על כל הקופה: קרטל ומובאדו ראש בראש
5 בנובמבר 2016  //  By:   //  דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, יארד סטורם, שולחן הניתוחים  //  No Comment

הליריקס ("קרטל מכתיב את הקצב בג'מייקה"), הגיבוי, היתרון ("ואדו מזיע כשהוא שומע את קרטל") ומי בכלל התחיל את הכל? חברי יארד סטורם: ריאליטי, בסקו ובמפי מנתחים את הקרב הכי חם של הדאנסהול

proxy-1אז מי מזיע יותר?

אדידג'ה פאלמר ודייויד ברוקס הם למעשה היוצרים הכי מתוקשרים ומרתקים שידע עולם הדאנסהול בעשור האחרון. המאבק בין מובאדו לקרטל חזר בגדול.

השניים שהחלו את דרכם עוד לפני יותר מעשור תחת באונטי קילה ובסוף אף הסתכסכו איתו כל אחד בחלקו. הקרב הגדול שהבעיר את ג'מייקה בסוף העשור הקודם היה בין שני האמנים הכי מדוברים, קרב שלאחריו תעשיית הדאנסהול כבר לא היתה אותו דבר ואפשר לומר שגם ג'מייקה כולה.

אז מה הוביל את הקאמבק של המאבק, מי שולט ברחובות ומי בכלל יותר מוכשר? חברי יארד סטורם: ריאליטי (איימר סאונד), טבסקו (Badboy Int'l) ואלאן (מיסטיקל יוט) ניגשו לשולחן הניתוחים ושמו עליו את כל הקלפים.

ליריקה מול השפעה ומלודיה
כשמדובר באמנים בסדר הגודל הזה צריך להבין כמה הם אהודים ברחובות ג'מייקה. הרחובות הם הביטוי לקול העם – שם קרטל נחשב אליל, סוג של אלוהים. יחד עם זאת, גם למובאדו לא חסרה אהבה.

"הליריקס הן יתרון משמעותי לקרטל שהמציא על הדרך אינספור מילות סלנג. הוא יודע לחרוז במהירות שיא ולשיר כמובן. וורסטילי בליריקה שלו ובהגשה. הוא הוכתר כבר בג'מייקה עצמה על ידי מובילי דעת קהל הן בסצנת המוזיקה ומחוץ לה בתור כליריקסיסט הכי יצירתי שג'מייקה ידעה", מאבחן ריאליטי כשמדובר אפילו באמנים משנות ה-70 להם השאיר קרטל אבק בתחום המילים.

טבסקו גם בדעה דומה: "אני חושב שליריקלית קרטל הרבה יותר טוב ומעניין ממובאדו. עוד מהתקופה של ה"אליאנס" שהייתה אמנם קצרה אך מלאת אופוריה (הקרו שבאונטי הקים שאיגד אז את באונטי, מובאדו, קרטל, איידוניה וביזי סיגנל או במילים אחרות הדרים טים של הדאנסהול). הרבה לא יודעים אבל למעשה קרטל היה אחראי על כמות להיטים לא קטנה שהיה כותב לשאר האמנים", הוא אומר ומוסיף: "כן מובאדו נהנה מהליריקס של קרטל. היכולת הליריקלית שלו בנויה מהרבה מטאפורות והרבה תיאורים שגורמים לך לחשוב 'איך הוא בכלל חשב על זה?'".

vybzkartel"קרטל מכתיב את הקצב והסטייל"

"קרטל ללא ספק הכתיב את הקצב, הסטייל, הפלואו והווייב של המוזיקה 'Dancehall Hero' מ-2010 זה צ'ון שרק מזכיר את זה", מציין בסקו. "הדיס כמובן התפתח בסטיגנ של 2008 והיה אפשר לראות את מובאדו ממש מזיע ונדחק לפינה – זה שינה את הכל. קרטל פשוט ירה והשפיל אותו ולמרות תקופת הרגיעה היתרון בולט", הוא אומר. "למובאדו היה הכי טוב תקופת הרגיעה – אז הוא התרכז במוזיקה ופרח", מעיד.

"מבחינת מלודיה היתרון של מובאדו. גם כשאין ערמות של ליריקה, המלודיות שלו ממכרות. הוא הביא סטייל חדש של שירה ב-2005 ואין משהו שדומה לזה. נשען על הארדקור די ג'ייז'", מעיד ריאליטי על תחום בו דווקא מובאדו הוא הבולט יותר לטעמו.

השפעה על התעשייה: קלאש כדי להיות על המפה או שעמום חוצה גבולות?
אחד הפרמטרים הכי בולטים בהפיכה לכוכב היא ההשפעה. לא רק מהרחובות בג'מייקה אלא בעיקר מאמנים אחרים – ברגע שהם איתך, סימן שאתה כוכב.

ריאליטי חושב שהעובדה שקרטל מהווה מודל חיקוי היא עוד חותמת בקרב: "אמנים צעירים שמנסים להיות קרטל הבא. זה מתחיל באלקליין, גייג' אפילו מאסיקה שמזכיר את קרטל בהתגלגלות הליריקה. תיראו את ה'בליצ'ינג' – הלבנת העור וכתובות קעקע. שני דברים שהיו קיימים לפני בג'מייקה אבל קרטל הפך אותם ללגיטימיים ואופנתיים".

"יש הבדל בין שניהם מבחינת השפעה. קרטל החזיק למעשה אימפרייה בשנים קודמות. הכל עבר דרכו, אמנים כמו פופקאן, ג'ה וינצ'י, בלא קריינו ואחרים שהיום הם בקריירות משל עצמם אבל לא שכחו מאיפה באו", מספר טבסקו. "במקרה של מובאדו מדובר בהיפך הגמור – הוא התחיל יחסית לבד במערכה מול קרטל אבל הוא עשה הרבה בדרך לבדו".

"קלאש ליריקלי ומוזיקלי הוא דבר שקיים בתרבות הג'מייקנית מאז שנות ה-70. הג'מייקנים אוהבים את זה ותחרות היא בהחלט דבר מאוד מרכזי באי. יחד עם זאת, לא חושב שקרטל ומובאדו נכנסו לסאגת הדיסים העכשוויים כדי להישאר רלוונטיים. הכח של שניהם הוא בלתי נתפס. מובאדו חי בפלורידה קרוב לשנתייים וחזר לאי רק בשנה האחרונה התנגן בלי סוף בכל ארוע קטן או גדול בקינגסטון", נותן ריאליטי דוגמה. "קרטל לעומת זאת שולט ללא עוררין בסצנת המוזיקה בג'מייקה ואת כל זה הוא עושה מהתא בבית סוהר שבו הוא נשפט למאסר עולם בגין רצח. לטעמי הסיבה היחידה למלחמה הליריקלית בניהם שוב היא מתוך – שעמום ואגו. שניהם סופר רלוונטים, שניהם שולטים ללא עוררין בטעם המוזיקלי של האי", הוא מוסיף פרט שאולי מסכם הכל.

 

חוצה גבולות: מי מגובה יותר?
גיבוי חברים, זו גם הוכחה לכוח. מעבר לים וגם בתוך ג'מייקה, הקרב הזה כמובן מעסיק את כולם. "אסור לנו לשכוח שהראשון שבכלל הפך את 2016 למלחמה מוסיקלית זה יוט' אחר מפורטמור – פופקאאן", מעיד אלאן. "המלחמה המוסיקלית בין פופקאן למובאדו, שהניבה לפחות איזה 6-7 טיונים, התחילה בהפתעה גמורה כשפופקאן ענה ל-'Big League' של מובאדו עם הרמיזה המאוד ברורה: Me no know bout league ca we name World Cup" והשאר היסטוריה", הוא מאבחן את תחילת הדרך.

"העובדה שקרטל עונה למובאדו מהכלא, ועוד בדיסים מאוד כואבים מלחיצה אותו ושומעים את זה על הצ'ונים שהוא מנסה לענות לקרטל בהם, חלקם 'כמעט' פוגעים לעומת קרטל שפשוט יורה על אוטומט ואם נחזור לרגע לעניין המטאפורות: אחת השורות המבריקות לטעמי בדיס שהוא הוציא על מובאדו בסבב הזה 'Round The Corna' שורת מחץ, 'Fat Shot Bun Him Like I Lef Cellie Inna Charger'. כששמעתי את השורה פעם ראשונה עפתי עליה, זה הרגע שאתה מבין שמובאדו שכח לאיזה בוץ הוא נכנס", מעיד טבסקו. "אבל אסור לשכוח כשקרטל איבד את הוויזה שלו והיה נצור בג'מייקה, מובאדו בדיוק התחיל לעבוד עם שורת אמנים-מפיקים חמים כמו דרייק, די ג'יי חאלד, ליל ווין, ניקי מינאג' ועוד, קרטל מאוד מוערך מוזיקלית אבל כאשר מדובר ביחסי אנוש ועבודה הוא סוג של רודן בלתי נסבל. זה נותן יתרון מסוים למובאדו ברמה הבינלאומית", הוא מסביר נתון שיכול להיות שובר שוויון בעתיד.  " הפעם בניגוד לעימות הקודם יש לו את הגב של טובי המפיקים, הביט מייקרים והכותבים ברמה עולמית ומיינסטרימית ובגלל זה מצפים ממנו להרבה יותר", הוא מוסיף.

"לקרטל היתרון כי הוא נמצא במאסר. כשאנשים מגלים את זה הם חוקרים וכל הסיפור יוצר יותר עניין לטובתו. מובאדו? אנשים צורכים בעיקר את המוזיקה ולא מה שמסביב", מסכם ריאליטי.

mavadoסוללת הכוכבים האמיתית בכיס שלו

"אין פה שום ספק בכלל, שה'מערכה החדשה' הזו ביריבות בין קרטל למובאדו, מכניסה הרבה עניין לדאנסהול של 2016. קהל רב שמח לראות את פופקאאן מכניס אקשן מהסוג המלחמתי למוסיקה, ונקווה שאמנים נוספים ילכו בדרך הזו ולא יירתעו מצד מאוד מיוחד ומבדר של העולם הזה", מספק אלאן הצהרה. אתם מוכנים לעוד? ובאיזה צד אתם?

אהבתם? תנו לנו לייק בפייסבוק

לדף של יארד סטורם בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply