עשו לנו את השנה: תחנות ב-2013 של תעשיית הרגאיי
23 בדצמבר 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, רידימים חדשים  //  No Comment

ביזי הפך לשגריר, ג'ה קיור השתבח, אוקטיין עלה על הגל ומה עם כרוניקס, קרטל ונינג'ה מאן? סיכום של שנה משובחת בג'מייקה ועולם הרגאיי

סיכום-2013אוקטיין, ביזי, נינג'ה מאן וכרוניקס. 2013 במיטבה

רגע לפני 2014, הסטינג ותחילת כל הפסטיבלים בג'מייקה הגיע הזמן לסכם עוד שנה עמוסה בתעשיית הרגאיי. מי להט? מי שרף? איזה רידים לא הפסיק להתנגן? וגם האלבומים הכי חמים. עשינו לכם סדר בבלאגן.

סו ביזי: שרף כל פינה בעולם
אחרי חצי שנה בכלא בארה"ב ביזי סיגנל הגיח שוב לג'מייקה לקראת סוף השנה שעברה. בסטינג 2012 הוא כבר הוכיח מה מצפה לנו ואת 2013 הוא ניצל כדי להשתדרג למותג עולמי. על השילוב עם מייג'ור לייזר ב-"Watch Out Fi Dis" אין צורך להרחיב במילים, אבל הוורסטיליות של ביזי הוכיחה עצמה בכל צ'ון וצ'ון. עובדה – אפילו מסי התלהב באיזו פרסומת וריהאנה והחברות פיזזו לצ'ונים שלו. השגריר החדש של הרגאיי כבר אמרנו?

Cure Again: השנה של ג'ה קיור
ללא ספק אחת התופעות היותר מרעננות של 2013. ג'ה קיור שנעלם קצת מהתעשייה לצורכי הקמת משפחה, חזר בגדול עם צ'ונים שהשאירו חותם אדיר על השנה הנוכחית. "Pressure We Hard" עם ליריקס פשוט אדיר, "Wake Up" שכולם מחכים לקליפ שלו ועוד לא מעט צ'ונים אחרים שהחזירו ניחוחות של קיור. הוא משקיע בטיפוח המשפחה אבל חזר בגדול לעשייה בג'מייקה והוכיח כי הטיפוח שזכה לו בימים עברו מברס האמונד עשה שלו. איש הבלדות שוב איתנו.

חי על ההיי: אוקטיין עם עוד שנה מבריקה
איי אוקטיין זה כבר מותג, למעשה בית ספר לעסקים. אחרי שנתיים רצופות כאמן השנה בג'מייקה, אוקטיין שטיפח עצמו גם כאיש עסקים עם פרסום מותגים מכל הבא ליד, הוכיח מעבר לכך שוב – שהוא יודע לעשות את זה על כל ביט. רגאיי/לאברס/דאנסהול – זה הוא. האלבום הקרוב בתחילת 2014 רק יחשוף חלק קטן מהרפטואר ההולך ונבנה שלו. "Happy Time", "Love You Like I Do", "Buss A Blank", כולם זכו גם לקליפים משובחים. מעבר לזה – פשוט ליהנות מכל ליריקס ומכל צ'ון. אוקטיין גורם לך חשק למלא דלק.

חוזרים לשורשים: The Revival is Here
כן גם השנה המובמנט המוכשר של כרוניקס והחברים בג'מייקה ממשיך להחזיר את הרגאיי לשורשים שלו. כרוניקס חווה שנה רגועה יחסית מבחינת יצירה, אך הצ'ון שלו "Smile Jamaica" מרעיד עד היום כל דאנס. קבאקה פיראמיד הקפיד על עבודה משובחת והוציא EP שני בדמות "Lead The Way" עם שילוב מבריק בין היפ הופ לרגאיי. גם ג'ה ניין המוכשרת המשיכה בעבודה עם רורי מסטון לאב ושיחררה קליפים מלהיבים ל-"Jungle" ו-"Steamers A Bubble". גם הקולות של אייבה מאר ושל קליסה לא נעלמו מהנוף והוכיחו כי העתיד של המוזיקה הזו ממש כאן.

שומר על ההייפ גם מהכלא
בימים אלה מתנהל המשפט של וייבז קרטל בג'מייקה באשמת רצח. למרות שהוא נמצא במעצר כבר יותר משנתיים קרטל שומר על ההייפ מסביב, משחרר הקלטות מדי פעם (חלקם שיחזורים מהעבר שעברו הפקות חדשות) ובעיקר שומר על המותג שלו חי וקיים. השנה שיחרר לא מעט להיטים חלקם מלאי ליריקס, חלקם פרובוקטיבים, אבל ה"וורלד בוס" הוכיח כי הוא כאן כדי להישאר. "Hi", "Business", "Convertible" ואחרים כבר נכנסו ללא מעט פלייליסטים ברחבי תחנות רדיו בג'מייקה ובעולם. ללא ספק, הדאנסהול מחכה לשובו של ה"טיצ'ה" – אולי בשנה הבאה.

הקאמבק של השנה: נינג'ה מי נינג'ה
ללא ספק אחד האמנים הבולטים של הדאנסהול בשנות ה-90 וגם בתחילת ה-2000 חזר בגדול אחרי היעדרות של שלוש שנים בהן שהה במעצר כשהוא מחכה לתחילת המשפט שלו באשמת רצח ב-2014. בינתיים הגורגון הוכיח שגם בגיל 47 הוא משתבח כמו יין. הלהיט שלו "Ninja Mi Ninja" שרף את ג'מייקה והוכיח איזה די ג'יי איכותי הוא. גם לזירת הקלאשים וכמיטב המסורת של נינג'ה הוא שב בגדול כאשר גם בסטינג הוא מבטיח הופעה משובחת. בואו נקווה שיישאר איתנו בשנים הקרובות.

חוזרת לגוספל: ליידי סואו OUT, מריון הול IN
אי אפשר לסקור את 2013 בלי להזכיר את המין הנשי בג'מייקה. המלכה של עולם הדאנסהול, ליידי סואו, שהולכת להשתנות בקרוב מאוד (לפחות ככה היא הכריזה). יותר מדי "דיסים" ולכלוכים" גרמו לה לחזור אחורה למקורות. בקרוב תקבלו אותה בשמה המקורי – מריון הול עם צ'ונים אחרים. היא אפילו הכריזה על כך בצ'ון, "Lef Dancehall". נציין גם את קוויין איפריקה הליריקאלית שהחליטה להיכנס בממשל בג'מייקה עם "Corrupt System", צ'ון שהציק גם לבכירים באי הקטן.

מילים, מילים, מילים: ביוגל חוזר לגדולה
האמן הזה חייב אזכור. שנה מבריקה מבחינה ליריקאלית החזירה אותו גבוה למרכז התעשייה. "Nuh Compatible" שרף, "Wrong Priority" אמר את שלו ולמעשה בכל צ'ון שלו ביוגל דאג למסר חד ומדוייק. בין אם לממשל בג'מייקה, בין אם לאנשים ובין אם על החיים בכלל. את חוכמת הביוגל קראתם?

האלבומים שהחזירו אותם לעניינים: על שאגי, סיזלה וג'יפשאן
אז אמנם רק שניים מהם מועמדים לפרס אלבום השנה של טקס פרסי הגראמי אך 2013 החזירה לתודעה את העשייה שלהם. שאגי נעזר בסליי ורובי האגדיים כדי להפיק את "Out Of Many, One Music" שהצליח להקסים לא מעט חובבי רגאיי. שילובים מבריקים עם ברס האמונד, כרוניקס, טארוס ריילי ודמיאן מארלי כבר הפכו לצ'ונים שמנגנים בכל תחנת רדיו ובלא מעט דאנסים. סיזלה חזר לעבר עם אלבום משובח – "The Messiah" שהזכיר לכולם את הגדולה שלו. גם העזרה מ-VP ביצירה עשתה את שלה כמובן בקליפ ל-"Good Love" הישר מג'מייקה. גם ג'יפשאן עשה את שלו עם "Sex, Love & Reggae" שהספיק לגרוף לא מעט מחמאות, לזכות בהשקה מפוארת בניו יורק ולהזכיר איזה כישרון יש לו. מחכים למנה הבאה, לא?

בחסות בוב מארלי: הסינגל של 2013
ג'ה בוקס, אולי לא אמר לכם הרבה לפני השנה הנוכחית, אך אחרי ש-"Angola" שלו שרף כל דאנס בג'מייקה וגם בישראל אין ספק שזה הסינגל של השנה. הגאונות אגב היא בניצול הרידים של "Soul Rebel" של בוב מארלי – כדי להחזיר אותנו אחורה לסוויט וייבס ההם.

פעם אחרי פעם: הרידימים שעשו את זה
ואיך אפשר לסיים בלי אלו שהקפיצו כל דאנס, כן יוצרי הרידימים שמספקים למעשה את מירב העבודה בתעשיית הרגאיי. צ'ימני רקורדס שוב נזכרו להשתבח עם "Rising Sun" שסיפק מבחר אדיר לכל סאונד רק לבחור באיזה צ'ון לעשות ג'וגלינג. טארוס ריילי, אוקטיין, כרוניקס וקבאקה, ג'ה קיור, טסני צ'ין וקליסה – רק תבחרו.

וחייבים כמובן לציין עוד רידים "One Drop" משובח. אונגה ו-Notice Production יצרו את In Transit שכל ביט נשמע פשוט נהדר. סיזלה, ג'ה קיור, קונשנס, איי אוקטיין, את היתר תבחרו אתם. אנחנו עם הפנים ל-2014.

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועידכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply