראיון. "זה סוג של משימה שאני מגשימה במהלך חיי".

בימים אלו הופיעה פעם נוספת מול קהל משולהב בפסטיבלים באירופה. "אני אוהבת את הנכונות של האירופאים להבין את המסר והמוזיקה", היא מעידה.

בין בוב לבוב: תחנות שיצרו מלכה
גריפית'ס נולדה בפרברי קינגסטון ג'מייקה ומגיל צעיר כיוונה למוזיקה. בגיל עשר ועם תעוזה נחשפה לראשונה לבמה, ולאחר מכן הפכה לכזו שחיממה את ביירון לי וה"דראגוניירס" שלו. "הייתי ילדה קטנה, אבל באתי במלוא הבטחון ואמרתי להם אני יודעת לשיר. כנראה שצדקתי", אומרת וצוחקת.

אחרי טבילת האש הזו היא נחשפה בעזרת לי "סקראץ" פרי לסטודיו וואן וקוקסון דוד שבחרו לתת לה להקליט בתקופה בה רבים ניסו את מזלם כדי להרשים את דוד. "לי פרי נתן אמר לקוקסון שאני לא צריכה מבחנים. הקלטתי את Feel Like Jumping שהצליח מאוד", היא מספרת.

מאז התגלגלה לקריירה מלאת תחנות מרתקות. היא הייתה חלק מהמצד "בוב ומרסיה" שהפיע לתקופה קצרה של ארבע שנים יחד עם האמן בוב אנדי שהיה חלק מהזמן גם בן זוגה. בהמשך ואולי במה שנתן לה את ההכרה בצורה רחבה יותר הייתה חלק מלהקת החימום של בוב מארלי והווילרס בשלישיית הבנות, ה-"I-Three" יחד עם ריטה מארלי וג'ודי מוואט. "בוב השפיע עליי ברמה של אמונה במוזיקה. הוא גרם לי לקחת את המוזיקה ברצינות ולצד ההנאה ממוזיקה. בוב הוא סוג של מתנה מאלוהים עבור כולם", מוקירה מרסיה גריפית'ס את העבודה לצד "מלך הרגאיי".

המשך הדרך הייתה כבר לגמרי בקריירת סולו, כזו שמלאה בעשייה ובשיתופי פעולה. מהווילרס היא הצליחה לשמור על קשר אדוק עם באני ווילר שהפיק עבורה את הלהיט "Electric Boogie", ובשנות ה-90 חברה גם לדונובן ג'רמיין והפנטהאוס רקורדס, לייבל שהיא עובדת בצמוד אליו בעשור האחרון. "נכון עברתי המון, אבל כמו בצ'ון שלי – אני אשיר כל עוד אני יכולה", היא מעידה.

מתכוננת ליובל בתעשייה
גריפית'ס שרדה את כל התקופות והמהפכות בעולם הרגאיי, חלקה במות עם כל סוגי האמנים, ונחשפה גם לדור הצעיר והמתפתח בג'מייקה. האלבום האחרון שלה יצא אשתקד, אלבום שנקרא "Marcia Griffiths & Friends" אשר כולל שני חלקים ו-36 צ'ונים בשיתופי פעולה עם אמנים איתם עבדה לאורך השנים. בוג'ו בנטון, גרגורי אייזקס, פרדי מקגרגור, אסקו לוי, קווין אייפריקה, ליידי סואו, סאנצ'ס, ביזי סיגנל ועוד רבים וטובים.

"ההפקה של האלבום היא של פנטהאוס. יצא לנו לבחור צ'ונים רבים, אך יש גם כמה שלא נכללו באלבום. יש לי שיתוף פעולה עם רומיין וירגו שייצא בקרוב, רומיין הוא אמן מוכשר ביותר", מחמיאה גריפית'ס. "אני רוצה לעודד תמיד אמנים צעירים לעשייה. כשהם באים אליי תמיד אחמיא ואעודד אותם".

2014 תהיה שנת היובל שלה בתעשייה, כן, 50 שנה בביזנס (!), נתון שאי אפשר להתעלם ממנו. "אני מתכננת להוציא אלבום מעט שונה בהפקה של פנטהאוס לקראת השנה הזאת. צריך לחוות אותו מעט אחרת", היא מעידה.

העתיד לפנייה. מרסיה גריפית'ס

עם כל כך הרבה תחנות בדרך ועתיד שעדיין קיים עבורה נשארה לה משאלה. "הייתי שמחה להופיע בהודו ולבקר שם. אמא שלי מהודו. בכל אופן, אשיר כל עוד אני יכולה", מסכמת המלכה רגע לפני שהיא נכנסת לשנה משמעותית נוספת בחייה.

About the Author :

1 Comment to “נאום המלכה: מרסיה גריפית'ס בדרך לשנת היובל בקריירה”

Leave a reply