נשים לב: כוכבות תעשיית המוזיקה בג'מייקה
8 במרץ 2015  //  By:   //  אמנים חדשים, דאנסהול, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, ניו רוטס, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment

לכבוד יום האישה הבינלאומי ריכזנו לכם את הקולות הכי מרתקים בימים אלו ברחבי ג'מייקה ומשם לעולם כולו: ספייס והיורשות שלה חורשות את עולם הדאנסהול, איתנה, שוגה ואייקייאה הן זמרות בחסד ויש אחת שיכולה לעשות הכל. מופע של איש אחד? תחשבו פעמיים

Jamaican-Femalesאייקייאה, ג'ה ניין, שוגה, טיפה, ספייס וקווין אייפריקה. כוכבות אחת אחת

כוח נשי הוא לא משהו פופולארי בתעשיית הרגאיי והדאנסהול שמלווה את ג'מייקה ב-50 השנים האחרונות. נכון, תמיד הוא שם זמרות, חלקן הפכו אגדות, אבל המגדר השולט הוא גברי לגמרי והנשים בתעשייה אף מודות בכך. יחד עם זאת ולרגל יום האישה הבינלאומי החלטנו לציין את אלו שכן היו מהפכניות ונכנסו לדפי ההיסטוריה, אין אם היא ארוכה, תהיה ארוכה או הגיעו כדי להראות שהן כאן לרגע.

נעשה את זה עם הנשים הבולטות והרלוונטיות כיום בתעשייה, אבל כמובן שאסור לשכוח את אלו שכבר הפכו חלק מאסיבי מההיסטוריה של המוזיקה הזו. אי אפשר שלא לציין את האייקון הכי וותיק ובולט, מרסיה גריפית'ס, שחגגה לא מכבר 65, ועדיין נחשבת למלכת הרגאיי וליידי סו שנחשבת למלכה בסצנת הדאנסהול, אך הקולות הנשיים לא רבים.

נכון שתמיד היו שם גם ג'ודי מוואט, ריטה מארלי, פיליס דילון, היו גם טניה סטיבנס, סיסטר ננסי ואחרות, אך בשנים האחרונות התופעה הולכת וגוברת מבחינת הנשים שמנסות לקבע מעמד בשתי התעשיות המקבילות שעוטפות את מכלול הז'אנרים ברגאיי ובדאנסהול.

כיום אפשר למנות מספרים הרבה יותר גדולים של אמניות שמפלסות דרכן בתעשייה, יש כאלו שעושות זאת כרגאיי טהור, כאלו שמתבלות את זה בסול מיוזיק ויש כמובן גם כוכבות דאנסהול. כן, ואפילו מפיקות שנחשבות לחמות מאוד בתעשייה, רק נציין את די ג'יי סאנשיין, שדרית רדיו מפורסמת ב-Irie FM וכזו שהבעירה את קינגסטון בשנה החולפת עם "Wul Dem" ו-"Wul Dem Again", שניים מהרידימים הבולטים של 2014 ללא ספק. אז נעשה לכן ולכם סקירה קטנה, מוכנים?

שוגה – Shuga
מיסטי קמפבל שמוכרת בתעשייה כשוגה נולדה במונטיגו ביי בצפון מערב ג'מייקה. אחרי שספגה הרבה מוזיקה בכנסייה, היא פרצה לתודעה הג'מייקנית ב-2008 כשהשתתפה ב-"Rising Star" (כוכב נולד המקומי) ומאז לא מפסיקה להתקדם. שוגה עובדת בצמוד עם דונובן ג'רמיין ואחד הלייבלים המוערכים והמפורסמים בתעשייה, פנטהאוס רקורדס כשרק לאחרונה סיפקה צ'ון משובח בשם "In Deh" שגם זכה לקליפ מצוין. היא נחשבת זמרת בחסד וכזו שתדבר לא מעט בשנים הקרובות בטח כשהיא עובדת בצמוד לג'רמיין האגדי.

