סם האהבה: ברס האמונד עם אלבום חדש וראיון מיוחד
20 בנובמבר 2012  //  By:   //  אלבומים חדשים, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, לאברס רוק, ניו רוטס, סקא-רוקסטדי, ראיונות, רידימים חדשים  //  No Comment

אחרי אלבום כפול משובח וקריירה במהלכה הפך לאגדה חייה, ברס האמונד מספר על השינויים שחווה יחד עם ג'מייקה, שינויים בעולם רגאיי, עבודה עם אמנים צעירים וגאווה. מעל הכל הוא כמובן מדבר אהבה. "אהבה זה המפתח שלי"

שומע רק אהבה באוזן. ברס האמונד (Gettyimages)

לא כל אמן בעולם הרגאיי זוכה לקונצזנוס לגבי עשייתו בתחום. אחד מאלו שהקול, הייחודיות, הטיונים והמילים שלו כן עשו זאת הוא אגדת הרגאיי, ברס האמונד. האמונד שחגג רק לאחרונה את יום הולדתו ה-57 נחשב לאורך העשורים האחרונים כמי שלקח את סגנון הלאברס רוק והוביל אותו קדימה עם מתבלים של סגנונות אחרים בעיקר בזכות המלודיקה שמלווה את הטיונים שלו.

"אין באלבום משהו שהוא לא ברס האמונד"

ממש לאחרונה יצא אלבומו החדש One Love One Life, אלבום שכבר עתה זוכה לביקורות נהדרות ובין שלל הראיונות שליוו את יציאתו, הוא מצא זמן לענות לעוד כמה שאלות. האלבום החדש והכפול של האמונד הופק בסטודיו הביתי שלו, Harmony Records, אך יצא לאוויר העולם אחרי ליטושים ועיבודים של הלייבל הניו יורקי, VP רקורדס. "לא הייתה לי כוונה לשחרר את זה כאלבום כפול", מעיד ברס. "יש בו הרבה חומרים שהוקלטו בשנים האחרונות ופשוט מצאו מקום אחד לאגד אותם. אבל למרות שזה אלבום כפול ראשון שלי, אין בו משהו שהוא לא מזוהה עם ברס האמונד", מוסיף.

ובכל זאת, העובדה כי מדובר באלבום שמכיל כולו חומרים שכמעט לא שוחררו בשנים האחרונות, טיונים שעוד עלולים לשרוף רחבות כמו In My Arms, Don't You Feel like Dancing, נשאלת השאלה איך עושים זאת שוב ושוב. יש שם נגיעות של סקא, יש נגיעות של רוקסטדי, הכל במעטפת נכונה שתתאים לתקופה הנוכחית. "צריך לעשות התאמות עידן הזה. אמנם זה לא פשוט, אבל חשוב לשמר גם טיונים שישמרו את המוזיקה עם וייב יותר מודרני", הוא אומר.

איך שומרים על כזה קול, על הייחודיות של ברס האמונד שכולם אוהבים? "כמו באלבומים אחרים אני תמיד מנסה. טיונים שנכנסו לאלבום הזה כמו No Candle Light, הם כאלו שלא היו בתוכנית. אנשים שהשמעתי להם את זה אמרו שהם אוהבים את זה. אני מאמין שכל אמן בודק את עצמו בכאלה מקרים ובוחר מה ייכנס לאלבום ומה לא", הוא אומר ולא בדיוק יודע כיצד להסביר את שהוא מבצע בקלות יתרה ברמה הווקאלית. "זה פשוט הלך ותפס תאוצה. אני בסה"כ רוצה להיות חלק מהעולם המוזיקלי הזה", מוסיף.

מחנך בצל שינוי מוזיקלי ודיגיטלי

כאמור האמונד הפך במרוץ השנים לאגדה של ממש במיוחד עבור האמנים שאינם נמנים על זרם הדאנסהול ומנסים כיום להחיות את הניו רוטס. האמונד שמתגורר במקביל במיאמי ובקינגסטון שם ממוקם הסטודיו שלו, עבד לאורך שנים עם רבים מן האמנים. הקול המופלא של ג'ה קיור שפרץ בסוף שנות ה-90, הוא תוצר של עבודה משותפת, גם זה של רומיין וירגו, אחד הקולות העולים בעולם הרגאיי מלווה בהנחייה של אורך. "אני אוהב את העשייה הזו. כשאני התחלתי את הקריירה המוזיקלית, היה הרבה יותר חופש לאמן. היום בעידן האינטרנט, הדיגיטליות, כל הזמן צריך למצוא דרך להיענות על הציפיות של הקהל. לשמחתי הקשר עם ג'ה קיור יצר לו קריירה מאוד מבטיחה. גם וירגו וטארוס ריילי הם אמנים שיש לי קשר טוב עימם. אני מעודד אותם לעשייה ומנחה ממה שאני יכול ולמדתי במהלך הקריירה", הוא אומר. "שאלו אותי על זה לאחרונה ואני אומר תמיד לאמנים האלו: תעשו את מה שאתם טובים בו כי יש לכם מה להציע".

ועם כבר מדברים על קריירה ושינויים, האמונד שהטיונים שלו לאורך ההיסטוריה כולה נשארים חקוקים אצל חובבי הרגאיי, מנסה לחזור לימים ההם, אלו שהוא שר עליהם בטיון המוכר Rockaway. "אלו היו ימים אחרים. אני חושב שהיה יותר כבוד הדדי. אנשים היו מגיעים לדאנסים בכדי לאהוב ולכבד זה את זה", הוא אומר כשהוא נזכר במולדתו, ג'מייקה, שחגגה השנה יובל. "גם כשהתחלתי את הקריירה המוזיקלית בשנות ה-70, היו עוני ופשע. כולם מנסים לברוח מהמציאות היומיומית הזו. המוזיקה היא מקום לבריחה בין אם לאמנים כאופציה להתפרנס ובין אם לקהל כמקום לאחדות".

כשהוא נשאל על הפופולאריות שלו שהעניקה לו לאחרונה תואר של כבוד בהופעה בלונדון לכבוד חגיגות ה-50 הוא אומר בצניעות. "אני מקווה שמוקירים אותי עם אהבה. אני נע סביב אהבה, גם האלבום הזה וגם כל המוזיקה שלי היא מלאת אהבה. אם עשיתי לאנשים משהו טוב בעזרת זה, זו ההנאה שלי".

לאחר קרוב ל-40 שנות יצירה מוזיקלית אותו ביקור בלונדון והופעה בערב שכולה הוקדש למולדת שלו, האמונד זכה לחוות כמעט את כל קהלי הרגאיי, בהמון מדינות בהן ביקר. "הקהל העולמי של מוזיקת הרגאיי רק הולך וגדל לדעתי. הופעתי בהמון מקומות. בארה"ב הקהל מקיף אותי, אבל באירופה למשל אתה נחשף להמון אנשים והפופולאריות הזו שאני זוכה לה, ממלאת אותי השראה. אתה מופיע מול אלפים של אנשים בפסטיבל ופשוט לא יכול להפסיק לחייך ולהתמלא אנרגיה".

לונדון, ג'מייקה. לאחרונה התקיימה לה אולימפיאדת לונדון ובה הג'מייקנים הוכיחו את עליונותם על המסלול דווקא בשנת היובל למדינה. האמונד אף זכה להוציא טיון שלא נכלל באלבום, אך על רידים בשם 9.58, רידים שכולו בסימן אתלטיקה. "זה נכון. אני צפיתי באתלטים שלנו וכולי התמלאתי גאווה. אפשר לומר שמוזיקה ואתלטיקה הם הנציגים הכי בולטים של ג'מייקה בעולם כיום. כמובן שכשאתה מקליט טיון, אתה לא באמת יודע או חושב על הרידים, אבל הרידים הזה בהחלט יצר כמה תגובות חיוביות", מצטנע האמונד.

קול ומילים שחקוקים אצל כולנו. ברס האמונד בהופעה (Gettyimages)

לסיום האמונד מעיד כי כל עוד כוחו במותניו המוזיקה תלווה אותו. "זה האמצעי שלי להעביר לעולם את המסרים שלי. אהבה בין האחד לשני זה המפתח".

לרכישת האלבום של ברס האמונד באייטונס

הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply