על אהבה ואש בורידים: לוטאן פאייה מדבר על משמעויות
28 בנובמבר 2012  //  By:   //  כללי, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

הוא ויתר על קריירה ככדורגלן מצליח ומאז רק דבר אחד זורם לו בדם, רגאיי מיוזיק. עם המון מסרים, נתינה לצעירים ואהבה גדולה, לוטאן פאייה מוכיח כי התמדה תיקצור פירות

רגאיי עושים באהבה. לוטאן פאייה (Kulani)

בעוד אמנים רבים בג'מייקה יודעים מגיל צעיר לאן הם מנווטים את חייהם, לא זהו הסיפור אצל לוטאן פאייה. האמן שנולד כאנתוני מרטין בעיירה פורטמור בפרבריה של קינגסטון חלם בכלל להיות כדורגלן. היו שחזו לו עתיד גדול, ממש כמו שמדברים ביארד הג'מייקני על עברו של אמן מוכר בהרבה, בוב מארלי.

פציעה טורדנית קטעה את קריירת המשחק והפכה את לוטאן פאייה מאחד ששר בעיקר לעצמו, לכזה שלימים יהפוך את המוזיקה למקצוע ופרנסה. "זה היה בעצמות שלי תמיד", הוא אומר ולא מצטער כי זה הכיוון שנשאו אותו חייו ולו לרגע. "שיחקתי יחד עם אוסטין גרין. היום גם הוא מחוץ לכדורגל ועובד כמנהל של Payday Music (לייבל מפורסם ביארד הג'מייקני)", הוא מוסיף.

השראה מבוג'ו בנטון

דרכו המוזיקלית של לוטאן פאייה החלה בשלהי שנות ה-90, כאשר היה בן 24, גיל מאוחר יחסית עבור אמן רגאיי מקומי, אך עם זאת הוא מיד השתלב מאחר ונלקח תחת חסותו של בוג'ו בנטון, שרכש לעצמו כבר קרדיט די ניכר באותן השנים. "ההתחלה זה הקטע הכי חשוב בקריירה של אמן. אם נתפס לך להיט, אתה באמת יודע שזה הכיוון", הוא מעיד.

פאייה הקליט באולפנים של בוג'ו בנטון ועבד בצמוד אליו בעיקר כדי לרכוש השראה להמשך. "יש לו השראה גדולה במיוחד על הקריירה שלי, אני חייב להודות. הוא גרם לי למעשה ליצור את עצמי כאמן, והוא השראה לעוד רבים", מעיד לוטאן פאייה.

ויתר על חלום אחד בשביל להגשים את השני. לוטאן פאייה (Kulani)

ההמשך כבר היה הרבה יותר קליל כששמו הלך לפניו, הוא החל לשחרר להיטים לתחנות הרדיו המקומיות והתחבר לאמנים כטורבולנס ולוצ'יאנו שהשפיע עליו גם מבחינה דתית. לוטאן פאייה נחשב כיום כחלק מזרם ה"בובו אשנטי" בתרבות הראסטה ונחשב מאמין אדוק בערכים של אהבה, שוויון וצד זה לא מזניח עבודה קשה. "כלום לא בא ללא עבודה שלך. היילה סלאסי הראשון הוא מורה הדרך שלי. אני מנסה בדרך הזו להגשים את החזון שלי", הוא אומר ומוסיף: "חשוב לעבוד קשה ולשמור על אחדות וכל זה במטרה להגיע לשלום בעולם".

עם ההשפעה הרוחנית הגיעה כמובן היצירה המוזיקלית ולוטאן פאייה נחשב לאמן שמילים הם מה שמאפיין אותו באופן די ברור. כעשרה אלבומים הוציא עד כה וטיונים שמזוהים איתו כמו Woman Of Principle ו- Crystal Clear גרמו לחבר להקת מורגן הריטייג', לוקס מורגן שעבד עימו בצמוד לכנות אותו: "אמן של מילים. זה מה שאני מזהה בו".

למען עתיד טוב יותר: מוזיקה ותרומה לקהילה

חלק מהמילים האלו הוא לוקח בכדי לעשות ולממש. לאחרונה פאייה פתח קרן (Youth Upliftment Foundation) שמיועדת לסיוע לנזקקים בהם בעיקר ילדי הגטו הג'מייקני. בעזרת הכספים שאסף במהלך הקריירה, הוא מסייע לאותם נזקקים במימון, ביגוד ומקום בו יוכלו עם הזמן לצאת נשכרים הרבה יותר. "אני חושב שאיש בידור או אמן אנחנו צריכים לעזור לנוער בג'מייקה. זה חלק מהמדיניות שלי ומה שאני שואף לעשות ולהשיג", אומר פאייה.

עם המהות הזו אי אפשר להותיר מאחור את המושג שהוא כל כך מאמין בו – אהבה. לאחרונה יצא בסינגל מרשים שצולם בהררי קינגסטון בשם Love Is Just A Smile. "אהבה זה משהו טהור ונקי בעיני", הוא אומר וממשיך להסביר משנתו. "כשאני רואה שני אנשים אני מאמין שמה שזורם ביניהם זו אהבה. אנחנו חולקים את זה אחד עם השני, כך אנחנו משפיעים גם זה על זה", הוא מפרש את מהות המושג עבורו.

הטיון הזה הוא חלק מעבודה על חומרים חדשים. לאחרונה יצא גם לקניה בכדי לצלם קליפ ובימים אלו הוא שוקד על עוד ועוד חומרים כשבנוסף הוא עובד בצמוד עם אמנים צעירים בג'מייקה. "אני יודע שהבסיס של המוזיקה שלי מגיע משם. היה לי העונג להיות מוזמן לשם, לצלם קליפ, להופיע, להתחבר לאנשים ולפגוש אותם", הוא מעיד.

פאייה טוען כי האמן שהשפיע עליו הכי הרבה הוא דניס בראון והוא כאן כדי לשמור על הגחלת של המוזיקה השורשית. "כתוצר ג'מייקני אני אוהב את שלל הסגנונות שנוצרו במהלך השנים. מנטו, סקא, קומינה, פוצ'ו, גם דאנסהול, אבל כמובן שאני מזוהה הרבה יותר עם הרגאיי מיוזיק. כל אלו שטוענים שישנה ירידה בעשייה, אני דווקא חושב שהמוזיקה השורשית חוזרת. שדרי רדיו גם הם חלק מהעניין', אבל לדעתי לרוטס אין מקום כיום בדאנסים וזה חבל. את זה צריך להשיב ולהחיות. אני בטוח שמוזיקת הרגאיי המקורית תכה שוב".

דווקא לאחרונה ישנו זרם הולך ונרקם של אמנים שמביאים משהו חדש. קבאקה פיראמיד, כרוניקס, פרוטוג'ה. "אני חושב שזה נהדר מה שהם מביאים. מוזיקת הרגאיי זקוקה לאמנים עם מסר חיובי ואמת", מחמיא האמן.

מבחינתו הוא נחשף לקהל רב במהלך מסעות של הופעות באירופה, ארה"ב, אפריקה ומקומות נוספים. פאייה בטוח שהמסר עובר: "קהל חובבי הרגאיי באופן כללי הם אנשים שמזוהים עם מסר, עם מאבק. אני בטוח שזה מאחד את כולם. עם זאת, אני דווקא חושב שהקהל מחוץ לג'מייקה חווה כיום הרבה יותר ממה שהמוזיקה הזו אמורה להעביר", משמיע פאייה מעט ביקורת על התרבות הנשחקת ביארד. "לפחות מבחינתי אני אעשה את המוטב להעביר את המסרים. מוזיקה תמיד הייתה אצלי. אני חושב שנולדתי עם דם של מוזיקה בתוך הוריד", הוא אומר.

מוזיקה בתוך בוריד. לוטאן פאייה (Kulani)

לקראת סיום ועם המבט קדימה יש ללוטאן פאייה גם מסר לומר לכלל המעריצים. "צריך להיות טבעי כפי שאתה. אל תשפטו אחרים ותהיו אובייקטיבים. אני חושב שצריך להתגייס כדי לפתור מחלוקות ובעיות בעולם מבלי לחשוב שהשני לא שווה לך, לא דומה לך או שונה. נקודת מבט נייטראלית היא תמיד טובה".

About the Author :

Leave a reply