איתנה – Etana
את איתנה לבטח רובכם מכירים עם כמה וכמה להיטים באמתחתה בעבר וצ'ונים מלאי משמעות. היא עוד תוצרת לפרבר באוגוסט טאון וסיפקה לעולם את "I Am Not Affraid", צ'ון שזכה להיות אולי הלהיט הגדול ביותר שלה, אך הספיקה להוסיף גם את "Blessings" יחד עם אלבורוזי, "People Talk" ועוד צ'ונים שנכנסו לפלייליסטים של תחנות רדיו ונוגנו ברחבי דאנסים בג'מייקה ובעולם. לאחרונה שיחררה את אלבומה הרביעי בשם "I Rise" שכולל שיתוף פעולה עם ג'ו מרסה מארלי, הנכד של בוב, וכמוהו גם את "Trigger" המופתי וגרסת קאבר ל-"Selassie Is The Chappel" המפורסם של בוב מארלי עצמו. כשהיא חתומה ב-VP ומתפקדת כאמא לצד ההופעות בצורה הטובה ביותר, לא פלא שהכינוי "The Strong One" עוטף את הקריירה שלה.

קוויין אייפריקה – Queen Ifrica
אחת מהזמרות הבודדות שיכולות לתפקד גם כדי ג'יי, ונטריס מורגן, היא בהחלט שם בולט בתעשייה הנשית בג'מייקה. כנצר לאמן הרגאיי דריק מורגן, קוויין אייפריקה גם היא הגיעה לעולם המוזיקה ממונטיגו ביי. יש לה קול דיי יחודי בתעשייה ובדר"כ צ'ונים שלה מותירים חותם חשוב ביארד. ככה היו "Times Like These" ו-"Serve & Protect" שהציפו את האי ב-2010-11. ברזומה שלה תמצאו גם את "Lioness On The Rise" שהפך חלק בלתי נפרד מליין הוודי וודי של הסאונד הגדול בעולם, סטון לאב ב-2009 וגם את "Keep It To Yourself". בשנים האחרונות התמקדה בלהקים משפחה אך לא שכחה את המסר והפגיזה את ראש ממשלת ג'מייקה בזמנו, ברוס באנטינג עם צ'ון מלא משמעות כשהמילים שלו הגיעו עד לבאנטינג עצמו שנאלץ להשיב לה. פאייה מומה בלא מובן המילה.

אייקייאה – Ikaya
אם מדברים על זמרת, נטו זמרת, אולי מדובר בקול הכי בולט בתעשייה כרגע. אייקייאה בלייר, תוצרת הגטו בווטרהאוס, קינגסטון, מקום ממנו הגיעו לעולם לא מעט קולות בולטים, יודעת לעשות זאת בצורה מושלמת. היא נעה בין סול לרגאיי ו-R&B אבל עושה זאת ללא ס"מ של זיוף. היא נמצאת בתעשייה כבר יותר מעשור, הספיקה ללוות את קפלטון לאירופה וזכתה בפרס זמרת השנה של סטון לאב ב-2010, אבל רק בשנים האחרונות היא זוכה להכרה לה היא ראויה. אייקייאה הספיקה להופיעה בסטינג בשנתיים האחרונות וכעת עובדת על אלבום משובח שממנו שיחררה ממש לאחרונה את "Ugly Girl" עם הפקה משובחת. עזבו את איקאה, תגידו אייקייאה.

ספייס – Spice
הכוכבת הגדולה של עולם הדאנסהול הנשי כיום ללא כל צל של ספק. גרייס המילטון, שנמצאת בדרך לאלבום בכורה, כבר נחשבת כמה שנים לדבר החם בדאנסהול, אבל את 2014 היא תזכור לעולם כשנה הטובה בקריירה שהקפיצה אותה למעמד אחר. אמנם כולם יזכרו את "Romping Shop" עם וייבז קרטל כצ'ון הפריצה, אבל אחרי "So Mi Like It", "Conjugal Visit" ו-"Back Bend", ברור שהיא לא תהיה תופעה חולפת. ספייס היא הדבר המפולפל ביותר בתעשייה ורק נותר לצפות לעוד תוצרת ממנה.

