סטיבי וונדר הג'מייקני: פרנקי פול מסמן תחנות בדרך בראיון מיוחד
18 ביוני 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, ארלי דאנסהול, דאנסהול, הופעות חיות, כללי, ראיונות  //  No Comment

הוא נולד כעיוור וזכה להשוואות לאגדה האמריקאית: "הוא האליל שלי", על שנות ה-80-90: "האמנים נתנו את הלב והנשמה", על כמות הצ'ונים שלו: "בפעם האחרונה שבדקתי היו בערך 500", ועל הפעילות שמעבר: "בניתי בית ספר בגמביה". אמן מיוחד מתקופה מיוחדת

מוזיקה אצלו בעצמות. פרנקי פול (FiyaRoots)

שנות ה-80 וה-90 היו השנים המופלאות בהן הדאנסהול פרץ את מחסומי הרגאיי מיוזיק עם להיט אחר להיט שהושרשו אצל קהל משולהב. באותה תקופת זוהר היו לא מעט אמנים שניצלו את הזירה כדי לתפוס הכרה, והיו גם לא מעט שהצליחו.

פול בלייק, יליד קינגסטון ג'מייקה בשנת 1965, הוא מי שאתם מכירים ומזהים כפרנקי פול. אותו אמן שנולד עם ראייה לקויה ומגיל צעיר זכה להשוואות לשניים, האחד – אגדה מקומית בשם דניס בראון, השני – סטיבי וונדר, אגדת סול אמריקאית, לפחות לגבי סטיבי וונדר, אפשר לומר כי עבור פרנקי פול מדובר בהשראה אמיתית. "ההשפעה שלו עליי עשתה אותי טוב וחזק יותר. בנוסף הוא זה שנתן לי את הכינוי 'סטיבי וונדר הג'מייקני' בזמן שהוא ביקר אותי בבי"ס כנער. הוא אליל שלי", מעיד פרנקי פול.

קווי הדמיון בין השניים הם כמובן לא רק מבחינה ווקאלית אלא כמובן בגלל מגבלות הראייה, אך הרקע ממנו פרצו לתודעה שונה. פול כאיש שאמון על לא מעט להיטים בשנות ה-90 צמח בג'מייקה לתוך מדינה שהמוזיקה בה היא הקבלה לדת, בייחוד כאשר הוא תוצר של אותן שנים לוהטות ועם להיטים בלתי נשכחים כ-Pass Tu The Sheng Peng, Warriors In The Dance ורבים נוספים, להיט אחר להיט. "האמנים של אז שמו את כל הלב והנשמה שלהם במוזיקה לדעתי. זה מה שעשה את היצירה כל כך משובחת", טוען פול.

יצירה טובה זו שמחה: למעלה מ-40 אלבומים
הוא גדל כבן טיפוחיו של ארל "צ'יינה" סמית', גיטריסט ומפיק בלתי מעורער בהיסטוריית הרגאיי כאשר תחת הלייבל שלו High Times חווה פרנקי את ההקלטה הראשונה שלו בגיל 15. "הייתי ילד בדנהאם טאון, באיזור טיבולי גארדנס של היום. חברים טענו שיש לי קול מיוחד", הוא נזכר ומוסיף. "עבדתי כמובן גם עם צ'אנל וואן, ג'אמיס ואחרים, אבל ארל השפיע ודחף מאוד את הקריירה שלי".

בשנים שלאחר מכן, עבד כמעט עם כל מפיק בג'מייקה בדרך ליצירת למעלה מ-40 אלבומים במרוץ השנים שכמובן מתווספים ללא מעט להיטים. "מוזיקה זה משהו שבעצמותיי. מתי שישנה אפשרות עבורי ליצירה טובה, תמיד אעשה את זה. אין לי צ'ונים שאני מעדיף, כל עוד אני מגיע לאנשים עם המוזיקה והמסר שלי, זה טוב ועושה אותי שמח", מסביר פרנקי פול.

פול המשיך בעשייה לצידם של לא מעט מפיקים וגרף עוד לא מעט להיטים כמו I Know The Score, Sarah בין היתר. "בפעם האחרונה שבדקתי היו לדעתי 500 צ'ונים על שמי", אומר פול ומציין מספרת בלתי נתפס של צ'ונים פרי יצירתו.

לא רק מוזיקה: בזמן החופשי למען העתיד
במהלך שנות ה-90 נכנס העולם לסחרור הדיגיטלי ומעניין לשמוע איך השפיע הנושא על פול. "זה אולי השפיע על הדור היותר צעיר. מבחינתי, זה לא השפיע, אני אוהב לשמור על הקול שלי ועל הופעה חיה וחדה. אני עושה לשם כך הרבה אימונים על הקול", הוא מעיד.

ועם זאת, למרות שפרנקי פול טוען אחרת, הוא חלק מדור שנפגע מאותם שינויים שיצרו דור אמנים אחר, אולי קצת פחות מבריק ווקאלית. "אני חושב שאנחנו בתור הדור הוותיק של האמנים ייצגנו באמת ובתמים את התרבות הג'מייקנית לעולם כולו. בשנים האחרונות אני חושב שאמנים צעירים מציגים זאת אחרת", הוא חווה דעתו בנושא.

למרות השוני בין הדורות פול כן מצא למי להתחבר מבין הצעירים. "אני מסוגל לעבוד עם כל אמן שנותן את הלב והנשמה שלו למוזיקה. יהיה נחמד לעבוד למשל עם רומיין וירגו, אני אוהב את המוזיקה והסגנון שלו. הוא צעיר טוב. יש גם את כרוניקס, כריס מרטין שאני אוהב. גם להקת סקיי גראס", מעיד פול על המקומות אליהם הוא נמשך בתוך הדור החדש של האמנים.

"מסוגל לעבוד עם כל אמן שנותן את הנשמה". פרנקי פול בפעולה (Fiyaroots)

בימים אלו הוא עובד על אלבום נוסף ומתגורר בגמביה שבמערב אפריקה. "אני עובד על פרוייקטים מעבר למוזיקה, יחד עם הממשל בגמביה. הקמתי בית ספר בבירה בנג'ול, אני מאמין שכל ילד צריך לקבל חינוך טוב, ילדים הם העתיד שלנו. בזמן הפנוי שלי אני מעדיף להתעסק בדברים כאלה", מסכם פול שבזמן הראיון בדיוק מקיים מסע הופעות בגרמניה. לא מפסיק לפעול, כבר אמרנו?

About the Author :

Leave a reply