עולמו של ווין: אונגה מספר על יצירת רידימים בעולם הרגאיי העכשווי
20 בדצמבר 2012  //  By:   //  דאנסהול, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי, רידימים חדשים  //  1 comment

הרידימים בעידן הג'וגלינג יצרו תחרות רבה בין המפיקים. לצד כל זה הפירגון ההדדי לא נפגע, היצירה לעיתים משותפת וגם עוד קצת פרטים מסודות המקצוע. על עולמו של יוצר צעיר בראיון עם Unga מ-Notice Production

יוצר ומפרגן. ווין "אונגה" תומפסון

חשבתם פעם בזמן דאנס שהטיון שאתם רוקדים למקצב שלו עבר עיבוד מקצועי לפני שהגיע לידי אנשי הסאונד, הסלקטורים, ואפילו לרחבי היוטיוב והאינטרנט. מאחורי כל טיון כזה עובדים אנשים שזוהי שגרת חיים, המפיקים (Producers).

בעידן הדיגיטלי, עם התרחבות עולם הג'וגלינג והרידימים גם התחרות בשוק הזה נעשתה אף רחבה הרבה יותר מבעבר. כיום ג'מייקנים צעירים רבים פונים לקריירה שלא רק עוסקת בשירה על רידימים, אלא ביצירה שלהם עצמם. "זה נכון. לא ממש פשוט לבלוט היום בתחרות שיש בין מפיקי הרידימים", אומר "אונגה", הבעלים של Notice Production, לייבל לא גדול מידי, אבל כזה שמייצר רידימים נחשבים בשנים האחרונות.

מכוון למטרה

ווין Unga תומפסון, בחר כמו ג'מייקנים רבים להתעסק במוזיקה. את הכיוון הסופי הוא גיבש במהלך השנים האחרונות, כאשר לתודעה הגדולה הוא נכנס עם להיט שכבש במהלך שנת 2009 את היארד, להיט העונה לשם Holiday של אמן צעיר בשם דינג דונג. מאז למעשה הוא לא ממש עצר. "לא הייתי מחשיב את עצמי עדיין כמפיק גדול, כיוצר גדול", הוא אומר ומוסיף: "ועדיין אני כאן בשביל מטרה מסויימת. זו ברכה להיחשב ככה אם מסתכלים עליי בצורה הזו מבחוץ".

אונגה מספר כי ידע שמוזיקה היא משהו שתמיד בער בתוכו, עוד בימים שגדל במונטיגו ביי ועד למעבר לקינגסטון בכדי לפתח את הקריירה. "לא יודע אם תמיד ידעתי לאן זה יוביל, אבל עם הנסיונות שזכו לתגובות חיוביות פשוט הבנתי שזה הייעוד שלי", הוא מעיד.

מאז 2009 הוא זכה לעבוד עם מגוון רחב של אמנים, ב-2010 התחיל לעבוד עם אמנים מוכרים הרבה יותר. הוא זכה לייצר רידים בשם Red & Black והקליט עליו אמנים כמו מובאדו, קאגו, ג'יפשאן. הוא עבד גם וייבז קרטל, ביני מאן, גאפי ראנקס, ביוגל ולמעשה עם אמנים רבים נוספים. אשתקד הוא כבר שיחרר רידים שיצר באז גדול בשם Heart & Soul , רידים שנבחר לאחד הרידימים של השנה החולפת.

"בעולם של יצירת רידימים צריך לזהות בכל רידים מי מתאים לאיזון בין הקול למקצב", מסביר אונגה כשנשאל לגבי הליך בחירת האמנים איתם עובד. "צריך לבדוק איך זה עובד ולחשוב גם כשאתה שומע קולות נוספים על הרידים, אם זה מה שאתה אוהב. מי 'שוחה' על הרידים, הייתי מגדיר זאת ככה", הוא מבהיר.

לא רק לבד: על תופים ומחמאות

נוסף לכישרון שלו ביצירת רידימים, אונגה נחשב למוכשר מאוד בתיפוף. לעיתים הוא משמש כמתופף בהופעות חיות, ולגם ברידימים שיצר ניתן להבחין בהוספת ניכרת של תופים למיקס עצמו.

בעקבות התחרות הגדולה שקיימת היום בקרב יוצרים ג'מייקנים בתעשיית הרידימים ניתן היה לחשוב שהיחסים בינו לבין מפיקים אחרים לא יהיו בשיאם, אך אונגה שופע מחמאות. "אנחנו מתקשרים הרבה באמצעות האינטרנט. יש פירגון, אפילו מחליפים לפעמים רעיונות לרידימים", הוא מציין ומוסיף כי ברידים האחרון של Chimney Records, רידים העונה לשם Tropical Escape, הוא היה שותף. "הייתי אחראי שם לחלק מהתיפוף ביצירת הרידים", הוא מסביר.

אונגה מחשיב עצמו כיוצר צעיר ודווקא מפרגן לעוד יוצרים צעירים שרוצים להיכנס לתעשייה דוגמת מרקוס מיירי, הבן של בוג'ו בנטון. "אני חייב לכבד כל אחד בתעשייה. זה מבורך. כל אחד תורם את חלקו", הוא מציין ומפרגן.

השאיפות להתרחב גדלות ככל שהזמן עובר. אונגה עצמו משלב בין רידימים שנעים יותר לסגנון הניו רוטס, לבין כאלו שמזוהים עם הדאנסהול. "אנשים מזהים אותי עם רגאיי מיוזיק, אבל מנגד יש שאיפה לעשות גם דאנסהול ולהתרחב לקהלים נוספים. עם זאת, רגאיי זה למעשה השורשים שלי", הוא מעיד.  

לאחרונה שיחרר רידים נוסף שזכה לתגובות חיוביות לגמרי בשם Digital Love. קווין איפריקה, צ'אק פנדה וכרוניקס הקליטו את מילותיהם עליו ואכן אפשר לזהות את המקצב של הרגאיי ככזה שמלווה את מרבית העבודה שלו. "אני חושב שהכל נמצא בתהליך של צמיחה וגדילה. עבורי בתור מישהו צעיר, המטרה להיחשף לעוד דברים. אני עובד על שיתופי פעולה עם אמנים בחו"ל כדי להיחשף יותר", מספר אונגה. גם אחד הטיונים החדשים של ביזי סיגנל עם היציאה מהכלא בארה"ב היה בעבודה משותפת של השניים. "אמנים כאלו כבר מכירים את העבודה שלי וזה מחמיא שהם שמחים לעבוד איתי", מוסיף.

בנוסף הוא לא עזב לגמרי את עניין השירה ומתכנן אלבום בכורה. "זו הפתעה האמת (צוחק). זה משהו שאני מתכנן, אבל זה יקרה בעתיד הלא רחוק. אני התחלתי את העבודה על כך".

לסיום הוא שוב חוזר לנושא התמיכה שלו בכל הצעירים שמנסים לעסוק במוזיקה. "אני חושב שלכולם מגיע המקום שלהם. זה מבורך. אנחנו רואים אמנים מוכשרים שמנסים לפרוץ עם אמת ומילים נכונות כמו כרוניקס. אני בעצמי מנסה לתת במה למה שאפשר ולנסות להתפתח כל הזמן". עם הפירגון בין המפיקים והיוצרים יימשך בצורה הזו, תהיו בטוחים שמוזיקה משובחת תמשיך לבקוע מבעד למערכות הסאונד גם בעתיד בקרוב ואפילו היותר רחוק.

About the Author :

1 Comment to “עולמו של ווין: אונגה מספר על יצירת רידימים בעולם הרגאיי העכשווי”

Leave a reply