ג'יי קפרי – J Capri
ג'ורדן פיליפס אולי לא מוכרת לכולכן, אבל בעולם הדאנסהול היא כבר הספיקה לסמן טריטוריה ככוכבת עולה. קפרי רק בת 23 אבל עובדת בצמוד ללייבל המצליח "Head Concussion" וכשראשן מנהל אותך, סיכוי גבוה שגם תצליח. היא הספיקה לשתף פעולה עם צ'ארלי בלאק ב-"Wine & Kotch" שכבר זכה למיליוני האזנות וצפיות ברחבי העולם. יש לה גם להיטים עם קונשנס ואת "Reverse It" ו-"Boom & Ben Ova" שהותירו גם הם חותם עמוק בתעשיית הדאנסהול. קפרי היא השם הבא בדאנסהול, תהיו בטוחים.

ג'ה ניין – Jah 9
עוד זמרת שאי אפשר לשכוח היא כמובן ג'ה ניין, אחת מהאמניות שהבעירו מחדש את הרגאיי בקינגסטון יחד עם כרוניקס, קבאקה פיראמיד, פרוטוג'ה והחברים. ג'אניין קניניגהאם היא כמובן שם שרובכן ורובכם מכירות ומכירים עם כמה להיטים כמו "Jungle", "New Name" ו-"Steamers A Bubble". מדובר באמנית מלאת מסר שהולכת עם האמת שלה לכל אורך הדרך ומשמרת את הרגאיי השורשי בהצלחה רבה. גם ניין תהיה כאן עוד שנים רבות כדי להיחתם בספר ההיסטוריה המוזיקלי הזה.

גאזה סלים – Gaza Slim
סלים היא כבר אותה ילדה שכיכבה לצד אימפריית הגאזה של וייבז קרטל וסיפקה עוד קול בלא מעט צ'ונים שהציפו את ג'מייקה באותה תקופה. אחרי שהייתה מעורבת בפרשת הרצח של קרטל ויצאה ממנה כאדם מחוזק ומאמין, שאף נושאת את השם ונסה בלינג כשם במה רשמי. אשתקד הייתה רק השנה הראשונה אחרי הפרשה והיא הספיקה להקליט כמה צ'ונים שנוגנו ביארד לא מעט ובהם "Cya Do It" בצוותא עם איי אוקטיין ו-"Boom Body", על הרידים שנקרא "Elsatic". את 2015 היא כבר החלה עם להיט פוטנציאלי שזוכה ללא מעט אהבה בקינגסטון בשם "My Man". כתלמידה של וייבז קרטל, אם תרצו או לא, סלים או בלינג היא אחת הקולות המבטיחים לעולם הדאנסהול בשנים הקרובות.

טיפה – Tifa
נסגור את הרשימה עם דיבת הדאנסהול העולה בקינגסטון ובג'מייקה. לטיפה בראון, טיפה בשבילכם מוכיחה שכיף כשהכל צבוע בוורוד וסגול. את הפריצה שלה החלה ב-2009, אך גם לה לקחו מספר שנים על מנת לספק את המנה האמיתית הראשונה שתעשה אותה מבוקשת ע"י כל מפיק בג'מייקה, כי ככה זה עובד. "Jealous Ova" שלה בצוותא עם הכוכב העולה של Daseca, דקסטה דאפס, מתנגן בכמות בלתי רגילה בקינגסטון ומשם יוצא כמובן לכל מקום שאוהב דאנסהול ברחבי העולם. היא הספיקה כמובן לשתף פעולה עם די ג'יניוס שהפיק לה את "Body Up" בשנה החולפת ואת 2015 החלה עם "One Time" על ה-"Dancehall Sings Riddim" של Chrome. כבר אמרנו, היא הפכה למבוקשת, אז שימו לב.

יש כמובן גם את איליין, שסיפקה לעולם כבר כמה להיטים, את ססיל, "הילדה הרעה" של הדאנסהול, את טסן צ'ין, שכבר כבשה את ארה"ב וגם את הדור החדש שמנסה לתפוס מעמד בקרב אמניות הדאנסהול ובהן נציין לכם את טיאנה, סטייליש ואיישונה שכבר הספיקו לסמן סטינג בקריירה. אז אמנם מדובר בתעשייה גברית, אך כפי שאתם רואים לא חסרות נשים, פשוט צריך לסמן ולעקוב כי השמיים הם הגבול גם שלהן.

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply